Wprowadzenie do książki
Harmonia w życiu prywatnym i w biznesie
Istotnym aspektem osiągania celów jest nauczenie się, jak radzić sobie z obszarami, które są poza naszą świadomą kontrolą. Są to wydarzenia, których nie planowaliśmy, sytuacje, które zaburzają wcześniej ustalony plan działań i stanowią dla nas pewne wyzwanie. Takie wydarzenia, choć przysparzają wielu emocji, uczą nas refleksji i głębszego poznania, że nic nie wydarza się przypadkowo, a życie samo w sobie jest procesem uczenia się i doskonalenia.
O ile na same sytuacje nie mamy wpływu, to mamy wpływ na sposób myślenia i nastawienie do tego, co się wydarza - na nasz stan umysłu. Taki harmonijny stan umysłu, sprzyjający proaktywności, określa się stanem przepływu czy też mindfulnesss. Jego istotą jest zrozumienie, że jesteśmy w stanie świadomie i celowo wywoływać u siebie taki sposób myślenia, nastawienie i przekonania, które sprzyjają poczuciu spełnienia, szczęścia czy realizacji zamierzeń. Co więcej, jest to możliwe nie tylko w sprzyjających okolicznościach, ale nawet wtedy, gdy zewnętrzne wydarzenia testują nasz emocjonalny czy fizyczny dobrostan.
Stan umysłu jest czymś, nad czym po serii ćwiczeń możemy mieć kontrolę. Do niedawna praktyki te należały do tradycji wielkich kierunków filozoficznych takich jak joga czy zen. W tradycji chrześcijańskiej metody te były kultywowane przez zakony kontemplacyjne i znane tylko nielicznym. Współcześnie neuropsychologia, neurokogniwistyka oraz inne nauki psychologiczne i medyczne prowadzą liczne badania, które potwierdzają skuteczność starożytnych praktyk.
Głównymi składowymi są tu dwie umiejętności: wysoki stan czuwania określany jako uważność (umiejętność kontroli i koncentracji nawet na drobnych szczegółach) oraz umiejętność medytacji (odpuszczenia codziennej aktywności i utracenia kontroli). Umiejętności te, jako funkcje współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego, posiada każdy z nas. Pierwsza z tych funkcji odpowiada za aktywne „uciekaj lub walcz”, druga za refleksyjne „odpocznij i przeżuwaj”.
Umiejętności te są o tyle cenne, o ile potrafimy właściwie z nich korzystać. Na przykład w ciągu dnia pracy powinniśmy koncentrować się na szczegółach, walczyć o wyniki i starać się być coraz lepszymi. Po pracy - umieć odpuścić, odpocząć, być zadowolonym z osiągniętych rezultatów i spać spokojnie. To, co się jednak wydarza najczęściej, opisuje azjatycka anegdotka: w ciągu dnia pracy unikamy wysiłku i wielkich wyzwań, uznając, że jakoś to będzie. W nocy natomiast nie możemy odprężyć się i zasnąć, myśląc, czego jeszcze dziś nie udało się zrobić. Osiąganie wewnętrznej harmonii wiąże się z rozwijaniem uważności, kiedy w naturalny sposób ją posiadamy, a kiedy tracimy. Stan umysłu jest w tym przypadku sprawą kluczową.
Aby zrealizować cel, potrzebna jest pewna ilość czasu i energii do działania oraz innych wewnętrznych i zewnętrznych zasobów. Harmonijne podejście do realizacji celów zakłada, że o ile rzeczywiście potrzebujemy pewnej dozy dyscypliny i wytrwałości do osiągnięcia zamierzeń, to ta ilość powinna być WŁAŚCIWA.
Jako że realizacja celów łączy się z kwestią ustalania priorytetów, planowaniem i zarządzaniem czasem, warto jest opanować także te umiejętności. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, iż zarządzanie czasem nie wystarcza, gdyż i tak mamy tylko 24 godziny w ciągu doby. Należy więc nauczyć się, jak dobrze zarządzać WŁASNĄ ENERGIĄ. Do tej umiejętności należą: zarządzanie własnymi emocjami, kontrola nad własnym ciałem, praktyki rozwijające ducha i inne.
Z jednej strony należy zadbać, aby osiągnięcie celu nie odsuwało się w czasie z powodu naszych zaniedbań. Z drugiej strony, jeżeli ciągle trafiasz na zamknięte drzwi lub jeśli pomimo wielu wysiłków masz poczucie, że płyniesz pod prąd, być może istotnie kierunek jest niewłaściwy. Życie ma swoją mądrość i zazwyczaj w ten sposób pokazuje, że czas, miejsce lub inne okoliczności nie są zharmonizowane z Twoim etapem życiowej podróży.
Symptomem alarmowym jest także wewnętrzne poczucie, że nie do końca w życiu robisz to, do czego jesteś stworzony. Uczucie to może Ci towarzyszyć nawet pomimo odnoszonych sukcesów i względnego stanu szczęścia. Jest to wezwanie do głębszej refleksji: czy cele, które realizuję, są rzeczywiście moje? Być może pochodzą one z mediów, które kreują pewien nierzeczywisty obraz kobiecego ciała, atrybutów szczęścia czy dostatniego życia. Być może jest to nacisk środowiska, grona znajomych lub rodziny. Jeśli cele nie są zharmonizowane z głębokimi potrzebami osoby, na drodze ich realizacji pojawia się opór, autosabotaż i wiele innych zewnętrznych i wewnętrznych przeszkód.
Pewnej wprawy i dojrzałości wymaga rozróżnienie, jakiego rodzaju przeszkody pojawiają się na naszej drodze i czego one nas uczą. Realizację celów mogą nam utrudniać zamknięte drzwi - i są one ewidentnie znakiem niewłaściwego kierunku. Jeżeli jednak trudności wynikają z naszych wewnętrznych lęków i nieopanowanych lekcji, świadczą o tym, że sam cel jest właściwy, a dla nas przyszedł czas na rozwój.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Praca Zbiorowa
-
Liczba stron:
188
-
Wymiary:
170x240
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7748-005-2
-
Rok wydania:
2011