Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-261-1
Autor: Francois J. Paul Cavallier
EAN: 9788375102611
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Wizualizacja Od Obrazu do Działania

Wydanie uaktualnione i poszerzone

   Technika wizualizacji, której poświęcona jest książka, nie stanowi w ścisłym tego słowa znaczeniu narzędzia analizy transakcyjnej, do której tak często odwołuje się autor. Naukowe opracowanie podstaw wizualizacji utorowały badania nad biofeedbackiem, czyli systemem sprzężenia zwrotnego pomiędzy funkcjami biologicznymi organizmu a świadomością i wyobrażeniem tych funkcji. Dzięki pracom laboratoryjnym, prowadzonym w tej dziedzinie od lat sześćdziesiątych, popularne stały się dziś techniki, w których pacjent uczy się modyfikowania funkcji własnego ciała, np. ciśnienia tętniczego czy temperatury za pomocą tworzenia ich mentalnego obrazu. Opanowanie umiejętności wpływania na rytm własnego serca i ciśnienie pozwala wierzyć w możliwość oddziaływania również na inne układy i funkcje, np. na układ odpornościowy i funkcje obronne organizmu. Od dawna też, mimo braku ich opracowania naukowego, obserwowano efekty oddziaływań hipnotycznych na funkcje organizmu, tak więc w samej technice wizualizacji nie ma nic szczególnie nowego.    Ważne jest natomiast, że dzięki pracom ludzi tej miary co Lawrence LeShan czy Carl i Stephanie Simonton, którzy z wielką mądrością i odwagą, w czasach, gdy świat naukowy traktował jeszcze symptomy choroby w sposób izolowany, oderwany od osoby, konsekwentnie pojmowali osobę chorą jako jedność w jej emocjonalnym i duchowym wymiarze.
    Rozwój choroby, jak każdy rozwój, wymaga warunków. Warunki te, czyli niejako „otwarcie się" na chorobę, są natury biologicznej i psychologiczno-duchowej. Rezygnacja z mobilizacji sił obronnych organizmu w celu podtrzymania zdrowia lub zwalczania choroby też przebiega w płaszczyźnie fizjologicznej i psychicznej jednocześnie i w sposób wzajemnie sprzężony. Wola życia ma więc zarówno swój psychiczny, jak i fizyczny wymiar. Przykładów mobilizowania sił organizmu do walki z chorobą poprzez techniki psychologiczne - a w tym i wizualizację - jest wiele. Najgłośniejszym z nich jest jednak zainicjowany przez Simontonów w Kalifornii nurt terapii choroby nowotworowej. Włączenie technik wizualizacyjnych do terapii raka jest dziś stosowane również w Polsce.
    Terapia wizualizacyjna proponuje wiele rozwiązań, nie tylko w celu odzyskania zdrowia, lecz także w celu podtrzymania go, wspomagania, przeciwdziałania stresowi i czerpania satysfakcji z podejmowanych działań. Człowiek zawsze, zanim coś zrobi czy nawet pomyśli, tworzy mentalny obraz czynności. Jakość tego obrazu, a także pozytywne lub negatywne nastawienie antycypacyjne determinuje w istotny sposób końcowy efekt jego działań. Np. sportowiec zbliżający się ku przeszkodzie z wyobrażeniem porażki blokuje część swojego potencjału energetycznego. Wyobrażenie sukcesu mobilizuje funkcje organizmu w kierunku czynności, której on dotyczy.
   Wizualizacja jako technika posiada cechy: relaksacji, sugestii i antycypacji. Wnosi więc do procesu terapii elementy tych technik. Uwolnienie od napięcia pozwala na swobodny przepływ energii: zmobilizowanie jej wokół tego, co chcemy i możemy zmienić, i wycofanie, a tym samym pogodne zaakceptowanie tego, czego zmienić nie możemy. Antycypacja wyniku pozwala skonkretyzować program, a tym samym skuteczniej lokalizować energię.
   Sugestia wzmacnia obydwa procesy, tworząc warunki wzmożonej podatności na wyobrażane treści i torując dostęp do treści nieświadomych.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Francois J. Paul - Cavallier

  • Tytuł oryginału: 

    Visualisation, des images pour des actes

  • Liczba stron: 

    280

  • Wymiary: 

    125x195

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7510-261-1

  • Tłumacz: 

    Anna Suchańska

  • Rok wydania: 

    2009

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...