Wprowadzenie do książki
Dieta bezmleczna. Kuchnia domowa
W jaki sposób ta książka może pomóc?
Często słyszy się słowo „alergia". Uczulenie uchodzi za przyczynę tak wielu schorzeń, że można odnieść wrażenie, iż panuje epidemia alergii. Ludzie skarżą się, że mają uczulenie na światło słoneczne, zanieczyszczenia, telefony komórkowe, wybrane rodzaje żywności lub każde jedzenie, a nawet na swoich szefów! Niektóre reakcje są łatwe do zaobserwowania, jak np. alergia na orzeszki ziemne, która powoduje szok anafilaktyczny. Jeśli natomiast objawy są dyskretniejsze, skąd wiadomo, że ktoś jest uczulony? Czy ludzie mają większe skłonności do alergii, czy jedynie wzrasta świadomość na temat ich oznak i w konsekwencji częściej się je obserwuje? Współcześnie w gazetach i poczytnych magazynach ukazuje się więcej artykułów na temat alergii, niż miało to miejsce jeszcze nie tak dawno.
Uczulenie na mleko jest jedną z dwóch najczęstszych alergii, toteż książka ta powstała z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają dietę bezmleczną lub bezlaktozową albo potrzebują zachęty do jej utrzymania. Na początek wyjaśniamy, na czym polega alergia na mleko i czym różni się od nietolerancji laktozy. Następnie opisujemy różne objawy i wyjaśniamy, jak powinna wyglądać dieta bez-mleczna i bezlaktozowa. Przyjrzymy się produktom, którymi można zastąpić nabiał. Wskażemy, na co muszą zwrócić uwagę osoby niespożywające mleka (zwłaszcza ze względu na poziom wapnia
i białek w diecie). Udzielimy kilku rad, jak jeść na mieście - obiad w pracy czy kolację w restauracji. Rozdział poświęcony zamiennikom pomoże robić zakupy i dostarczy informacji o wielu produktach, które pojawiły się w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na komponenty bezmlecz-ne. Dla niektórych grup ludzi, przede wszystkim dla niemowląt, dzieci, nastolatków i kobiet w ciąży, brak niezbędnych składników odżywczych byłby szczególnie groźny. To one wymagają częstszej kontroli ilości spożywanego przez nie wapnia. Niektórzy ludzie świadomie rezygnują z nabiału w diecie, choć nie są na niego uczuleni ani nie cierpią na nietolerancję laktozy. Dlatego podajemy też informacje o zawartości tłuszczu i listę korzyści wynikających z diety bezmlecznej. Na koniec zamieściłyśmy propozycje przepisów kulinarnych i uwagi na temat przygotowywania posiłków.
Poradnik ten ma za zadanie pokazać, że dania bezmleczne wcale nie muszą być monotonne, a ich smak będzie równie atrakcyjny jak produktów zawierających nabiał. Należy jednak mieć świadomość, że rezygnacja z całej kategorii produktów spożywczych będzie wymagała użycia w niektórych potrawach odpowiedników nabiału. Zaś inne przepisy mają zainspirować korzystających z tej książki do gotowania bez tych substytutów. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu stosowania diety bezmlecznej lub jej wpływu na stan zdrowia należy się skonsultować z lekarzem, zanim wprowadzi się tak daleko posunięty reżim żywieniowy.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Miller Rogers, Emily White
-
Tytuł oryginału:
The Everyday Dairy-Free Cookbook: Over 180 Delicious Recipes to Make Eating a Pleasure
-
Liczba stron:
260
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7243-977-2
-
Tłumacz:
Katarzyna Skawran
-
Rok wydania:
2013