Wprowadzenie do książki
Trening umiejętności wychowawczych
W jaki sposób korzystać z tej książki?
Książka Trening umiejętności wychowawczych składa się z 14 rozdziałów, w których prezentowane zagadnienia oparte zostały na wybranej literaturze przedmiotu oraz własnych doświadczeniach i przemyśleniach. Staranny wybór treści w poszczególnych rozdziałach podyktowany był zgłaszanymi potrzebami rodziców uczestniczących w spotkaniach i warsztatach.
Celem naszej pracy jest pogłębianie świadomości dotyczącej procesu wychowania podejmowanego zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli. Rodzice i nauczyciele patrzą - każdy ze swojego punktu widzenia - ale patrzą na dziecko. Proponujemy taki punkt widzenia, który uwzględnia wychowanie w wartościach, wychowanie do życia przejawiającego wartości ogólnoludzkie. Literatura, na którą się powołujemy, została tak dobrana, by ukierunkowywała rozwój i wzrost.
W jaki sposób korzystać z warsztatów?
W książce Trening umiejętności wychowawczych przedstawiamy przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych z rodzicami. Poszczególne ćwiczenia mają dynamiczny charakter. Nie należy sztywno się ich trzymać, wybór należy do prowadzącego. Proponujemy po dwa ćwiczenia do każdej myśli zawartej w prezentacji. W praktyce może się okazać, że prowadzący zaproponuje jedno z ćwiczeń z książki lub własne. To zależy od specyfiki grupy i zamierzeń osoby prowadzącej.
Ćwiczenia staraliśmy się tak dobierać, by optymalnie charakteryzowały myśl przewodnią. Dla nas ważne są przede wszystkim cele, istota ćwiczeń, które mają oddać zamysł zawarty w tytule danych warsztatów. To jest nasze spojrzenie.
Staraliśmy się też, by w warsztatach pojawił się element zabawy, by nie każdy temat traktowany był z powagą, ale też wprowadzał rozluźnienie, swobodne podejście, pobudzał twórczo. Celowo nie zamieszczaliśmy przykładów zajęć początkowych, takich jak zawarcie kontraktu, integrowanie grupy. Prowadzący zajęcia mają opanowany warsztat pracy z grupą i wykorzystają tu własne umiejętności i sposoby. Część to propozycje autorskie, przy pozostałych podawaliśmy źródła. Zachęcamy do tworzenia własnych pomysłów i dzielenia się nimi. Podczas zajęć z rodzicami zdarzało się, że w trakcie spotkań zmieniały się ćwiczenia, że były wykorzystywane do innych tematów. Często sami rodzice inspirowali nas do dalszych poszukiwań.
W jaki sposób korzystać z prezentacji?
W części warsztatowej zamieszczone są sentencje, do których proponujemy ćwiczenia. Myśli te są w naszym odczuciu na tyle ważne, że daliśmy im miejsce w przestrzeni w postaci prezentacji.
Proponujemy, aby ćwiczenia były prowadzone w odniesieniu właśnie do tych sentencji. W prezentacji wykorzystaliśmy zdjęcia, które „przenoszą słowa do świata ożywionego”, nadają sentencjom szczególne znaczenie. To połączenie obrazu i słowa jeszcze bardziej pobudza twórcze energie, którymi każdy z nas w równym stopniu dysponuje i każdy ma moc ich uruchomienia.
W prezentacjach świadomie bawiliśmy się graficznym kształtem wyrazów, a więc formą przekazu. Jest to nasza propozycja przyjrzenia się, jak oddziałuje na każdego z nas forma, a jak treść przekazu. Jakie jest ich wzajemne powiązanie. Jak postrzegamy treść przekazu uwolnioną od znanych, powszechnie stosowanych schematów formy i jak każdy z nas czuje się w takiej sytuacji.
Czy istnieje w nas przestrzeń do doświadczania treści przekazu niezależnie od formy?
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski
-
Liczba stron:
271
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7489-384-8
-
Rok wydania:
2016