Wprowadzenie do książki
Jak radzić sobie z żylakami
Żylaki uważa się powszechnie za schorzenie mało istotne. I faktycznie często są one bardziej zmartwieniem kosmetycznym niż prawdziwym problemem medycznym. Mimo to ich objawy o różnym nasileniu - od bólów i przemęczenia nóg do uszkodzeń skóry, owrzodzeń oraz powstawania skrzepów krwi - występują u milionów ludzi. Żadna zaś choroba, która znacząco wpływa na życie dużej grupy ludzi, nie może być rozsądnie uznana za „mało istotną". Co więcej, powikłania związane z żylakami mogą niekiedy zagrażać życiu - chociaż dzieje się to na szczęście tylko w bardzo rzadkich przypadkach.
Ludzie, którzy mają żylaki, bywają tym bardzo skrępowani. Zadają sobie niemało trudu, by ukrywać nogi, zwłaszcza jeśli muszą nosić pończochy podtrzymujące bądź uciskowe. Sama cierpię na chroniczną chorobę bólową i często na nadgarstkach noszę szyny, lecz otoczenie nie sprawia, że czuję się w nich nieswojo czy wyglądam na staruszkę. Kiedy tłumaczę innym, dlaczego je noszę, wykazują szczerą troskę. Takiej właśnie troski niekiedy brakuje w stosunku do cierpiących na żylaki osób, które noszą opaski podtrzymujące. Żylaki nadal są postrzegane jako oznaka starzenia się, do tego bardzo brzydka. Dopiero kiedy cała społeczność medyczna zacznie traktować je z większą powagą, dawne obiegowe przekonania o żylakach znikną, a ich problem będzie traktowany z należytą uwagą.
Gdyby żylaki odkryto dopiero dziś jako nową chorobę - zatem nie byłoby jeszcze wobec niej żadnych uprzedzeń - wskazówki do postępowania lekarskiego obejmowałyby wykonanie określonych badań i zastosowanie terapii. Dziś, co jest alarmujące, wielu chirurgów operujących żylaki dokonuje zabiegu jedynie na podstawie własnej intuicji i zawodowego doświadczenia, zamiast wykorzystywać dostępne doskonałe pomoce diagnostyczne. W rezultacie często nie zostają zlokalizowane wszystkie chore żyły i mogą się one ujawnić po operacji.
Jeśli masz żylaki, ta książka pomoże ci zrozumieć, co się dzieje w twoim organizmie, i poinformuje cię o obecnie dostępnych technikach diagnozy. Być może nie jesteś świadomy tego, że żylaki można też leczyć samemu - i to często z dużym powodzeniem - stosując takie środki jak ćwiczenia gimnastyczne, właściwa dieta, unoszenie nóg itd. Wszystkie te sposoby zostaną omówione w kolejnych rozdziałach. Jeśli jednak doszło już u ciebie do powikłań, takich jak uszkodzenia skóry i owrzodzenia, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie opisywany dalej zabieg chirurgiczny. W książce omówione jest również występowanie żylaków w ciąży oraz leczenie żył pajączkowatych (teleangiektazji).
Należy pamiętać, że wiele chorób i stanów chorobowych ma wspólne objawy, więc przed stosowaniem się do jakichkolwiek porad niezwykle ważne jest uzyskanie trafnej diagnozy. Jeśli zaczniesz leczyć się na niewłaściwą chorobę lub zajmiesz się tylko pojedynczym objawem bardziej złożonego schorzenia, możesz opóźnić właściwą terapię poważnego stanu podstawowego. Innymi słowy, największym niebezpieczeństwem w samodzielnym leczeniu się może być postawienie sobie błędnej diagnozy. Jeśli nie wiadomo, co ci naprawdę dolega, nie możesz tego skutecznie wyleczyć.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Christine Craggs-Hinton
-
Tytuł oryginału:
Coping Successfully with Varicose Veins
-
Liczba stron:
157
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7229-237-7
-
Tłumacz:
Aleksandra Wejchert-Spodenkowicz
-
Rok wydania:
2009