Wprowadzenie do książki
Przestań się przejadać
Dzięki książce Przestań się przejadać zrozumiesz mechanizmy sterujące jedzeniem kompulsywnym i będziesz dysponować psychologicznymi narzędziami, które pomogą ci raz na zawsze uwolnić się od problemu objadania się.
W trakcie czterech sesji wspólnie przeanalizujemy różne czynniki: sytuacje, interakcje i związki, które odpowiadają za twoje jedzenie emocjonalne.
To prawda, że zdarzają się i zawsze będą się zdarzały denerwujące i przygnębiające sytuacje - jak słusznie powiedziała Lucy, której słowa przytaczam we Wstępie, to się po prostu nazywa życie. Teraz już nie musisz sięgać po jedzenie, ilekroć coś zaczynu działać ci na nerwy, staje się trudne do zniesienia albo monotonne, dysponujesz bowiem wiedzą na temat wielu rozwiązań i metod radzenia sobie ze wszystkim, czym życie próbuje cię zaskoczyć. Zwróć uwagę, że napisałam „próbuje", bo przecież jedną z najważniejszych rzeczy, jakich - mam nadzieję - nauczyła cię ta książka, jest to, że wcale nie musisz przyjmować na siebie problemów, którymi inni chcą cię obarczać.
Zastosowanie w praktyce wszystkich porad i strategii opisanych w Przestań się przejadać wymaga dużo samozaparcia, miej zatem dla siebie sporo wyrozumiałości. Jeśli potrzebujesz krótkiej przerwy albo wydaje ci się, że nie uda ci się opanować wszystkiego w jednym podejściu, nic nie szkodzi - pamiętaj, że w każdej chwili możesz wrócić do książki i do tego programu. W swojej praktyce wielokrotnie stykałam się z pacjentami, którzy przerywali terapię, by powrócić do niej po kilku tygodniach, a czasem nawet miesiącach. W tym czasie często wykorzystywali poznane techniki i strategie. Potem wracali i z sukcesem doprowadzali terapię do końca.
Masz za sobą dużo pracy: udało ci się dokonać wielu ważnych odkryć i celnych obserwacji na temat sytuacji i ludzi w twoim życiu - i stać się osobą, która będąc w stanie wzburzenia emocjonalnego, już nie musi bez namysłu sięgać po jedzenie. Wprzeszlości objadanie się było twoją odruchową reakcją na stres, ale zmienił ją program, cały ten psychiczny wysiłek, żmudny, lecz opłacalny. Postępując konsekwentnie, a zatem nie reagując jedzeniem na trudne, wytrącające z równowagi sytuacje i interakcje, zyskasz jeszcze większą kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi, a to przełoży się na lepszą asertywność przy dokonywaniu wyborów życiowych i poprawę zdrowia.
Omówiliśmy sytuacje i interakcje - różnego rodzaju czynniki o charakterze doraźnym i długofalowym - mające negatywny wpływ na twoje samopoczucie i emocje. Udało ci się zrozumieć mechanizm swoich potencjalnych reakcji na nie. Wiedza ta, a także umiejętność stosowania w praktyce technik i strategii, poznanych w trakcie programu Przestań się przejadać, stawiają cię w najlepszym z możliwych punktów wyjścia do ostatecznego poradzenia sobie z jedzeniem kompulsywnym. Jeżeli niektóre zagadnienia okazały się dla ciebie wyjątkowo trudne, a zmierzenie się z nimi wymagało dodatkowego wysiłku, to myślę, że warto do nich wrócić, by pogłębić i utrwalić zdobytą wiedzę; w terapii indywidualnej często powracamy do najbardziej kłopotliwych tematów.
Mam nadzieję, że z równym powodzeniem udało ci się zastosować plan żywieniowy. Z doświadczenia wiem, że osobom, które w pewnym określonym przedziale czasu konsekwentnie wprowadzają w życie zdrowe nawyki żywieniowe, dużo łatwiej przychodzi stosowanie technik terapeutycznych, ponieważ tworzy się u nich pozytywny związek między zdrowym jedzeniem a emocjami.
Nie ma żadnej gwarancji, że narzędzia, które proponuję w Przestań się przejadać, zadziałają absolutnie za każdym razem. Jeżeli trafisz na przeszkodę, której pokonanie będzie ci nastręczało dużo trudności, konsekwentnie stosuj poznane techniki i w razie potrzeby wracaj do odpowiednich rozdziałów w książce.
Pamiętaj, że nikt nie pomoże ci tak, jak sam sobie możesz pomóc. Zatem zawsze słuchaj siebie. Przypomnij sobie - powiedz to głośno, tu i teraz - że wysiłek włożony w ten program sprawił, że jesteś w najlepszym momencie, aby przejąć kontrolę nad swoim emocjonalnym jedzeniem i wreszcie, raz na zawsze, zrzucić zbędne kilogramy. Gratulacje!
Szczegóły
-
Autor:
Jane McCartney
-
Tytuł oryginału:
Stop Overeating: The 28-Day Plan to End Emotional Eating for Good
-
Objętość:
184
-
Oprawa:
Miękka
-
Format:
165x235
-
ISBN:
978-83-7579-406-9
-
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
-
Rok wydania:
2014