Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7746-252-2
Autor: Deepak Chopra
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Laurum

Wprowadzenie do książki

Duchowe rozwiązania

Odpowiedzi na największe życiowe wyzwania

   Od pierwszych dni mojej pracy jako lekarza, to jest od czterdziestu lat, ludzie zwracają się do mnie z pytaniami, oczekując na nie odpowiedzi. Spodziewają się przede wszystkim porady medycznej, choć równie cenne, a może nawet cenniejsze, są dla nich otucha i wsparcie, jakie czerpią z kontaktu z drugim, współczującym człowiekiem. Jeśli lekarz nie jest zawodowo wypalony, uważa się zwykle za kogoś w rodzaju wybawcy, który ratuje ofiary z różnych opresji, zapewniając im na powrót bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
   Wiele zawdzięczam latom bezpośrednich kontaktów z pacjentami, ponieważ właśnie wtedy zrozumiałem różnicę między udzielaniem rad a rozwiązywaniem problemów. Ludziom, którzy są w kłopotach, rzadko kiedy pomagają rady. Kryzys nie czeka; jeśli w porę nie znajdzie się właściwego rozwiązania, może wydarzyć się coś bardzo złego.
    Pisząc książkę Duchowe rozwiązania, przez cały czas miałem to na uwadze. Zaczęło się od tego, że, głównie drogą internetową, co tydzień, niekiedy nawet codziennie, odpowiadałem na listy docierające do mnie z Indii, Stanów     Zjednoczonych i wielu innych krajów świata. W pewnym sensie jednak wszyscy pisali do mnie z tego samego miejsca, z głębi ludzkiej duszy, w której zagościł mroczny niepokój i konfuzja. Zwracający się do mnie ludzie czuli się zranieni, zdradzeni, wykorzystani, nierozumiani, chorzy, zakłopotani, przestraszeni, a czasami zdesperowani. Tego rodzaju traumatycznych stanów niektóre osoby doznają, niestety, niemal permanentnie; związanych z nimi uczuć i emocji mogą jednak doświadczać, przez dłuższy lub krótszy czas, także osoby szczęśliwe i zadowolone z życia.
    Pragnąłem udzielać odpowiedzi, które byłyby na tyle trwałe, by w momentach „chwilowych” zmian, kiedy kryzys nieco łagodnieje i należy stawić czoło wyzwaniu, można było mieć pod ręką jakieś konkretne rozwiązania. Nazywam je rozwiązaniami duchowymi, choć określenie to nie ma związku z rozwiązaniami o charakterze religijnym - z modlitwą czy poddaniem się woli Boga. Mnie chodzi raczej o coś w rodzaju duchowości świeckiej. Moim zdaniem jest to jedyny sposób, w jaki współcześni ludzie mogą skutecznie ponownie nawiązać kontakt ze swoją duszą, czy też, usuwając jakiekolwiek religijne podteksty, swoim „prawdziwym ja”.
   W jaki sposób dana sytuacja kryzysowa oddziałuje na ciebie? Bez względu na kontekst, zwykle wycofujesz się, chowasz się w sobie, czujesz się zagrożony i niepewny. Ów stan zawężonej świadomości to największy wróg, utrudniający znalezienie rozwiązania. Prawdziwe rozwiązanie kryzysu zawsze pochodzi z rozszerzonej świadomości. Pozwala ona uwolnić się od przytłaczających negatywnych emocji, obaw i lęków. Dzięki niej znikają krępujące nas więzy i ograniczenia; do głowy przychodzą nam nowe pomysły i idee. Jeśli uda ci się nawiązać kontakt ze swoim prawdziwym ja, twoja świadomość stanie się bezgraniczna. A wtedy rozwiązania problemów zaczną pojawiać się całkowicie spontanicznie, okazując swą skuteczność w praktyce. Często ich działanie ma niemal magiczny skutek; problemy, które wcześniej wydawały się całkowicie nie do rozwiązania, teraz znikają niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W rezultacie opuszcza nas również całkowicie uczucie smutku, lęku i przygnębienia. Sens życia nie polega na nieustannej walce. Sensem życia jest duchowy rozwój z samego źródła życia w stanie czystej świadomości. Jeśli książka Duchowe rozwiązania ma pozostawić po sobie jakiś trwały ślad, to mam nadzieję, że będzie nim ta właśnie konstatacja.

Deepak Chopra

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Deepak Chopra

 • Tytuł oryginału: 

  Spiritual Solutions: Answers to Life's Greatest Challenges

 • Liczba stron: 

  221

 • Wymiary: 

  158x233

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7746-252-2

 • Tłumacz: 

  Jerzy Korpanty

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...