Wczytuję dane...
KOD: 978-83-8143-753-0
Autor: Alexander Lowen, Leslie Lowen
Dostępność: 2 dni
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych

   Bioenergetyka to rozumienie osobowości człowieka w kategoriach ciała i zachodzących w nim procesów energetycznych. Owe procesy, a konkretnie wytwarzanie energii przez oddychanie i metabolizm oraz jej zużywanie podczas ruchu, są podstawowymi funkcjami życiowymi. Ilość dostępnej energii oraz sposób jej wykorzystania decydują o tym, w jaki sposób jednostka reaguje na różne sytuacje życiowe. Oczywiście lepiej będzie radzić sobie z nimi, gdy dysponuje większą energią, która może być łatwo przetworzona w ruchy i ekspresje uczuć.
   Bioenergetyka to także forma terapii łącząca pracę z ciałem i pracę z umysłem. Pomaga pacjentowi rozwiązać problemy emocjonalne i w większym stopniu realizować w życiu swój potencjał przyjemności i radości. Podstawowe założenie bioenergetyki brzmi, iż ciało i umysł są tożsame funkcjonalnie, a więc procesy zachodzące w umyśle stanowią odbicie tego, co się dzieje w ciele, i vice versa. Zależności pomiędzy tymi trzema elementami - ciałem, umysłem i procesami energetycznymi - najlepiej wyraża dialektycznie poniższy diagram.
   Jak wszyscy dobrze wiemy, umysł i ciało oddziałują na siebie wzajemnie. To, co człowiek myśli, ma wpływ na to, jak się czuje. Równie prawdziwe jest stwierdzenie odwrotne. Ta interakcja ogranicza się jednak do powierzchownego, świadomego aspektu osobowości. Na głębszym poziomie, czyli na poziomie nieświadomości, zarówno myślenie, jak i odczuwanie są uwarunkowane czynnikami energetycznymi. Na przykład osoba pogrążona w depresji praktycznie nie jest w stanie wydobyć się z niej za pomocą myślenia pozytywnego, ponieważ dysponuje zbyt niskim zasobem energii. Kiedy poziom energii podniesie się dzięki głębokiemu oddychaniu (oddychanie w depresji jest upośledzone, podobnie jak inne funkcje życiowe) i uwolnieniu uczuć, pacjent wychodzi ze stanu depresji1.
   Procesy energetyczne wiążą się ze stopniem ożywienia ciała. Im bardziej ciało jest żywe, tym więcej ma energii i vice versa. Sztywność lub chroniczne napięcie tłumią ożywienie i obniżają poziom energii. W chwili narodzin organizm jest w stanie największej płynności i ożywienia; po śmierci następuje całkowita sztywność, rigor mortis. Nie możemy uniknąć narastającej z wiekiem sztywności. Możemy jednak uniknąć sztywności wynikającej z chronicznych napięć mięśniowych, które powstają za sprawą nierozwiązanych konfliktów emocjonalnych.
Każdy stres wywołuje w ciele stan napięcia. Normalnie znika ono, gdy stres łagodnieje.
   Bioenergetyczna praca z ciałem obejmuje procedury manualne oraz specjalne ćwiczenia. Procedury manualne to masaż, wywieranie kontrolowanych nacisków i delikatne dotykanie napiętych mięśni. Ćwiczenia mają ułatwić pacjentowi odczucie napięć i uwolnienie ich poprzez odpowiednie ruchy ciała. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że każdy napięty mięsień blokuje pewien ruch. Ćwiczenia zostały opracowane w toku ponaddwu-dziestoletniej pracy terapeutycznej. Można je wykonywać podczas sesji z terapeutą, w trakcie warsztatów lub samodzielnie w domu. Ludzie, którzy z nich korzystają, są zgodni, że wywiera to pozytywny wpływ na ich energię, nastrój i chęć do pracy. Sami autorzy praktykują ćwiczenia regularnie dla poprawy swojego dobrostanu. Ilekroć prezentujemy je publicznie, na przykład podczas warsztatów dla zawodowych terapeutów, reakcja jest entuzjastyczna. Stale otrzymujemy prośby o instrukcję do tych ćwiczeń. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstał niniejszy podręcznik.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Alexander Lowen, Leslie Lowen

 • Tytuł oryginału: 

  The Way to Vibrant Health

 • Liczba stron: 

  188

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-8143-753-0

 • Tłumacz: 

  Paweł Luboński

 • Rok wydania: 

  2022

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...