Wczytuję dane...
KOD: 978-83-929031-7-8
Autor: Paramahamsa Prajnanananda
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Alfaton

Wprowadzenie do książki

Dziesięć przykazań jogi

  Tytuł tej książki wydaje się ciekawy. Mogą się nasunąć pytania podobne do następujących: „Słyszeliśmy o dziesięciu przykazaniach w Biblii, lecz czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak dziesięć przykazań w jodze? Skoro dziesięć przykazań wypływa z tradycji judeochrześcijańskiej i jest w takim razie powiązane z religią, to czy jogę uważa się za religię?" To normalne, że te pytania się pojawiają.
   Pytania są dobre, o ile prowadzą do odpowiedzi lub wyjaśnienia. Pytania pozostawione bez odpowiedzi mogą wywołać niejasność lub zwątpienie. Słowo „pytanie"" pochodzi od innego słowa oznaczającego „poszukiwać"**. Możemy uznać więc, że w duchowym życiu poszukiwanie - zadawanie pytań*** jest najlepszą praktyką. Joga, jako jedna z takich praktyk, jest zarówno sztuką życia, jak i nauką o życiu składającą się z filozofii o życiu, praktycznej wiedzy, ze zbioru etycznych wytycznych i umiejętnej dyscypliny.
   W istocie słowo joga ma trzydzieści dwa różne znaczenia. Zanim zagłębię się szczegółowo w nasz temat, chciałbym najpierw przedstawić Dziesięć Przykazań z Tory i z Nowego Testamentu czytelnikowi, lub też poszukiwaczowi, który nie jest z nimi dobrze zaznajomiony.
  Gdy Mojżesz - który jak ludzie wierzyli, był najmądrzejszym z mądrych - wiódł lud Izraela z pustyń Egiptu, sam wspiął się na szczyt góry Synaj i otrzymał od Pana przesłanie dla ludzi w formie dziesięciu przykazań. Wydarzenie to opisane jest w Księdze Wyjścia 20, 2-17, a dziesięć przykazań brzmi następująco:

 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
 2. Nie uczynisz sobie żadnych bożków... Nie będziesz się im kłaniał ani służył.
 3. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno.
 4. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił.
 5. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
 6. Nie będziesz zabijał.
 7. Nie będziesz cudzołożył.
 8. Nie będziesz kradzieży czynił.
 9. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
 10. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani nie będziesz pragnął żony jego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.

  Śledząc życie Jezusa w czterech ewangeliach biblijnych, znajdziemy zawierające sedno nauk Kazanie na górze oraz błogosławieństwa, które zacytowano poniżej:

 1. Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
 2. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
 3. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
 4. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
 5. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
 6. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
 7. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
 8. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
 9. Błogosławieni jesteście, gdy (ludzie) wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. 
 10. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

   Przejdźmy teraz do jogi. Po dokładnym przebadaniu jogi staje się ewidentne, że praktyki i reguły jogi mają dużo wspólnego z właśnie zacytowanymi dziesięcioma przykazaniami i błogosławieństwami. Jednak joga nie jest ani religią, ani nie pociąga za sobą żadnych religijnych przekonań lub działań. Choć została objawiona w Indiach wielkim mędrcom, mistrzom i świętym, to w swoim sercu ma uniwersalne i praktyczne zasady, praktykowane przez ludzi na całym świecie bez żadnych religijnych bądź kulturowych ograniczeń.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Paramahamsa Prajnanananda

 • Tytuł oryginału: 

  The Ten Commandments of Yoga

 • Liczba stron: 

  184

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-929031-7-8

 • Tłumacz: 

  Anna Szczęsna

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...