Wprowadzenie do książki
Przekonania. Ścieżki do zdrowia i dobrobycia
Zmiana jest procesem wielopoziomowym...
Dokonujemy zmian w naszym środowisku;
- Zmian w naszych zachowaniach, dzięki którym oddziałujemy na środowisko;
- Zmian w naszych możliwościach i strategiach, dzięki którym kierujemy i przewodzimy swojemu zachowaniu;
- Zmian w naszych przekonaniach i systemach wartości, dzięki którym motywujemy i wzmacniamy nasze systemy przewodzenia i nasze mapy;
- Zmian w naszej tożsamości, dzięki którym dokonujemy wyboru wartości i przekonań, według których żyjemy;
- Zmian w naszych relacjach w stosunku do tych spraw, które są większe od nas, do spraw, które większość ludzi nazwałaby duchowymi.
Książka Przekonania. Ścieżki do zdrowia i dobrobycia jest o uzyskiwaniu większych możliwości wyborów na szczególnym poziomie zmiany - na poziomie przekonań. Celem tej książki jest dostarczenie pojęciowych i praktyczych narzędzi potrzebnych, aby zrozumieć i zyskać większe możliwości wyboru w systemach przekonań, które kierują naszym zachowaniem w otaczającym nas świecie.
Pierwszy raz na poważnie zająłem się badaniem procesów wpływających na zmianę przekonań w 1982, kiedy moja matka miała nawrót raka piersi z dość dużymi przerzutami i kiepskimi prognozami na poprawę. To właśnie dzięki pomocy w jej dramatycznej i heroicznej drodze do zdrowia, elementy której opisaliśmy w tej książce, wniknąłem tak mocno w efekty, jakie wywierają przekonania w kontekście zdrowia danej osoby i w kontekście innych poziomów zmiany, zaangażowanych w osiągnięcie całkowitej i trwałej zmiany zachowań.
Pierwszy warsztat „Przekonania a zdrowie" poprowadziliśmy w grudniu 1984 roku. Większość koncepcji i technik przedstawionych w tej książce jest rezultatem tamtego programu, późniejszych programów i także pracy, którą wykonałem z poszczególnymi osobami, które były zaangażowane w zmiany zarówno zagrażające życiu, jak i transformujące życie. Choć korzenie koncepcji i technik zaprezentowanych w tej książce rozciągają się szerzej i głębiej, najsilniej wyrastają z zasad i technik Neuro-Lingwistycznego Programowania. Źródłem materiału zawartego w tej książce były przede wszystkim zaawansowane seminaria NLP, podczas których prezentowane były sprawy dotyczące przekonań i praca z nimi na zaawansowanym poziomie umiejętności.
Książka Przekonania. Ścieżki do zdrowia i dobrobycia została napisana w taki sposób, aby czytelnik mógł zasocjować się z uczestnikiem faktycznych warsztatów. Wyobraź sobie, że tam jesteś, oglądasz prezentacje, słuchasz pytań i odpowiedzi, uczestniczysz w dyskusjach i ćwiczeniach.
Najważniejszym celem tej książki jest dostarczenie wiedzy, „jak" zmieniać przekonania - chociaż mam nadzieję, że jako czytelnik znajdziesz w niej również inspirację pochodzącą z koncepcji i przykładów, które składają się na tę książkę.
Wspomnę także, że ten obszar NLP rozwija się tak dynamicznie, że uaktualnieniami i nowymi technikami moglibyśmy wypełnić drugi tom. Zachęcam do sięgnięcia po książkę Przekonania. Ścieżki do zdrowia i dobrobycia jako sposób poszerzenia twoich własnych przekonań na temat możliwości i metod zaangażowanych w proces trwałej zmiany, a nie jedynie opisy procedur łub technik.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Robert Dilts, Suzi Smith, Tim Hallbom
-
Tytuł oryginału:
Beliefs: Pathways to Health and Well-Being
-
Liczba stron:
188
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-916677-5-8
-
Tłumacz:
Ewa Kowalik, Wojciech K.Sikorski, Natalia Włodarska
-
Rok wydania:
2011