Wprowadzenie do książki
Hypoadrenia wyczerpanie nadnerczy
Jedną z dolegliwości, urastającą wręcz do miana epidemii współczesnego świata jest hypoadrenia czyli tak zwane wyczerpanie nadnerczy. Określenie epidemia wcale nie jest przesadzone. Prawdopodobnie większość z nas – jeśli nie każdy – ma osłabione nadnercza, o czym świadczy wiele objawów somatycznych, których doświadczamy na co dzień. Jak twierdzi autorytet medyczny w tej dziedzinie dr Michael Lam każdy z nas prawdopodobnie kilka razy na przestrzeni życia cierpi z powodu większego osłabienia tych gruczołów. Może to być spowodowane zmianą miejsca zamieszkania, wymagającymi egzaminami na studiach, nadmiarem obowiązków w pracy, trudnościami finansowymi, zwolnieniem lub bezrobociem, chorobą, wymaganiami związanymi z opieką nad małym dzieckiem czy wsparciem dla niepełnosprawnego lub chorego członka rodziny.
Takie sytuacje i życiowe zawirowania nie pozostają obojętne na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Powodują rozchwianie układu endokrynologicznego i różne objawy fizyczne. Dobrze jeśli czynnik stresowy ustępuje lub łagodnieje… wtedy zwykle bez konkretnych środków zaradczych, po jakimś czasie, ciało samo wraca do równowagi. Gorzej jeśli stresory nakładają się na siebie lub trwają permanentnie długo. Wtedy mechanizmy adaptacyjne załamują się i potrzebujemy konkretnej pomocy. Tym bardziej wartościowa jest wiedza, jak wesprzeć funkcjonowanie gruczołów nadnerczy (znacznie eksploatowanych we wszelkich rodzajach reakcji stresowych), aby znów mogły działać optymalnie.
Podstawowym celem tego opracowania jest zwięzła charakterystyka osłabienia nadnerczy w kontekście tematyki stresu jaki dotyka współczesnego człowieka oraz faktu, że medycyna zachodnia nie uznaje tej dolegliwości za jednostkę chorobową, a więc oficjalnie nie podejmuje się jej leczenia. Autorowi skryptu zależy na tym, aby na zagadnienie zwrócić uwagę lekarzy oraz zwykłych ludzi, zainteresowanych stanem swojego zdrowia, którzy we własnym zakresie chcieliby podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Epidemia wyczerpania nadnerczy rozprzestrzenia się na całym rozwiniętym świecie. Jaki jest jej najbardziej oczywisty przejaw? Powstające w szaleńczym tempie sieci barów kawowych! W istocie, można wskazać bezpośrednie powiązanie pomiędzy stresem, osłabieniem nadnerczy a powstawaniem Starbucksów czy Costa Caffcc przy każdej większej ulicy. Stymulanty takie jak kawa są po prostu doskonałym sposobem na ukrywanie naszego wyczerpania, ale tak naprawdę tylko ukrywają problem.
Od nadmiernej stymulacji można się uzależnić - lub precyzyjniej od substancji chemicznych, których produkcję wyzwalają. Łatwo też pomylić codzienną gonitwę na adrenalinie z witalnością. Różnica polega na tym, że wi-talność działa odmładzająco, natomiast zalewające organizm związki chemiczne związane ze stresem prowadzą do wycieńczenia, uszkodzenia tkanek oraz między innymi wyczerpania nadnerczy.
Współczesna cywilizacja wymusza na nas życic pod ciągłą presją - czasu, terminów, umów, zobowiązań. To powoduje nieustanny pośpiech i brak wytchnienia. Codzienna lista obowiązków nigdy nie maleje. Musimy płacić raty, wykonywać normy ... ciągle coś robić. Dotyczy to wszystkich - młodych i starych, bogatych i biednych, mężczyzn i kobiety, emerytów, czynnych zawodowo i studentów.
Jednak musimy znaleźć czas na odpoczynek. Kto wic czy to nie największy priorytet naszych kortyzolowych czasów. Stres od początku ewolucji wymuszał na nas jakieś twórcze rozwiązania lub adaptację. Nie inaczej jest teraz - w obliczu współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych nasz gatunek musi zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem przetrwania. W przeciwnym razie nasze organizmy po prostu odmówią nam posłuszeństwa ... będziemy coraz szybciej się starzeć, chorować i umierać, zamiast cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. Warto zmienić styl życia i wyrobić w sobie nowe podejście do stresu. Warto zwrócić większą uwagę na wszystko, co wkładamy do ust. Warto wreszcie zadbać o wytchnienie, ciszę i relaks każdego dnia. Nasze ciało i nasze nadnercza będą nam wdzięczne.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Lukas McGregor
-
Liczba stron:
124
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-64818-44-8
-
Rok wydania:
2016