Wczytuję dane...
KOD: 83-86757-69-8
Autor: Heike Owusu
EAN: 8386757698
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Symbole Afryki

   Afryka, ze swoją mityczną symboliką i bogatą obyczajowością, jest dla Europejczyka najbardziej tajemniczym i egzotycznym z kontynentów świata. Poznawanie kultury i odtwarzanie historii autochtonicznych, czarnoskórych ludów nastręcza jednak trudności niespotykanych w przypadku badań innych obszarów Ziemi. Ponad pięć i pół tysiąca afrykańskich kultur plemiennych, które mogłyby zostać podzielone na setki różnych grup językowych, cechuje swoisty partykularyzm — każde plemię rozwinęło charakterystyczne tylko dla siebie rytuały, mity i symbolikę. Afrykańczycy znają przy tym znaczenie rzeźb i znaków tylko tego plemienia, z którego się wywodzą. Ponadto, symbolika wielu rytualnych rekwizytów i przedmiotów kultu nie jest zrozumiała nawet dla członków tego samego plemienia, ponieważ mityczna wiedza była dostępna tylko dla wąskiego kręgu wtajemniczonych. Ponieważ znaczenie wielu z afrykańskich symboli jest wciąż utrzymywane w ścisłej tajemnicy jako część magicznych ceremonii, odkrywanie ich interpretacji napotyka na poważne trudności lub jest wręcz niemożliwe.
   Praktykowanie magii przez czarnoskórych mieszkańców Afryki jest na porządku dziennym również w czasach współczesnych i ma często ścisły związek z kultem przodków. W tradycji niektórych plemion, jak na przykład Dogonów (Mali), głęboka symbolika sięga nawet codziennie wykonywanych czynności, które podlegają ścisłym wymogom rytualnym i mają głębokie znaczenie religijno-kulturowe, wywodzące się z plemiennego światopoglądu. Z drugiej jednak strony, wiele afrykańskich ludów zaprzestało kultywowania obyczajów swoich przodków i budowania dziedzictwa na bazie wielowiekowej tradycji. Powodem tego są kulturowe wpływy z Zachodu, które wprowadziły zasadnicze przemiany w strukturach wielu pierwotnych wspólnot Afryki.
   W tej książce spróbuję przekazać ogólną wiedzę o bogactwie symboli czarnoskórych plemion oraz wyniki dotychczasowych odkryć i badań naukowych z zakresu kultury afrykańskiego kontynentu. Aby móc dobrze zrozumieć Afrykę i jej obyczajowo-religijne dziedzictwo, trzeba nam, Europejczykom, wyzwolić się choć na chwilę ze schematów zachodniego myślenia i otworzyć swój umysł na zupełnie inny światopogląd, inny sposób postrzegania rzeczywistości. Praktyki rytualne, znaki plemienne, kanony piękna czy estetyki mają swoje uzasadnienie tylko wewnątrz konkretnej, afrykańskiej wspólnoty etnicznej, zaś dla Europejczyka wiele z nich może wydawać się egzotycznymi czy wręcz niezrozumiałymi.
   Aby zwiększyć przejrzystość książki i ułatwić przedstawienie zgromadzonych wiadomości, dokonałam podziału kontynentu afrykańskiego na sześć obszarów, zamieszkałych przez plemiona, które cechuje określone podobieństwo kulturalne. I tak na przykład ludy w zachodniej i środkowej części Afryki łączy na płaszczyźnie kulturowej wykonywanie niezliczonej ilości figurek i rzeźb, a także mocno zakorzeniony kult symbolicznych masek. Wyróżniają się także specyficzną strukturą społeczną - pozostawały (i po części pozostają nadal) pod władzą silnego króla i wpływowych, tajnych związków. Wiele z tych plemion rozwinęło również systemy symboli przypominające prymitywne pismo obrazkowe.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Heike Owusu

 • Tytuł oryginału: 

  Symbole Afrikas

 • Liczba stron: 

  328

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-86757-69-8

 • Tłumacz: 

  Monika Dziedzic

 • Rok wydania: 

  2002

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...