Wprowadzenie do książki
Refleksologia dla początkujących
Moje pierwsze doświadczenie refleksologii jako terapii pochodzi z czasu, kiedy miałem dwadzieścia kilka lat. Wcześniej już o niej słyszałem, ale jak większość zdrowych osób nie interesowałem się zbytnio problemami zdrowotnymi ani uzdrawianiem, więc nie miałem o tym zielonego pojęcia. Oczywiście, gdybym pozostał zdrowy, nie podjąłbym wysiłku, żeby dowiedzieć się więcej o refleksologii, odkryć jej korzyści, zostać refleksologiem, a w końcu napisać tę książkę. Zabawne, jak życie czasem się układa!
Zanim zdecydowałem się na wypróbowanie refleksoterapii, przez kilka lat chorowałem na zespół chronicznego zmęczenia (Chronić Fatigue Syndrome - CFS). Większość czasu spędzałem leżąc lub będąc wożony na wózku inwalidzkim. Lekarze zdiagnozowali moją dolegliwość i stwierdzili, że ma związek z niemożnością zwalczenia ataku mononukleozy przez moje ciało. Nie umieli mnie wyleczyć, choć w najtrudniejszym okresie pomogli mi an-tydepresantami. Niestety nikt mnie nie ostrzegł, że po przejściu mononukleozy pacjent powinien wypoczywać nawet przez dwa miesiące do momentu ustąpienia wszelkich objawów i odzyskania pełni sił. W przeciwnym razie narażony jest na wystąpienie zespołu przewlekłego zmęczenia, co właśnie mnie dotknęło.
Po trzech trudnych dla mnie i mojej rodziny latach przyjaciel dał mi artykuł o refleksologii. Przeczytałem go i pomyślałem, że warto spróbować. I tak nie miałem nic do stracenia. W książce telefonicznej odszukałem wykwalifikowanego refleksologa i wybrałem się na kilka sesji. Już po pierwszym zabiegu poczułem poprawę, zaczęła mi wracać energia, byłem bardziej zrelaksowany i optymistyczniej patrzyłem na świat.
Mniej więcej w tym samym czasie poznałem dwie inne metody uzdrawiania: reiki i esencje kwiatowe doktora Bacha. Połączenie tych trzech terapii niewątpliwie pomogło mi trafić na drogę do wyzdrowienia i dobrego samopoczucia. Nie chciałbym już nigdy doświadczyć takich dolegliwości, ale czuję, że przez ten okres wiele się nauczyłem. Sposób, w jaki zmieniło się moje życie od tamtej pory, zrekompensował mi z nawiązką cierpienie i dyskomfort, których doświadczyłem. Czuję, że zostałem nawrócony na właściwą ścieżkę, ustawiony w odpowiednim kierunku. Choroba daje nam czas na myślenie. Często też zmusza do spojrzenia na siebie samych i nasze życie w nowym świetle. Dzięki niej możemy zrozumieć, czym jest chorowanie, a tym samym poczuć empatię i współczucie dla osób cierpiących. Cechy te są bezcenne dla terapeutów i uzdrowicieli.
Refleksologia wiele mi dała zarówno w sensie osobistym, jak i zawodowym. To wspaniała, wszechstronna, prosta i skuteczna metoda terapeutyczna. Może ją praktykować każdy i każdy może z niej skorzystać. Pomysł na napisanie tej książki i podzielenie się z innymi wiedzą o refleksologii wziął się z jej dobrodziejstw, których doświadczyłem i które obserwowałem u innych osób uzdrawiających za jej pomocą siebie i innych.
Jedne z najbardziej przyjemnych, poruszających i satysfakcjonujących zabiegów refleksologii wykonałem w hospicjum dla pacjentów z chorobą nowotworową. Doświadczenia te sprawiły, że całkowicie pozbyłem się wszelkich obaw co do tego, że refleksolo-gia to tylko terapia fizyczna, bez aspektu duchowego. Wielokrotnie czułem, że uzdrawianie odbywa się na innych eterycznych poziomach poza sferą fizyczną, szczególnie w przypadku pacjentów paliatywnych. Nauczyłem się również, że prawdziwe znaczenie uzdrawiania to o wiele więcej niż rozwijanie dobrego zdrowia fizycznego. Podstawowe elementy dobrego zdrowia, a zarazem droga do wewnętrznego spokoju, to pozbycie się zmartwień, ufność w pozytywny obrót spraw, nakierowanie swojego życia na pomoc innym, praca nad sobą i zrozumienie samego siebie.
Śladami Buddy
Podczas kursu refleksologii dowiedziałem się od naszego nauczyciela o centrum medytacji buddyjskiej Manjushri Center (www.manjushri.org.uk) w angielskim Lake District (Kumbria). Pojechałem tam ze znajomym, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o medytacji i po prostu spędzić weekend poza miastem. To był początek fascynującej podróży do serca buddyzmu tybetańskiego, która trwa do dzisiaj. Studiowanie nauk Buddy i praktyka medytacji w dużym stopniu pomogły mi lepiej i głębiej zrozumieć sposób wykorzystywania refleksologii w uzdrawianiu i w zapobieganiu chorobom. Poznałem buddyjskie wytłumaczenia przyczyny dolegliwości i metod uzdrawiania, koncepcje natury umysłu, jak również znalazłem ścieżkę do prawdziwej wolności oraz szczęścia.
Moim zdaniem jest ona bezbłędna, praktyczna i bardzo przydatna dla refleksologa oraz każdego, kto po prostu chce być szczęśliwy!
Pomyślałem, że wiele z tego, czego się nauczyłem o buddyzmie, może być ważne i ciekawe dla innych refleksologów, a także osób po raz pierwszy stykających się z tą starodawną terapią. Bez wątpienia refleksologię praktykowano w starożytnych Indiach, gdzie narodził się i dorastał Budda, gdyż stanowi ona element starożytnej wedyjskiej sztuki uzdrawiania. Zanim Budda rozpoczął swą duchową podróż do oświecenia, żył jako bogaty książę i dziedzic ogromnego królestwa. To właśnie w pałacu królewskim musiał się zetknąć z refleksologią. Można zatem z powodzeniem połączyć te dwie kwestie we współczesnym kontekście.
Nie ma wątpliwości, że refleksologią to potężna, nieinwazyjna, skuteczna metoda uzdrawiania. Jeżeli będziecie studiować tę książkę w sposób metodyczny i dokładny, nie ma możliwości, żebyście praktykowali nieprawidłowo i zrobili komuś krzywdę. Nauka podstaw w stopniu pozwalającym na uzdrawianie siebie, rodziny i przyjaciół nie trwa długo, ale jeżeli ktoś chce praktykować zawodowo, powinien ukończyć odpowiedni kurs oraz uzyskać uprawnienia. Warto też przed rozpoczęciem pracy refleksologa nabyć stosowne ubezpieczenie od odpowiedzialności.
Uprawianie tego zawodu jest bardzo satysfakcjonujące, również jako hobby czy sposób spędzania czasu. Bez problemu można robić to przez całe życie, czerpiąc wiele radości i satysfakcji z obserwowania korzystnych rezultatów u rodziny, znajomych i pacjentów. Mam nadzieję, że moja książka okaże się dla was interesująca i pomocna, i wskaże wam właściwy kierunek na drodze poszukiwań.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
David F. Vennells
-
Tytuł oryginału:
Reflexology for Beginners: Healing Through Foot Massage of Pressure Points
-
Liczba stron:
224
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-62476-97-8
-
Tłumacz:
Agata Szczygieł
-
Rok wydania:
2013