Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7191-128-0
Autor: Christopher S. Kilham
EAN: 9788371919596
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Pięć tybetańskich kroków do wiecznej młodości


   Przemożnemu wpływowi Pięciu Ćwiczeń Tybetańskich poddałem się od pierwszej chwili, gdy tylko je poznałem, a miało to miejsce w 1976 roku. Dziś, pisząc książkę Pięć tybetańskich kroków do wiecznej młodości, mogę podzielić się z wami wszystkim, czego dowiedziałem się o Pięciu Ćwiczeniach Tybetańskich, przedstawiając związane z nimi idee i ćwiczenia jogi.
   Wydaje mi się, że odkrywając jogę, dostąpiłem aktu łaski. Nie sądzę, abym był na tyle przewidujący i mądry, aby samemu zaplanować sobie ową cudowną przygodę, która stała się moim udziałem dzięki ćwiczeniom jogi i medytacji. Z całą pewnością wiem także, że sam nie wymyśliłbym serii ćwiczeń jogi tak prostych, a jednocześnie o tak potężnym działaniu jak Pięć Ćwiczeń Tybetańskich.
    Najlepszym sposobem na wyrażenie mej wdzięczności i szacunku wobec jogi oraz podziękowanie za wszystko, co dla mnie uczyniła, zdało mi się podzielenie się jej błogosławieństwem z innymi - stąd książka Pięć tybetańskich kroków do wiecznej młodości. Mam nadzieję, że moje słowa przyniosą wam wiele radości i pobudzą do działania. Mam nadzieję, że wzbudzą waszą ciekawość i sprawią, że zapragniecie wypróbować opisane przeze mnie ćwiczenia. Kimkolwiek jesteście, życzę wam powodzenia. Bądźcie błogosławieni.

   Według słów Petera Keldera autora książki Źródło wiecznej młodości , Pięć Rytuałów Odmłodzenia miało wzmacniać ciało, zwiększać energię, regenerować ciało i umysł człowieka oraz spowalniać proces starzenia.
    Praktykując jogę od ponad sześciu lat, w owym czasie poznałem już wiele sposobów ćwiczeń. Jednakże zaintrygowany zaletami Pięciu    Rytuałów Odmłodzenia wyliczonymi przez Keldera, włączyłem je do swoich codziennych ćwiczeń jogi. Spodobał mi się sposób, w jaki zostały odkryte, romantyczna opowieść, jak to pewien człowiek, który nauczył się ich w Himalajach przekazał je nielicznej garstce ludzi Zachodu, jak i rysunki ilustrujące same ćwiczenia. Przypominały ćwiczenia jogi, które dotąd poznałem, lecz jednocześnie na tyle się od nich różniły, że w niczym nie dublowały tych, które ćwiczyłem na co dzień.
   Zainteresowało mnie zwłaszcza to, że Pięć Rytuałów Odmładzających w o wiele większym stopniu przypominało nauczane w Instytucie Mentalnofizycznym ćwiczenia jogi tybetańskiej niż jakiekolwiek inne poznane przeze mnie wcześniej metody ćwiczeń. Pamiętając o miejscu, z którego prawdopodobnie się wywodziły, oraz biorąc pod uwagę kojarzącą się z nimi atmosferę „klasztornego" odosobnienia, zawsze uważałem Pięć Rytuałów Odmładzających za z gruntu „tybetańskie". Jednocześnie nigdy nie podobała mi się nazwa „Pięć Rytuałów Odmładzających". Zawsze wydawało mi się, że brzmi trochę jak tytuł z komiksu, lub górnolotny frazes Charlesa Atla-sa z początków naszego wieku. Dlatego też zacząłem nazywać je Pięcioma Ćwiczeniami Tybetańskimi.
   Po dwóch latach praktykowania Pięciu Ćwiczeń Tybetańskich, doszedłem do wniosku, że, abstrahując od ich wartości „odmładzających", tak czy inaczej okazały się niezwykłe. Mimo że zabierały mi jedynie kilka minut podczas codziennych kilkugodzinnych ćwiczeń jogi, czułem, że dzięki nim zyskuję nowe siły. Czy naprawdę są „fontanną młodości", za jaką uważał je Peter Kelder, pozostaje sprawą otwartą. Zastanowię się nad tym, gdy skończę osiemdziesiątkę i dam wam znać. Jedno jest pewne, ćwiczenia opisane przez Petera Keldera zwiększają siłę, energię i jasność umysłu człowieka. Wzmacniają układ energetyczny ciała i umysłu, wydając się równoważyć energię w sposób, jakiego nie doświadczyłem wcześniej w przypadku żadnej z poznanych przeze mnie metod czy serii ćwiczeń jogi.
   W roku 1978 zacząłem nauczać Pięciu Ćwiczeń Tybetańskich we wszystkich prowadzonych przeze mnie grupach jogi. Od tego czasu przekazałem je przynajmniej kilkuset, jeśli nie tysiącom ludzi. W 1985 roku opisałem je, pod nazwą Serii Ćwiczeń Odmładzających, w książce poświęconej terapii jogi i sposobom właściwego odżywiania, zatytułowanej Take Charge of Your Health. Pięć Ćwiczeń Tybetańskich pojawiło się również w mojej późniejszej książce Inner Power: Secrets from Tibet and the Orient (1988). W niniejszym opracowaniu zapoznacie się z pełnym opisem jogi, u podstaw której leży Pięć Ćwiczeń Tybetańskich. Przekazane w nim dodatkowe informacje o układzie energetycznym człowieka, czakra-mach i medytacji kundalini umożliwią wam wykonywanie Pięciu Ćwiczeń Tybetańskich z większym zrozumieniem.
   Nie jestem do końca przekonany, czy Pięć Ćwiczeń Tybetańskich rzeczywiście wywodzi się z Tybetu. Być może pochodzą z Nepalu, lub północnych Indii. Naprawdę, nie jestem pewien, lecz nie sądzę, by miało to jakiekolwiek znaczenie. Przyjmijmy za opowieścią Petera Keldera, że przekazali je nam tybetańscy lamowie. Jednak jedno, czego jestem pewny to tego, że nazwa „Pięć Ćwiczeń Tybetańskich" brzmi lepiej aniżeli „Pięć Rytuałów Odmładzających". W wydanych niedawno obcojęzycznych, to jest niemieckim i francuskim, wydaniach moich książek pozostałem przy nazwie „Pięć Ćwiczeń Tybetańskich", o wiele łatwiejszej do wymówienia niż „Pięć Ćwiczeń z Katmandu" czy też „Pięć z Utar Pra-desz".
   Ja sam uważam, że ćwiczenia, które opisuję, pochodzą z Tybetu. Jednakże to nie pochodzenie Pięciu Ćwiczeń Tybetańskich wydaje się najważniejsze. Najważniejsze, że są one proste, łatwe do wykonania i kryją w sobie niezwykłe możliwości, dostępne dla wszystkich, którzy znajdą na nie dziesięć minut w ciągu dnia.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Christopher S. Kilham

  • Tytuł oryginału: 

    The Five Tibetans: Five Dynamic Exercises for Health, Energy, and Personal Power

  • Liczba stron: 

    110

  • Wymiary: 

    125x195

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7191-128-0

  • Tłumacz: 

    Monika Kubiak

  • Rok wydania: 

    2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...