Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-168-6
Autor: B.K.S. Iyengar
EAN: 9788375791686
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Światło Jogasutr Patańdżalego

   Joga jest sztuką, nauką i filozofią. Dotyczy każdego poziomu ludzkiego życia - fizycznego, psychicznego i duchowego. Jest praktycznym środkiem do nadania własnemu życiu sensu, pełni i szlachetności.
   Joga jest jak miód, jednakowo słodki w każdym kawałku miodowego plastra. Umożliwia ona każdej cząstce ludzkiego organizmu zharmonizowanie się ze swoją istotą - wewnętrznym świadomym widzem. Jedynie joga pozwala praktykującemu na postrzeganie i doświadczanie świata wewnątrz i wokół siebie, kontakt z boską radością wspólną wszystkim stworzeniom, a potem dzielenie się tym boskim nektarem bogactwa i szczęśliwości z innymi istotami.
   Jogasutry Patańdżalego są zwięzłe i zwarte. Nie ma w nich zbytecznego słowa. Są one zredagowane w taki sposób, że poruszają wszelkie aspekty życia, badając dogłębnie każdy z nich. Patańdżali wskazuje zarówno wtajemniczonym, jak i niewtajemniczonym, inteligentnym, jak i mniej błyskotliwym sposoby przyswajania zasad jogi i jej technik oraz zgłębiania każdej sutry, tak aby pojąć ją w sposób pełny, czysty i boski.
    Joga jest przyjacielem tego, kto podchodzi do niej szczerze i z pełnym oddaniem. Praktykujących wyzwala ona ze szponów bólu i cierpienia oraz umożliwia im pełnię życia w radości. Praktyka jogi pomaga leniwemu ciału stać się aktywnym oraz sprawnym. Przemienia umysł, czyniąc go zrównoważonym. Joga pomaga zharmonizować ciało i umysł z tym, co najważniejsze - duszą - tak aby wszystkie trzy stopiły się w jedności.
    W dawnych czasach tradycyjna wiedza, taka jak Wedy czy upaniszady, była przekazywana ustnie. Obecnie większość tych nauk zaginęła. Chcąc uchwycić dziedzictwo przeszłości, które dotyczy wiedzy poznawania i urzeczywistniania duchowej oazy istniejącej wewnątrz nas, musimy opierać się na źródłach pisanych.
    Trudno uczyć się z książek, ale są one naszym jedynym źródłem postępu, dopóki nie napotkamy kogoś wyjątkowego - prawdziwego nauczyciela lub mistrza. Od wielu lat moi uczniowie i przyjaciele prosili mnie o jasne i proste tłumaczenie opatrzone moim komentarzem, wyjaśniające niezmierną głębię każdej sutry jogi Patańdżalego. Jestem świadomy swych ograniczeń oraz stosunkowo niewielkich możliwości wgłębienia się w subtelne niuanse każdej sutry. Mimo to po pewnych wahaniach zdecydowałem się podjąć tego zadania, pragnąc pomóc moim współtowarzyszom na ścieżce, aby w poszukiwaniach swej własnej wewnętrznej tożsamości mogli oprzeć się na praktycznym przewodniku.
Istnieje wiele komentarzy i dzieł poświęconych Jogasutrom Patańdżalego, ale tylko nieliczne udzielająpraktycznych wskazówek prawdziwym poszukiwaczom. Tłumaczenia są niekiedy trudne do zrozumienia, a komentarze niejasne. Interpretacje różnią się między sobą. Nawet intelektualni giganci, jak Wjasa, Waczaspati Miśra czy Widżniana Bhikszu, na których opierają się wszyscy późniejsi komentatorzy, często nie zgadzają się ze sobą. Istnieje wiele odmiennych tłumaczeń, co rodzi wątpliwości w umyśle poszukującego. Czy będzie to również udziałem mojego komentarza? Mam szczerą nadzieję, że nie, w głębi serca jestem bowiem przeświadczony, że taki komentarz okaże się dużą pomocą dla poszukujących i uzupełni brak praktycznych wskazówek w dziedzinie jogi.
    Nie jestem ani uczonym panditem, ani wykładowcą akademickim. Aby pomóc praktykującym jogę, którzy mają mniejszą wiedzę niż ja, zamieściłem liczne słownikowe definicje każdego słowa użytego w sutrach.    Opierając się na mojej własnej, długoletniej praktyce oraz doświadczeniu, wybrałem te znaczenia, które są dla mnie przekonywające.
    Joga jest oceanem wiedzy, a książka ta jest tylko kroplą w tym oceanie. Proszę o wybaczenie, jeżeli popełniłem gdzieś błąd lub zboczyłem z tematu. Poszukiwanie prawdy jest moim obowiązkiem, dlatego też będę wdzięczny za konstruktywną krytykę i sugestie, tak aby uwzględnić je w przyszłych wydaniach.
    Niech praca ta posłuży podsycaniu ognia praktyki, tak aby poszukujący osiągnęli chociaż przebłyski światła, do czasu, aż znajdą nauczycieli, którzy dalej wzbogacą ich wiedzę i doświadczenie.
    Mam nadzieję, że czytające tę książkę osoby, które poznały moje poprzednie prace: Światło jogi, Pranajamę - sztukę oddychania w jodze, Sztukę jogi* oraz Drzewo jogi, odniosą jeszcze większe korzyści, przyswajając sobie różne interpretacje sutr poprzez pryzmat własnej praktyki. Jeżeli książka ta pomoże praktykującym jogę, uznam, że spełniłem swoje zadanie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  B.K.S. Iyengar

 • Tytuł oryginału: 

  Light on the Yoga Sutras Patańjali

 • Liczba stron: 

  360

 • Wymiary: 

  165 x 240

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-168-6

 • Tłumacz: 

  Konrad Kocot

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...