Wprowadzenie do książki
Cztery pory smaku
Choć jesteśmy młodymi ludźmi, już dziś myślimy o naszej przyszłości. O tym, aby w starszym wieku być zdrowym i sprawnym. Na ile to możliwe staramy się prowadzić zdrowy tryb życia, szanować Matkę Naturę, kochać siebie i innych oraz zdrowo się odżywiać. Jest to bardzo ważna inwestycja, która już teraz pokazuje swoje dobre strony, a w przyszłości z pewnością wysoko zaprocentuje. Niestety, wielu młodych ludzi zaniedbuje te proste zasady, inwestując w gonitwę za sukcesem, nie bacząc na własne zdrowie. Współczesny człowiek żyje w pośpiechu i nie tylko w sferze odżywiania rzadko słucha dobrych rozwiązań, jakie podpowiada mu własne ciało. Znam bardzo zapracowanych młodych ludzi, którzy nie zwracają uwagi na prawa natury i przekonani są, że koło sześćdziesiątki z pewnością nie będą już żyli. Po cóż więc tak gonić, jak i tak nie będzie miało się możliwości skorzystania ze zgromadzonych dóbr, gdy przyjdzie czas zasłużonego odpoczynku.
W tej książce w prosty sposób pragniemy poruszyć problem zdrowego odżywiania, zwracając uwagę na rzecz podstawową: życie zgodne z cyklami natury. Być może pozwoli to komuś inaczej spojrzeć na to zagadnienie i nie będzie odkładał na później tak ważnej sprawy, jak dbałość o zdrowie obecne i przyszłe, bowiem „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Oczywiście nie kierujemy tej książki tylko do ludzi młodych. Jak najbardziej również osoby starsze powinny skorzystać z zawartych w niej porad, bowiem lepiej późno niż wcale. Szczególnie, jeśli osoby te mają już jakieś dolegliwości zdrowotne, mogą podpatrzeć propozycje na zdrowe dania, aby poprzez ich spożywanie wzmocnić swe organizmy. Książka ta może być również przydatna dla wszystkich, którzy poszukują nowych rozwiązań kulinarnych, jak też dla tych, którzy mają ustalony, wypracowany sposób odżywiania. Proponowane w niej rozwiązania z pewnością wzbogacą wiedzę, zwracając uwagę na niektóre zapomniane obecnie rozwiązania kulinarne.
W naszym domu odżywiamy się w sposób, jaki proponujemy w tej książce. Ja, od ponad 12 lat, nie spożywam mięsa, a gdy poznałam mojego męża i zamieszkaliśmy razem, mimowolnie i on zasmakował w potrawach, które przygotowywałam. Dobrze się z tym czujemy, jesteśmy zdrowi, szczęśliwi, sprawni i szczupli. Wierząc, że sposób jedzenia jest wypadkową rozwoju świadomości człowieka, nie namawiamy jednak nikogo aż do takich zmian. Wprawdzie proponujemy Państwu dania bezmięsne, ale jeśli ktoś naprawdę lubi i potrzebuje, może potrawy tu proponowane uzupełniać mięsem.
Wszystkie przepisy zawarte w książce można wykorzystywać dosłownie lub traktować jako propozycję dla własnej inwencji kulinarnej. Ja gotując to samo danie, praktycznie za każdym razem tworzę odmienną kombinację kształtów, smaków i aromatów. Polecam wszystkim takie lekkie podejście do gotowania, wówczas nigdy nie znudzi nam się ta czynność, bo zawsze będziemy uruchamiać swoją wyobraźnię i tworzyć coś nowego, a to wspaniała przygoda. Wszystkie, podane w przepisach proporcje, szczególnie przypraw, są orientacyjne i każdy może przyprawiać według swojego gustu.
Życzymy wszystkim czytelnikom miłej lektury i mamy nadzieję, że korzystając z tych propozycji wzbogacicie Państwo swoje życie w nowe doznania nie tylko kulinarne, które będą wyznaczać drogę do lepszego i zdrowszego jutra.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Urszula Lemańska, Radosław Lemański
-
Liczba stron:
208
-
Wymiary:
105x205
-
Oprawa:
Miękka.
-
ISBN:
83-7344-030-5
-
Rok wydania:
2004