Wprowadzenie do książki
Odżywianie dla zdrowia
Książka Odżywianie dla zdrowia. Tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu dostarcza podstawowych informacji na temat leczenia poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Uznając leczniczą wartość spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego w przypadkach pewnych zaburzeń i niedoborów, książka ta zachęca jednak czytelnika do zwrócenia się w stronę diety wegetariańskiej. Jeśli taką dietę chce się stosować z powodzeniem, żyjąc w społeczeństwie o tradycjach żywieniowych opartych na mięsie - a szczególnie pozbawionym wzorców odżywiania wegetariańskiego - jest konieczne, by przyswoić sobie porcję całkowicie nowych wiadomości na temat diety, takich jak tu przedstawione. Należy również nauczyć się oceniania własnej kondycji i rozpoznawania rozmaitych właściwości terapeutycznych pożywienia.
Ostatnio jesteśmy świadkami szybkiego wzrostu świadomości ludzi kultury zachodniej na temat odżywiania. Na świadomość tę ma wpływ tradycja Dalekiego Wschodu, w której zrównoważona dieta przez tysiąclecia była integralną częścią praktyk mających na celu uzdrowienie i doprowadzenie do duchowego oświecenia. Książka ta jest syntezą najważniejszych metod leczniczych i poglądów na temat odżywiania, wywodzących się zarówno z tradycji wschodniej, jak i zachodniej. Doświadczenie takiego zjednoczenia Wschodu i Zachodu otwiera nowe obszary świadomości i może prowadzić do odnowy we wszystkich dziedzinach życia.
Pisanie książki Odżywianie dla zdrowia było dla mnie magicznym i cudownym, choć też dyscyplinującym doświadczeniem. Pragnę, abyś Ty, Czytelniku, podzielił ze mną to przeżycie i odnalazł wspaniałe uzdrowienie i harmonię na poziomie przekraczającym Twoje oczekiwania.
Paul Pitchford
Jak skutecznie korzystać z tej książki
Istnieje wiele możliwości poruszania się po treści takiej książki. Można odszukiwać w indeksie terminy oznaczające pokarmy i metody lecznicze, można wypróbowywać przepisy lub po prostu czytać wybrane rozdziały, które przyciągną uwagę Czytelnika. Jednakże najlepszą metodą jest stopniowe przechodzenie przez wszystkie części tej książki w porządku, w jakim zostały ułożone. Polecam ten sposób, ponieważ każda część zawiera informacje, które pomagają zrozumieć kwestie pojawiające się dalej. Dotyczy to szczególnie rozdziału 1, który obejmuje wprowadzenie do Odżywianie dla zdrowia, prezentujące ważny nowy materiał, umieszczony po raz pierwszy w obecnym, trzecim wydaniu, a zarazem przygotowujące czytelnika do spotkania z licznymi zintegrowanymi aspektami tej książki.
Jeśli na przykład ktoś wertuje ten tom w poszukiwaniu informacji na temat zaburzeń związanych z jakąś chorobą, głodówek lub właściwości konkretnego pokarmu, najlepiej byłoby najpierw zyskać co najmniej podstawowe pojęcie o kilku terminach diagnostycznych i leczniczych przywoływanych w całej pracy, takich jak zewnętrzny, gorąco, zimno, wilgoć, niedobór itd. Terminy te, w chińskiej sztuce leczniczej posiadające specjalne znaczenie, zostały zdefiniowane i wyjaśnione w części I oraz podsumowane w tabelach znajdujących się na stronach 125-127 oraz 130-132. Studiując tabele, można zyskać całkiem niezłe pojęcie na temat znaczenia tychże terminów, niemniej jednak w celu pełniejszego ich zrozumienia warto przeczytać część I. Część ta zawiera także dział poświęcony różnym koncepcjom związanym z odpornością, a wśród nich utlenianiu, nadmiernemu rozwojowi drożdży i działaniu wolnych rodników. Odniesienia do tych koncepcji często można spotkać w dalszych rozdziałach. Także dopiero po przestudiowaniu części I można w pełni skorzystać z lektury Podsumowania, które zawiera syntetycznie przedstawiony przegląd wiodących zasad tej książki.
Wiadomości znajdujące się w części III - Pięć Elementów i systemy narządowe - uświadamiają nam naszą jedność z naturą, przedstawiając znane z tradycyjnej medycyny chińskiej powiązania z porami roku i wpływami środowiska. Omawiany tu opis systemów narządów stanowi szczyt osiągnięć diagnostyki wschodnioazjatyckiej. Część ta wnikliwie obrazuje działanie narządów wewnętrznych, ich główne syndromy chorobowe, wpływ na emocje i układy ciała oraz przedstawia dietetyczne i ziołowe remedia. Informacje te są nieocenione w sytuacjach, kiedy należy zadecydować o wyborze spośród różnych metod leczenia przewlekłych zaburzeń równowagi zdrowotnej.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Paul Pitchford
-
Tytuł oryginału:
Healing with Whole Foods
-
Liczba stron:
776
-
Wymiary:
185x255
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7579-023-8
-
Tłumacz:
Iwana Zagroba
-
Rok wydania:
2008