Wprowadzenie do książki
Chińska sztuka zdrowego życia
EGZEMPLARZ EKSPOZYCYJNY
Uszkodzenia obejmują:
- zabrudzenia
- otarcia i zmatowienia okładki
- zagięcia i zbicia rogów
- wgniecenia brzegów okładki
Uszkodzenia nie wpływają na czytelność tekstu.
Chińczycy, jak rzadko która cywilizacja, stworzyli spójny system różnych działań służących zdrowemu i harmonijnemu życiu. Właśnie dzięki niemu mieszkańcy Państwa Środka osiągają często sędziwy wiek, mimo że większość z nich żyje w dość prymitywnych - jak na zachodnie standardy - warunkach, w ciasnocie i bez wygód. We współczesnych Chinach powszechnie stosuje się ćwiczenia energetyzujące organizm, przeważa zdrowy model żywienia, a także popularne jest używanie promieniujących kształtów, symboli, napisów i talizmanów. Chińczycy wierzą, że subtelne oddziaływania znaków symbolicznych wywieraj ą pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka, co psychologia zachodnia zaczyna dopiero nieśmiało potwierdzać.
Książka przedstawia różne formy chińskiej sztuki zdrowego życia, od feng shui po ćwiczenia energetyzujące. Znajdują się w niej praktyczne wskazówki, jak Europejczyk XXI wieku może zastosować wspaniałą wiedzę Chińczyków we współczesnych realiach. Feng shui daje możliwość takiego ukształtowania swojego otoczenia, aby żyło się nam harmonijnie i zdrowo.
Z kolei specjalne zestawy ćwiczeń Qigong zapewniają odpowiednią energetyzację organizmu. W ten sposób, poprzez działania dotyczące otoczenia człowieka (feng shui), jak i bezpośrednio jego ciała i umysłu (ćwiczenia oparte na Qigongu), możemy stworzyć optymalne warunki do życia. Opisane są także najpopularniejsze chińskie symbole i talizmany. Chciałbym podkreślić, iż prezentowane w książce zalecenia są proste i łatwe do zastosowania przez każdego z czytelników.
Wyobrażenie Europejczyków o Chinach zmieniało się na przestrzeni dziej ów wielokrotnie, zawsze jednak cywilizacja ta jawiła się jako coś tajemniczego i nieogarnionego. Średniowieczni kupcy i podróżnicy z Europy szybko się przekonali, że Chińczycy to naród bardzo praktyczny, a zaawansowanie techniczne, z którym spotkali się w Państwie Środka, jest doprawdy zadziwiające. Począwszy od epoki renesansu, na stary kontynent napływały masowo relacje z tamtego regionu. Do Chin zaczęto jeździć, aby kopiować bądź wykradać sekrety technologiczne. Chińszczyzna stała się modna w Europie. Już w XIX wieku Europejczycy zaczęli dostrzegać fakt, iż tego kraju nie da się pojąć bez znajomości języka, kultury, religii czy filozofii chińskiej. Dlatego też rozdziały pierwszej części książki poświęcam skrótowemu przedstawieniu bogactwa chińskich tradycji.
Warto wiedzieć, że najstarszy zapis chiński wykorzystujący system dziesiętny pochodzi z XIII wieku p.n.e., w Europie nastąpiło to wiele wieków później. To w Chinach wynaleziono druk, proch, kompas, chomąto, zegar mechaniczny. To tu najpierw wprowadzono papierowe pieniądze. Podobnych wynalazków można by było wyliczyć całe mnóstwo.
Niezaprzeczalnym wkładem Chińczyków w dorobek ludzkości są również: akupunktura i akupresura, systemy profilaktyki zdrowotnej opartej na układach mchowych Qigongu, czy dietetyka. Nic dziwnego, że Zachód coraz częściej korzysta z chińskiej medycyny tradycyjnej. Stała się ona przedmiotem licznych studiów. To samo dotyczy wielu naturalnych preparatów leczniczych stosowanych przez Chińczyków od tysięcy lat. I tak na przykład ogromną popularność w wielu krajach Zachodu zdobywa w ostatnich latach ganoderma, której poświęcam jeden z rozdziałów książki.
Ponieważ kultura chińska różni się zdecydowanie od naszej, postarajmy się, poprzez lekturę pierwszych rozdziałów książki, wniknąć w jej podstawy. Zrozumiemy wówczas, iż pod egzotycznym przebraniem ukrywa się coś niezmiernie bogatego i praktycznego. Warto wykorzystać elementy tej liczącej kilka tysięcy lat tradycji w naszym codziennym życiu. Niech zainspiruje Państwa do tego lektura niniejszej książki.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Leszek Matela
-
Liczba stron:
253
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7377-294-6
-
Rok wydania:
2008