Wprowadzenie do książki
Bądź młodszy za rok
Od pierwszego wydania Bądź młodszy za rok w periodykach medycznych ukazało się ponad pięć milionów publikacji, co może skłaniać do konkluzji, że przyszedł czas na zaktualizowanie naukowych fundamentów tej książki. Ale okazuje się, że nie. No dobrze, nie trzeba pić lyie wody, ile zalecaliśmy wcześniej, ale wszystko inne nie zmieniło się ani odrobinę. (Co nie powinno być wielkim zaskoczeniem, gdyż idea tej książki sprowadza się do wykorzystania możliwości mechanizmów biologicznych, napędzających organizmy od milionów, jeśli nie miliardów lat). Pozostaje mi powiedzieć, że to, co nauka uznała za słuszne trzy lata temu, obowiązuje do dziś. Zaś misja naszej książki jest nawet ważniejsza, niż początkowo przypuszczaliśmy. Badania dotyczące wpływu ćwiczeń fizycznych w procesie leczenia dopiero raczkują. Ale już wiemy, że aktywność poprawia komfort życia ludzi z zaawansowaną rozedmą płuc i chorobami serca. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają rekonwalescencję w leczeniu nowotworów. Chorym na depresję żyje się lepiej, jeśli ćwiczą.
Co więcej, naukowe podwaliny biologii emocjonalnej, która w chwili pierwszego wydania tej książki była w powijakach, dziś przedstawiają się jeszcze bardziej obiecująco. Co prawda dopiero zaczynamy wgłębiać się w mechanizmy rządzące wpływem stanów emocjonalnych na funkcjonowanie naszych organizmów - nawet na poziomie komórkowym - ale wiemy już, że ćwiczenia fizyczne mają wpływ na genetyczną budowę komórek. Zresztą nie chodzi tutaj tylko o ćwiczenia. Na przykład troska o kogoś działa podobnie. Okazuje się, że codzienne mutacje w krytycznych strukturach DNA mogą być w pewnym stopniu regulowane przez emocjonalną chemię. Odkrywamy nowe chemiczne markery wzrostu i starzenia, reagujące na emocje, bliskość i więzi społeczne, a wyniki tych badań co rusz nawiązują do trzech kluczowych kwestii, opisanych w tej książce: troskliwości, relacji i zaangażowania.
Jak już wspomniałem, mechanizmy natury, jakim podlegają nasze ciała, nie zmieniły się w ciągu ostatnich trzech lat. I zapewne nie zmienią się przez najbliższe trzy miliardy. Możesz więc bez obaw sięgać po tę książkę ze świadomością, że zawiera sprawdzone, ponadczasowe informacje, warte, by je odświeżyć choćby raz do roku. Podkreślić, zaznaczyć zagiętym rogiem, na marginesie dopisać ołówkiem uwagi... Ta książka to twój przyjaciel.
Nasz wkład - tak jak my go widzimy - polega na tym, by twoja przyszłość była znacznie przyjemniejsza, oczywiście jeśli nie zejdziesz z zalecanej drogi. Społeczeństwo amerykańskie osiągnęło taką średnią wieku, że problemem staje się jakość życia, a nie jego długość. Jest faktem, iż przeciętny Amerykanin, który w dobrym zdrowiu dożył pięćdziesiątki albo sześćdziesiątki, zapewne przeżyje lat osiemdziesiąt lub więcej. A zważywszy na rozwój sytuacji, jeśli należysz do tej kategorii, powinieneś dobrze zaplanować swoje obecne życie, w razie gdybyś dożył lat dziewięćdziesięciu... To stawia sprawy w zupełnie innym świetle! Pod wieloma względami, jednym z największych zagrożeń związanych z naszym wiekiem jest potencjalna długość życia, wraz z którą drastycznie spada jego jakość.
Pamiętaj, że mechanizmy opisane w tej książce nie podlegają ograniczeniom wiekowym; ani w górę, ani w dół. Rzecz jasna, z wiekiem wszystko robi się trudniej i wolniej, ale on sam nigdy nie sprawia, że życie jest złe. Mam kilku pacjentów po dziewięćdziesiątce, którzy przeżyli operacje na otwartym sercu i czują się świetnie. Przed zabiegami wszyscy byli wysportowani i aktywni - i tacy pozostali. To nie przypadek.
A jeśli chodzi o drugi kraniec wiekowego spektrum, to biologicznie zaczynamy się starzeć przed trzydziestką, więc po przekroczeniu granicy 30 lat jakość twojego życia zależy wyłącznie od ciebie. Jeśli się nie poddasz, ale weźmiesz w garść, będziesz się miał doskonale. Zaś Bądź młodszy za rok to taka instrukcja, jak wziąć się w garść.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Chris Crowley, Henry S. Lodge
-
Tytuł oryginału:
Younger Next Year Gift Set for Men
-
Liczba stron:
320
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7579-275-1
-
Tłumacz:
Joanna Stankiewicz Prądzyńska
-
Rok wydania:
2014