Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-396-3
Autor: Jill Bolte Taylor
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Udar i przebudzenie Moja podróż w głąb mózgu

   Udar i przebudzenie jest chronologiczną relacją z wyprawy, jakiej się podjęłam - wyprawy do bezkształtnej otchłani milczącego mózgu, tam, gdzie istota mojego jestestwa znalazła ukojenie w głębokim, wewnętrznym spokoju. Przeplatam w niej wiedzę medyczną z osobistym doświadczeniem i spostrzeżeniami. O ile mi wiadomo, jest to pierwsza udokumentowana relacja neuroanatoma, który odzyskał pełnię zdrowia po rozległym wylewie krwi do mózgu. Niezmiernie się cieszę, że moja historia wreszcie pójdzie w świat, czyli tam, gdzie najbardziej może się przydać.
    Przede wszystkim cieszę cię, że żyję, i jestem wdzięczna za czas, jaki został mi dany. Zniosłam mękę powrotu do zdrowia dzięki wsparciu wielu cudownych ludzi, którzy okazali mi bezwarunkową miłość.   Podjęłam się trudu napisania książki i wytrwałam w nim za sprawą pewnej młodej kobiety - zrozpaczona skontaktowała się ze mną, bo chciała zrozumieć, dlaczego jej matka, która zmarła wskutek udaru, nie zadzwoniła na pogotowie; a także dzięki pewnemu starszemu panu - dręczył go niepokój, że jego żona, przed śmiercią będąc w śpiączce, bardzo cierpiała. Siedziałam uwiązana do komputera (z moją wierną psiną Nią na kolanach), odpowiadałam licznym opiekunom chorych, którzy zwracali się do mnie, szukając wskazówek i nadziei. Pracowałam z myślą o siedmiuset tysiącach Amerykanów (i ich rodzinach), którzy w tym roku dostaną udaru. Jeśli choć jedna osoba przeczyta rozdział Pierwsze godziny, rozpozna u siebie objawy udaru i pójdzie do lekarza - raczej prędzej niż później - będzie to oznaczało, że moja ciężka, dziesięcioletnia praca opłaciła się.
   Podzieliłam Udar i przebudzenie na cztery części. Z pierwszej - Moje życie przed udarem - dowiesz się, kim byłam, zanim mój mózg się wyłączył. Wyjaśniam w niej, dlaczego postanowiłam zostać neuroanatomem, a także opisuję swoją karierę, poszukiwania i zainteresowania. Pracowałam jako neuroanatom na Harvardzie, zasiadałam w zarządzie National Alliance on Mental Illness (NAMI, Krajowe    Stowarzyszenie Chorób Umysłowych), jeździłam po kraju jako Singin Scientist (śpiewający naukowiec). Uzupełniam ten krótki osobisty wstęp porcją prostej wiedzy naukowej, której celem jest ułatwienie czytelnikowi zrozumienia, jakie procesy zachodziły w moim mózgu tego dnia, gdy dostałam udaru.
   Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, jak czuje się człowiek podczas wy-.ewu krwi do mózgu, dowiesz się tego z rozdziału Pierwsze godziny. Zabiorę cię w bardzo nietypową podróż, krok po kroku oczami na-_kowca prześledzę stopniowy zanik funkcji kognitywnych mózgu. Opiszę powiększający się krwotok i towarzyszące mu upośledzenie poznawcze. Jako neuroanatom muszę przyznać, że podczas udaru dowiedziałam się o mózgu i jego funkcjach niemal tyle, ile przez wszystkie lata pracy naukowej. Moja świadomość nabrała przekonania o harmonii ze wszechświatem, o jedności z kosmosem. Zrozumiałam, co to znaczy, gdy ktoś jest zdolny do mistycznych czy też metafizycznych doświadczeń - i że ma to związek z anatomią mózgu.
    Rozdziały opowiadające o rekonwalescencji mogą się okazać nieocenionym źródłem informacji, jeżeli znasz kogoś, kto doznał -daru albo innego rodzaju uszkodzenia mózgu. Opisuję bowiem żmudną drogę, jaką przeszłam, odzyskując sprawność, a także -udzielam ponad pięćdziesięciu wskazówek dotyczących rzeczy niezbędnych do pełnego wyzdrowienia. Dla wygody czytelnika na końcu książki zamieszczam wypunktowane Zalecenia. Mam nadzieję, że podzielisz się nimi ze wszystkimi, którym mogą się z przydać.
   W rozdziale Udar jako olśnienie dzielę się spostrzeżeniami na temat tego, czego udar nauczył mnie o mózgu. Do tej pory powinieneś się już zorientować, że ta książka tak naprawdę wcale nie jest o udarze.    Albo inaczej: że udar okazał się traumatycznym przeżyciem, które otworzyło mi oczy. To książka o pięknie i odporności ludzkiego mózgu, o jego wrodzonej zdolności do zmian, do adaptacji, a także o jego umiejętności regeneracji. Jest to opowieść o wyprawie do świadomości prawej półkuli, gdzie odnalazłam głęboki, wewnętrzny spokój. Wskrzesiłam świadomość swojej lewej półkuli po to, aby pomóc innym ludziom osiągnąć - nie przez udar! - taki sam wewnętrzny spokój. Mam nadzieję, że spodoba ci się ta podróż.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Jill Bolte Taylor

 • Tytuł oryginału: 

  My Stroke of Insight: A Brain Scientist's Personal Journey

 • Liczba stron: 

  215

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-396-3

 • Tłumacz: 

  Jacek Żuławnik

 • Rok wydania: 

  2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...