Techniki badania palpacyjnego
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-231-7
Autor: Bernhard Reichert, Wolfgang Stelzenmueller
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki: Wysyłka gratis dla Paczki W Ruchu
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Techniki badania palpacyjnego

    Celem niniejszej książki jest ułatwienie poznania anatomii in vivo (anatomii na żywym człowieku) i pomoc w standaryzacji technik badania palpacyjnego.
   Jestem bardzo zadowolony z wydania angielskiego. Oryginalna niemiecka wersja książki wzbudziła zainteresowanie badaniem palpacyjnym u wielu europejskich czytelników. Mam nadzieję, że tak samo zareagują czytelnicy niniejszego wydania.
    Badania palpacyjnego uczymy się, wykonując je. Nie można go opanować poprzez samą tylko lekturę. Z tego powodu niniejsza książka aspiruje do roli prostego w rozumieniu przewodnika ułatwiającego samodzielną naukę anatomii in vivo.
    Zaczynamy od warstw powierzchniowych, a następnie przechodzimy - warstwa po warstwie - w kierunku głębiej położonych struktur. Zainteresowanie sąsiadującymi strukturami układu mięśniowo-szkieletowego w sposób zrozumiały rośnie w miarę zdobywania wiadomości z zakresu biomechaniki i patologii. Mam wrażenie, że kiedy to następuje, „zapominamy", przeprowadzając badanie palpacyjne, o postrzeganiu skóry jako narządu sygnalizacyjnego, a mięśni jako narzędzi stabilizacji i mobilizacji. Dlatego też włączenie do rozważań skóry i mięśni było dla mnie szczególnie istotne.
    Książka Techniki badania palpacyjnego stopniuje poziom trudności. Podstawowe cechy badania palpacyjnego podane są na początku, a szczegółowe testy i złożone manewry - na końcu. Dlatego zawarty materia! jest odpowiedni dla różnych odbiorców. Początkujący może rozpocząć od uczenia się prostych rzeczy i stopniowo przechodzić do trudniejszych spraw. Doświadczony terapeuta bądź lekarz zyskuje natomiast materiał źródłowy do wyszukiwania wybranych struktur. Instruktorzy zaangażowani w szkolenie terapeutów mogą wykorzystać niektóre aspekty niniejszej publikacji do podsumowania zajęć z zakresu oceny pacjenta lub anatomii.
    Odnośniki stosowane są w celu powiązania poszczególnych części książki i usprawnienia „nawigacji" pomiędzy rozdziałami. Próba połączenia teorii i praktyki powinna więc być owocna. Wiele miejsca poświęcono ocenie i leczeniu, a to dlatego, aby uświadomić odbiorcom, jak ważna jest anatomia in vivo. Pytania podsumowujące na końcu każdego rozdziału powinny zwrócić uwagę czytelnika na niektóre kwestie. Książka Techniki badania palpacyjnego omawia te struktury wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, które mają znaczenie w praktyce klinicznej. Byłbym szczęśliwy, gdybym mógł uzyskać od czytelników sugestie na temat poprawy, a także rozszerzenia zakresu technik badania palpacyjnego. Mam także nadzieję, że niniejsza publikacja wywoła dyskusję na temat standaryzacji anatomii in vivo. Techniki tu zademonstrowane powinny być postrzegane jedynie jako próba standaryzacji sposobów postępowania i kryteriów stosowanych w ocenie wyników badania palpacyjnego.
   Język prezentacji został tak dobrany, aby przekaz był dokładny, a jednocześnie łatwy w odbiorze.

Bernhard Reichert

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Bernhard Reichert, Wolfgang Stelzenmueller

 • Tytuł oryginału: 

  Palpation Techniques: Surface Anatomy for Physical Therapists

 • Liczba stron: 

  416

 • Wymiary: 

  210x290

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7579-235-5

 • Tłumacz: 

  Perkowska Agnieszka

 • Rok wydania: 

  2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...