Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60170-65-6
Autor: Sepp Holzer
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788360170656
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Purana

Wprowadzenie do książki

Permakultura Seppa Holzera

  To już druga książka, w której chciałbym opisać swoje doświadczenia, zebrane w ciągu ponad 40 lat pracy w charakterze rolnika zajmującego się uprawą alternatywną.

   Chciałbym przekonać ludzi, by ponownie zauważyli korzyści płynące z życia zgodnego z naturą i starali się ją zrozumieć, a nie z nią walczyć. Podczas podróży w ramach moich zagranicznych projektów widziałem wiele strasznych obrazów, które na długo zapadły mi w pamięć i wywołały u mnie koszmary. Czy to w Bośni, Kolumbii, Brazylii, Tajlandii czy USA - wszędzie widać niemądre obchodzenie się z przyrodą. Zdaje się, że wielu ludzi utraciło zdolność samodzielnego myślenia i świadomość odpowiedzialności wobec współczesnego i przyszłego świata. Skutkiem tego jest brak szacunku dla natury i bliźnich. Dziesiątki tysięcy hektarów buszu i lasów deszczowych razem ze wszystkimi żyjącymi w nich istotami wypala się tylko po to, by ludzie mogli zająć się rolnictwem monokulturowym. Grupa ludzi czerpie korzyści kosztem tych warstw społecznych, które często nie wiedzą, skąd brać żywność. Bieda i nędza w tak zwanych krajach rozwijających się jest bezgraniczna! Osoby starsze i dzieci są traktowane jak śmieci i żyją na ulicy z dnia na dzień. Osobiście widziałem i do-świadczyłem tego, że prawo dotyczy jedynie silniejszych, i to na terenach, na ,których głód właściwie nie powinien istnieć, ponieważ gleba jest żyzna, a klimat tak korzystny, że wszyscy mogliby mieć nadmiar żywności. Wiele osób w tamtych rejonach straciło własne ziemie na rzecz obszarników i nie może zapewnić wyżywienia sobie i swojej rodzinie. Ludzie ci wplątali się w sieć zależności, z których bardzo trudno się wydostać. Żyją więc na przedmieściach dużych miast w nieludzkich warunkach, a ich kraj jest bezlitośnie eksploatowany i niszczony.

   Wielu Europejczyków uważa, że nam się to nie przytrafi, a przecież już w tym Kierunku zmierzamy! Większość dochodów z małych gospodarstw rolnych to jedynie zarobek dodatkowy, ponieważ rolnicy nie wiedzą, jak utrzymać się ze swej pracy. Nikt nie odważył się pójść własną drogą i poszukać alternatywnych sposobów gospodarowania. Zamiast tego wiele osób dopasowuje swoje majątki co programów wsparcia lub stawia na ilość zamiast na jakość i próbuje wyrównać niskie ceny ilością wytworzonych produktów. Głównym problemem jest to, że rolnicy, zajmując się monokulturą, stosują przy tym dużo chemii. Wiele osób przerażają kłody rzucane im pod nogi przez urzędników przy wyborze rolnictwa alternatywnego. Zadaniem każdego z nas jest obrona naszych praw, ziemi, majątku i sposobu pojmowania demokracji oraz wykorzystanie tego wszystkiego w odpowiedni sposób. Jeśli tego nie uczynimy, ryzykujemy, że powstanie dyktatura administracji i urzędników.

Szczegóły

 • Autor: 

  Sepp Holzer

 • Tytuł oryginału: 

  Sepp Holzers Permakultur: Praktische Anwendung für Garten, Obst- und Landwirtschaft

 • Objętość: 

  304

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  165x205

 • ISBN: 

  978-83-60170-65-6

 • Tłumacz: 

  Emilia Skowrońska

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...