Wprowadzenie do książki
Widzieć bez okularów
Jako lekarz, stale mam do czynienia z metodami treningu wzroku opisanymi w tej książce. Chciałabym krótko przedyskutować z Czytelnikiem niektóre ważne ich aspekty.
Życie często pełne jest stresów, a wiadomo, że stres ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Stres związany jest z powszechnie występującymi schorzeniami, takimi jak wrzody dwunastnicy, nadciśnienie, alergie i choroby psychiczne. Podobnie istnieje bardzo bliski związek między naszym stanem emocjonalnym a funkcjonowaniem wzroku. Biorąc pod uwagę, jak złożoną pracę oczy muszą wykonywać w naszym obecnym życiu, jest doprawdy zadziwiające, jak dobrze adaptują się one do nowych warunków. Widzenie może być stosunkowo gorsze pod koniec męczącego dnia, a lepsze rano, kiedy czujemy się wypoczęci.
W taki sam sposób jak ćwiczenia i techniki relaksacyjne utrzymują nas w dobrej kondycji fizycznej, techniki opisane w tej książce, przyczyniają się do poprawy widzenia. Zasadniczym celem treningu wzroku jest pomoc w jak najefektywniejszym posługiwaniu się oczami.
Lekarze zajmują się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem znanych chorób oczu. Znacznie mniej uwagi poświęcamy równie ważnej dziedzinie medycyny - profilaktyce.
Techniki treningu oczu opisane w tej książce bardzo pomogą osobom z typowymi wadami wzroku. Niekiedy nawet pacjenci z poważnymi schorzeniami oczu uzyskiwali znaczną poprawę, stosując proponowane metody w połączeniu z leczeniem okulistycznym.
Pacjenci opisani w tej książce zostali starannie wybrani, a ćwiczenia wykonywano pod ścisłą kontrolą medyczną. Przedstawione tu techniki relaksacyjne są korzystne dla większości ludzi. Stosowane właściwie, mogą one tylko polepszyć widzenie. Pacjenci, którym one nie pomagają, być może powinni uzyskać ponowną diagnozę stanu fizycznego i psychicznego.
Należy mocno podkreślić, że do programu treningu wzroku trzeba podchodzić z pozytywnym nastawieniem i motywacją. Ludzie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, wykonywali zadania bardzo zdyscyplinowanie i wytrwale. Osobie, która szczerze pragnie poprawić swój wzrok, książka ta ma wiele do zaoferowania.
dr med. Valentine W. Zetlin
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Marilyn B. Rosanes-Berrett
-
Tytuł oryginału:
Do You Really Need Eyeglasses?
-
Liczba stron:
160
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-86755-57-1
-
Tłumacz:
Anna Łobocka Oleksowicz
-
Rok wydania:
1998