Wprowadzenie do książki
Dziesięć przykazań jogi
Tytuł tej książki wydaje się ciekawy. Mogą się nasunąć pytania podobne do następujących: „Słyszeliśmy o dziesięciu przykazaniach w Biblii, lecz czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak dziesięć przykazań w jodze? Skoro dziesięć przykazań wypływa z tradycji judeochrześcijańskiej i jest w takim razie powiązane z religią, to czy jogę uważa się za religię?" To normalne, że te pytania się pojawiają.
Pytania są dobre, o ile prowadzą do odpowiedzi lub wyjaśnienia. Pytania pozostawione bez odpowiedzi mogą wywołać niejasność lub zwątpienie. Słowo „pytanie"" pochodzi od innego słowa oznaczającego „poszukiwać"**. Możemy uznać więc, że w duchowym życiu poszukiwanie - zadawanie pytań*** jest najlepszą praktyką. Joga, jako jedna z takich praktyk, jest zarówno sztuką życia, jak i nauką o życiu składającą się z filozofii o życiu, praktycznej wiedzy, ze zbioru etycznych wytycznych i umiejętnej dyscypliny.
W istocie słowo joga ma trzydzieści dwa różne znaczenia. Zanim zagłębię się szczegółowo w nasz temat, chciałbym najpierw przedstawić Dziesięć Przykazań z Tory i z Nowego Testamentu czytelnikowi, lub też poszukiwaczowi, który nie jest z nimi dobrze zaznajomiony.
Gdy Mojżesz - który jak ludzie wierzyli, był najmądrzejszym z mądrych - wiódł lud Izraela z pustyń Egiptu, sam wspiął się na szczyt góry Synaj i otrzymał od Pana przesłanie dla ludzi w formie dziesięciu przykazań. Wydarzenie to opisane jest w Księdze Wyjścia 20, 2-17, a dziesięć przykazań brzmi następująco:
- Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
- Nie uczynisz sobie żadnych bożków... Nie będziesz się im kłaniał ani służył.
- Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno.
- Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił.
- Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
- Nie będziesz zabijał.
- Nie będziesz cudzołożył.
- Nie będziesz kradzieży czynił.
- Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
- Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani nie będziesz pragnął żony jego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Śledząc życie Jezusa w czterech ewangeliach biblijnych, znajdziemy zawierające sedno nauk Kazanie na górze oraz błogosławieństwa, które zacytowano poniżej:
- Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
- Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
- Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
- Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
- Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
- Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
- Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
- Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
- Błogosławieni jesteście, gdy (ludzie) wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.
- Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.
Przejdźmy teraz do jogi. Po dokładnym przebadaniu jogi staje się ewidentne, że praktyki i reguły jogi mają dużo wspólnego z właśnie zacytowanymi dziesięcioma przykazaniami i błogosławieństwami. Jednak joga nie jest ani religią, ani nie pociąga za sobą żadnych religijnych przekonań lub działań. Choć została objawiona w Indiach wielkim mędrcom, mistrzom i świętym, to w swoim sercu ma uniwersalne i praktyczne zasady, praktykowane przez ludzi na całym świecie bez żadnych religijnych bądź kulturowych ograniczeń.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Paramahamsa Prajnanananda
-
Tytuł oryginału:
The Ten Commandments of Yoga
-
Liczba stron:
184
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-929031-7-8
-
Tłumacz:
Anna Szczęsna
-
Rok wydania:
2013