Efekt cienia
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-525-1
Autor: Deepak Chopra, Debbie Ford, Marianne Williamson
Koszt wysyłki od: 4.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Efekt cienia

PODWÓJNA NATURA ŹRÓDŁEM TWOJEJ SIŁY

   Konfikt pomiędzy tym, kim jesteśmy, a tym, kim chcielibyśmy być, stanowi istotę zmagań człowieka. Tak naprawdę, dualizm to nieodłączny czynnik leżący w centrum każdego ludzkiego doznania. Życie i śmierć, dobro i zło, nadzieja i zwątpienie współistnieją w każdym człowieku i odbijają swoje piętno na każdym aspekcie naszego życia. Jeśli wiemy, co to jest odwaga, to dlatego, że doświadczyliśmy także, co to jest strach; jeśli jesteśmy w stanie rozpoznać szczerość, to dlatego, że poznaliśmy gorycz oszustwa. A jednak większość z nas odrzuca lub ignoruje naszą dualistyczną naturę.
   Jeśli żyjemy w przeświadczeniu, że jesteśmy zdecydowanie tacy lub inni, w ramach ograniczonego zakresu cech charakterologicznych, wówczas zaczyna dręczyć nas pytanie, dlaczego większość z nas nie jest w pełni zadowolona ze swojego obecnego życia. Dlaczego, mając dostęp do szerokiej wiedzy, nie mamy wystarczającej siły i odwagi, by działać zgodnie z naszymi dobrymi intencjami, czyniąc najwłaściwsze wybory? A co najważniejsze, dlaczego wciąż postępujemy wbrew naszym systemom wartości i wszystkiemu, co naprawdę uosabiamy? Uparcie twierdzimy, że winę ponosi tu nasze niezbadane życie, nasza ciemniejsza strona, nasz cień, gdzie skrywa się nasz niewykorzystany potencjał. To właśnie tutaj, w tym najbardziej niespodziewanym miejscu, możemy znaleźć klucz do siły, szczęścia i realizacji naszych marzeń.
     Strach przed mroczną stroną życia i mroczną stroną naszej osobowości stał się dla nas odruchem warunkowym. Jeśli przyłapujemy się na tym, że mamy głowę pełną czarnych myśli bądź postępujemy wbrew temu, co uznajemy za dopuszczalne, miotamy się niczym dzikie zwierzątko, chowając się z powrotem do mysiej nory, mając nadzieję i modląc się, że sytuacja jakoś się wyklaruje, zanim podejmiemy następne ryzyko. Dlaczego tak postępujemy? Dlatego, że boimy się, iż bez względu na to, jak bardzo będziemy się starać, nigdy nie zdołamy uciec od tej strony naszego ja. I chociaż ignorowanie i tłumienie naszej mrocznej strony to norma, jedyna prawda powiada, że ucieczka od cienia tylko potęguje tę siłę. Zaprzeczanie temu prowadzi do wzmożonego bólu, cierpienia, poczucia żalu i zwątpienia. Jeśli nie uda mam się przejąć odpowiedzialności i czerpać z mądrości skrywanej głęboko pod powierzchnią naszych przytomnych umysłów, zawładnie nami sfera cienia i zamiast naszej kontroli nad nim, dostaniemy się pod panowanie mroku cienia, uruchamiającego efekt cienia. Wówczas nasza mroczna strona zaczyna podejmować za nas decyzje, pozbawiając nas prawa do świadomych wyborów, niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, wartość wydawanych pieniędzy czy popadanie w nałogi. Nasz cień popycha nas do działań, o które nigdy nie podejrzewalibyśmy siebie, że możemy się ich dopuścić, i marnowania naszej życiowej energii na niewłaściwe przyzwyczajenia oraz powtarzanie płonnych zachowań. Nasz cień powstrzymuje nas od pełnej autoek-spresji, od wyrażania naszej prawdy i przeżywania życia w sposób autentyczny. Jedynie przez ogarnięcie naszej dualności uwalniamy się od zachowań, które podcinają nam skrzydła. Jeśli w pełni nie uznamy samych siebie, z całą pewnością oślepi nas efekt cienia.
    Efekt cienia jest wszędzie. Jego wszechobecność przejawia się w każdym aspekcie naszego życia. Czytamy o nim na bieżąco. Obserwujemy go w wieczornych wiadomościach, widzimy go u naszych przyjaciół, rodziny, osób przypadkowo spotkanych na ulicy. A co najistotniejsze, możemy rozpoznać go w naszych myślach, zauważyć w naszych zachowaniach i poczuć w relacjach z innymi. Obawiamy się, że zapalając światełko w ciemności, poczujemy wielki wstyd lub, co gorsza, zaczniemy działać jak w koszmarze sennym. Ogarnia nas przerażenie na myśl o tym, co spotka nas, gdy spojrzymy w głąb siebie, więc chowamy głowę w piasek, nie chcąc stawić czoła naszej mrocznej stronie.
    Lecz Efekt cienia objawia nową prawdę – podzielaną z trzech, wpływających na zmianę życia, punktów widzenia – że przeciwieństwo tego, czego obawiamy się doświadczyć w przyszłości, właśnie teraz pojawia się. Zamiast wstydu, czujemy współczucie. Zamiast skrępowania, nabieramy odwagi. Zamiast ograniczenia, doświadczamy wolności. Cień, jeśli pozostaje w zamknięciu, jest niczym puszka Pandory, pełna sekretów, których boimy się, że zniszczą wszystko to, co kochamy i na czym nam zależy. Lecz jeśli otworzymy puszkę, odkryjemy, że to, co jest w jej wnętrzu, ma moc radykalnej i pozytywnej zmiany naszego życia. Wydostaniemy się z iluzji, którą otoczyła nas nasza ciemna strona i ujrzymy świat w nowym świetle. Współczucie, jakiego doznamy wobec siebie, rozbudzi naszą wewnętrzną pewność i odwagę, gdy otworzymy nasze serca na świat wokół nas. Siła, którą wydobędziemy na światło dzienne, pomoże nam zmierzyć się ze strachem, który trzymał nas w potrzasku i popchnie nas naprzód ku osiąganiu najwyższych możliwości. Z dala od obaw, panując nad cieniem, możemy być nierozerwalną całością, autentyczni, czerpać z naszej siły, uwalniać nasze pragnienia i realizować nasze marzenia.
    Książka Efekt cienia powstała z chęci wyjaśnienia licznych darów płynących z cienia, zmieniających życie. Kolejne jej strony pokażą nas jako nauczycieli podchodzących do tematu z odmiennej, niepowtarzalnej perspektywy. Celem naszym jest stworzenie wyczerpującego, wieloaspektowego obrazu, pokazującego, w jaki sposób cień zrodził się wewnątrz nas, jak funkcjonuje w naszym życiu i co najważniejsze, co możemy zrobić, by odkryć dary naszej prawdziwej natury. Obiecujemy, że po przeczytaniu książki Efekt cienia nigdy już nie będziecie myśleli o swojej mrocznej stronie tak, jak dotychczas.
   W części I Deepak Chopra prezentuje w sposób obszerny przegląd naszej dualistycznej natury oraz wskazuje rozwiązanie, jak możemy powrócić do naszej pełni. Chopra, pionier zagadnień dotyczących umysłu/ciała, swymi naukami dokonał transformacji życia milionów istnień ludzkich. Jego holistyczne podejście do spornej natury cienia jest zarówno w pełni przekonujące, jak i wyjaśniające.
   W części II oparłam się na moim piętnastoletnim bez mała doświadczeniu w nauczaniu i propagowaniu Procesu Cienia na całym świecie, oferującym przystępne, jakkolwiek dogłębne, badanie narodzin cienia, roli cienia w naszym życiu codziennym oraz sposobu, w jaki możemy odzyskać siłę i inteligencję naszej autentycznej natury.
    W części III Marianne Williamson porusza nasze serca i umysły prowokacyjnym poszukiwaniem komunikacji pomiędzy cieniem i duszą. Marianne, słynna nauczycielka duchowa o międzynarodowej renomie, bierze nas za rękę i prowadzi przez wyboiste pole walki pomiędzy miłością a strachem.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Deepak Chopra, Debbie Ford, Marianne Williamson

 • Tytuł oryginału: 

  The Shadow Effect: Illuminating the Hidden Power of Your True Self

 • Liczba stron: 

  236

 • Wymiary: 

  148x210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-525-1

 • Tłumacz: 

  Iwona Made

 • Rok wydania: 

  2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...