Wczytuję dane...
KOD: 978-83-88351-56-3
Autor: Zbigniew Ogrodnik
Koszt wysyłki od: 11.90 PLN

'

Wprowadzenie do książki

Nalewki na zdrowie

   Przepisy zgromadzone w poradniku pochodzą z przekazu starszych osób, część jest mojego autorstwa, a pozostałe pochodzą z opracowań różnych zielarzy naszego klimatu. To podkreślenie jest celowe, bo nie jest obojętne dla użytkownika, z jakiego klimatu pochodzi recepta zielarska. Najlepiej jest stosować zioło, które rosło w miejscu zamieszkania użytkownika bądź w jego pobliżu.
    Przy poszczególnych przepisach nie zamieszczam ich autorstwa, bo nie jest to niezbędne tam, gdzie nie istnieją prawa autorskie. Przy swoich przepisach też tego nie zaznaczam i żadnych praw autorskich z tego tytułu sobie nie roszczę. Podzielam zdanie wielu bardzo znanych zielarzy, że większość przepisów „leczących" towarzyszy ludzkości od tysięcy lat i z całą pewnością podobnych odkryć inni dokonali więcej, ale nie podawali tego faktu do druku. Dla poparcia tej tezy podam, że już około 4500 lat temu legendarny cesarz Shen Nong wypróbował 100 ziół i opisał 252 rośliny lecznicze, z których większość jest stosowana praktycznie do dzisiaj. Trochę później cesarz Huang Ti napisał dzieło „Nej ching Su Wen", czyli „Kanon Medycyny Wewnętrznej", uzupełniony w VI wieku n.e. przez Su Ling''a. Natomiast 1800 substancji leczniczych opisał w XVI wieku Li Shi Zhen''a w swoim dziele pt. „Dzieło o materii medycznej". Zamieścił w nim także 11000 recept, w większości aktualnych do dzisiaj.
    Uważam, że nie powinno się nikogo namawiać do stosowania recept zielarskich. Zawsze podkreślam, że chorobę leczy lekarz, a ziołami to leczenie wspomagamy. Warto też pamiętać, że jak już wspomniałem, stosowanie ziół i roślin leczniczych ludzkość sprawdzała przez tysiące lat, wśród wszystkich narodów i na wszystkich kontynentach. Skoro zatem udowodniono, że człowiek od co najmniej 5000 lat zna działanie wielu ziół i stosował je praktycznie, to nie próbujmy tego zmieniać.

'

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Zbigniew Ogrodnik

 • Liczba stron: 

  219

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-88351-56-3

 • Rok wydania: 

  2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...