Kup cały komplet !
Wprowadzenie do książki
Przeskok ewolucyjny
Od kryzysu do życia w harmonii
Wielką dumą człowieka współczesnego jest zgromadzona przezeń wiedza o Wszechświecie i o życiu. Będąc najlepiej wykształconym i nasyconym informacjami pokoleniem w historii, jako zbiorowość wiemy dużo. Co jednak wiemy o tej naszej wiedzy? Owszem, dysponujemy mnóstwem danych, ale piętrzące się wokół kryzysy wskazują, że prawdziwej wiedzy trochę nam jednak brakuje.
Mamy problem nie tyle z brakiem danych, ile z własną ich interpretacją. Już prosta ilustracja przedstawiająca, w zależności od spojrzenia, staruchę albo podlotka pokazuje, że te same dane mogą prowadzić do rozpoznania dwóch zupełnie różnych obrazów. Gdy przychodzi do zrozumienia natury życia, to, w jaki obraz złożymy zebrane dane, może zadecydować o życiu lub śmierci naszej cywilizacji. Na szczęście, radykalna nauka, o której opowiada Przeskok ewolucyjny..., proponuje nową interpretację danych naukowych, podającą w wątpliwość konwencjonalny sposób postrzegania życia.
Kartezjusz radził nam wątpić we wszystko. Czas najwyższy. Nie cała nasza wiedza jest błędna, ale cała powinna zostać ponowne zbadana, rozważona i przemyślana.
W części I książki Przeskok ewolucyjny zaczniemy od biologicznego spojrzenia na to, skąd się wzięły nasze obecne przekonania o świecie. Tym samym jasno wykażemy ścisły związek między tym, w co wierzymy, a biologią i pokażemy, w jaki sposób interakcja między jednym a drugim stwarza rzeczywistość, w której żyjemy.
W rozdziale 1. odwracamy znane powiedzenie „zobaczyć to znaczy uwierzyć”. Wychodząc od tego, jak komórki przetwarzają informacje, prześledzimy, w jaki sposób postrzeżenia zmieniają się w przekonania i w pozory rzeczywistości. Dostarczymy niepodważalnych dowodów panowania umysłu nad materią, a następnie zejdziemy na poziom komórkowy, by pokazać, dlaczego właśnie tak funkcjonuje życie.
W rozdziale 2. wyjaśnimy, jak zapisane w naszej podświadomości programy sabotują nasze najlepsze świadome chęci. Prześledzimy ewolucyjne dzieje umysłu i pokażemy, że każdy z nas jest całkowicie odpowiedzialny za to, co robi!
W rozdziale 3. przejdziemy od biologii do filozofii i opiszemy, jak nasz sposób objaśniania rzeczywistości wpływa na naszą percepcję, kierując naszym zachowaniem. Wytłumaczymy, jak przez tysiąclecia rozwijały się cywilizacje, i pokażemy ogromny wpływ każdego nowego paradygmatu na świat, który nasi przodkowie oglądali i tworzyli, a także na świat, który my sami dziś oglądamy i tworzymy.
Co najważniejsze, wykraczając poza tworzone przez nas samych opowieści, możemy zdać sobie sprawę, że są tylko opowieściami, które mają z rzeczywistością nie więcej wspólnego niż słowa w restauracyjnej karcie dań z jedzeniem. Jednak znaczenie, jakie nadajemy owym słowom, determinuje nasze decyzje o tym, co w końcu będziemy jeść. Wznosząc się ponad matrycę niekwestionowanych przekonań, umożliwiamy wyłonienie się nowych opowieści, które wyprowadzą nas z tragedii aktu czwartego i wprowadzą w lżejszy i jaśniejszy akt piąty.
W rozdziale 4. przypomnimy zasady i praktyki, z których wyrosła amerykańska Deklaracja Niepodległości i które odgrywają znaczącą rolę w dokonującej się dziś ewolucji. Będzie to nie tyle patriotyczny pean na cześć Stanów Zjednoczonych, ile hołd dla rewolucyjnych, wizjonerskich odkryć: „że wszyscy ludzie stworzeni są równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi Prawami, że w skład tych praw wchodzi Życie, Wolność i swoboda ubiegania się o Szczęście”*. Prawdy te, które także w samych Stanach Zjednoczonych nie doczekały się jeszcze pełnego uznania, były w istocie darem dla całego świata - darem pochodzącym od rdzennych plemion Nowego Świata.
Lektura pierwszej części książki Przeskok ewolucyjny powinna dodać ci otuchy, ponieważ z jednej strony tłumaczy, co jest nie tak z tym światem, a z drugiej pomaga ułożyć nową, sprzyjającą życiu opowieść. Zrozumienie, że nasza kultura filozoficzna i indywidualny sposób postrzegania rzeczywistości to jedynie nabyte przekonania, determinujące nie tylko naszą własną biologię, ale i postać świata, w którym żyjemy, pozwoli nam zacząć zmieniać siebie samych i świat. Przestaniemy być oszołomionymi ofiarami okoliczności, a zaczniemy korzystać z należnego nam prawa do bycia współtwórcami i współarchitektami nowego świata, naprawdę wspaniałego i pełnego miłości.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Bruce Lipton, Steve Bhaerman
-
Tytuł oryginału:
Spontaneous Evolution: Our Positive Future and a Way to Get There From Here
-
Liczba stron:
576
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-61987-22-2
-
Tłumacz:
Jerzy Paweł Listwan
-
Rok wydania:
2012