Wprowadzenie do książki
Żywienie w stwardnieniu rozsianym
Powszechnie wiadomo, że odpowiednie żywienie ma zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia, i to zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dobrze zbilansowana, pod względem wartości energetycznej, dieta zapewnia utrzymanie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu -- sprzyja na przykład zachowaniu sprawności układu krążenia, układu trawiennego, odpornościowego; prawidłowe żywienie zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym.
Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane doskonale rozumieją wagę właściwego odżywiania. W chorobie tej łatwo się tyje, chociaż pacjent je tyle co osoba zdrowa, a nawet mniej. Powinno się dużo pić — ale wtedy trzeba często chodzić do toalety, a to może być trudne. Ograniczenie sprawności ruchowej niekorzystnie wpływa na pracę jelit — pojawiają się skłonności do przewlekłych zaparć. Ponadto, wielu chorych zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście istnieją diety wywierające zasadniczy wpływ na przebieg choroby. Czy sposób odżywiania może przyspieszyć postęp zmian, czy też spowolnić ich rozwój, ograniczając liczbę rzutów? Wiele się na ten temat czyta i słyszy, lecz informacje są często mylące i sprzeczne.
Celem naszego poradnika Żywienie w stwardnieniu rozsianym jest omówienie zasad żywienia w stwardnieniu rozsianym. Chcemy, aby osoby dotknięte tą chorobą były zorientowane, jakie znaczenie ma prawidłowe żywienie, jak - - dzięki odpowiednio zestawionej diecie - - można uniknąć pewnych problemów albo je zwalczyć. Przystępnie omawiamy ogólne aspekty żywienia oraz jego znaczenie w stwardnieniu rozsianym. Chcemy dostarczyć Czytelnikowi obiektywnej, rzetelnej i obszernej informacji.
Książka Żywienie w stwardnieniu rozsianym ma służyć praktyczną pomocą na co dzień. W części teoretycznej, w tabelach, podajemy informacje na temat wartości energetycznej produktów żywnościowych oraz zawartości składników odżywczych w różnych pokarmach. Nasze wskazówki mają na celu pokazanie, jak radzić sobie z chorobą w życiu codziennym. Druga część przedstawia przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, odpowiednie dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Mamy nadzieję, że oddając do rąk Czytelnika tę książkę, przyczyniamy się do ułatwienia i uczynienia przyjemniejszym życia osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Sundern, latem 2003 roku
Gudrun Werner, Dieter Póhlau
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Dieter Pohlau , Gudrun Werner
-
Liczba stron:
96
-
Wymiary:
205x145
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-200-3052-8