Jak Uodpornić Sie Na Wpływy Pogody
Wczytuję dane...
KOD: 83-89384-61-2
Autor: Lutz Koch
EAN: 8389384612
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Interspar

Wprowadzenie do książki

Jak uodpornić sie na wpływy pogody

   „Lazurowe niebo - mam pogodny nastrój. Pada deszcz - ogarnia mnie smutek". „We mgle czuję się rozdrażniony". „Kiedy powietrze się nie rusza, jestem zmęczona i sflaczała". „Często czuję w kościach zapowiadane zmiany pogody. Czy jestem meteoropatą"?
   Eksperci szacują, że co trzecia osoba zamieszkująca naszą szerokość geograficzną reaguje dolegliwościami na pogodę - kobiety około 3-4-krotnie częściej od mężczyzn. Wraz z wiekiem zwiększa się wrażliwość na zmiany pogody, zwana również meteoropatią. Jeśli dołączają się zatem choroby i schorzenia podeszłego wieku, osoby te są szczególnie niedysponowane.
   Człowiek jest częścią natury, a tym samym w pewnym stopniu również jej igraszką. Każdą reakcję zachodzącą w organizmie w odpowiedzi na pogodę można uważać za miernik stopnia stanu zdrowia. Im lepiej jesteśmy uzbrojeni przeciw wpływom „złej" czy też „dobrej" pogody, tym lepiej dajemy sobie radę z jej kaprysami lub bodźcami klimatycznymi. Nie istnieje zła pogoda - tylko źle przystosowani ludzie. Tak zwany stres pogodowy nie powinien w ogóle stanowić problemu.
   Na szczęście każdy z nas sam może wiele zrobić, żeby lepiej żyć z pogodą i w pogodzie. Tylko nieliczni ludzie nie reagują żadnymi dolegliwościami na procesy zachodzące w przyrodzie - ich organizm po prostu je ignoruje. Jeśli jednak ktoś cierpi z powodu zmian pogody, musi ustabilizować swoje zdrowie. Powinien dłużej i częściej przebywać na świeżym powietrzu, pozwolić pogodzie na siebie oddziaływać, dopuszczając do siebie tym samym wszystkie bodźce klimatyczne. Nasi praprzodkowie byli w codziennym kontakcie z warunkami atmosferycznymi, więc wyostrzali swój instynkt i na bieżąco ćwiczyli zachowanie względem pogody - żyli zdrowiej.
   Każdy miesiąc roku ma swoją „własną" pogodę. Zjawiska przyrodnicze typowe dla każdej pory roku wpływają na ludzkie samopoczucie. W kalendarzu pogody, przedstawionym od strony 86, znajdziemy wiele ciekawych informacji i praktycznych wskazówek dotyczących każdego miesiąca. Dowiemy się nieco o dolegliwościach, jakie mogą nam doskwierać i uzyskamy liczne rady na temat aktywnego spędzania urlopu i innej formy czasu wolnego. W ten sposób lepiej przebrniemy przez poszczególne miesiące.
  Program tygodniowy z zaleceniami dotyczącymi przebiegu dnia od poniedziałku do niedzieli (od strony 165) powinien nam ułatwić samodzielne przeciwdziałanie wrażliwości na pogodę. Przekartkujmy strony i działajmy! Wybierzmy odpowiadające nam zabiegi i inne zalecenia! Stosujmy je jak najdłużej. Dzięki nim będziemy się lepiej czuli, pozostaniemy zdrowi, z zadowoleniem przeżyjemy każdy dzień i będziemy się cieszyć czasem wolnym.

Lutz Koch

Wpływ pogody

   Pogody nie da się ominąć, gdyż jest ona nieodłącznym elementem człowieka. Każdy z nas musi żyć w niej i z nią najlepiej, jak umie.
   Pogoda ma zawsze wpływ na człowieka! W dzień i w nocy określa jego życie. Wszyscy reagujemy na pogodę - ładną lub brzydką. Ludzie bardzo zdrowi w sposób nieznaczny, zaś wrażliwi i chorzy odczuwają każdą nową sytuację pogodową jako psychicznie obciążającą, a fizycznie nawet wywołującą choroby. Jest rzeczą wiadomą: im bardziej rozwinięta cywilizacja, tym częstsze i bardziej złożone są dolegliwości wywołane warunkami atmosferycznymi. Biometeorologiczne służby informacyjne Instytutu Meteorologii potwierdzają: liczba osób, które zasięgają informacji ze względu na typowe dolegliwości wywołane pogodą, stale się zwiększa.

Meteoropatia jest chorobą społeczną

   Około jednej trzeciej ludności kraju, niezależnie od wieku, jest mniej lub bardziej wrażliwa na pogodę. Stopień niedyspozycji wywołanej wpływami atmosferycznymi zależy w wielu wypadkach od wieku danej osoby. W przedziale wieku 13-20 lat dotkniętych jest nią co czwarty człowiek, zaś między dwudziestym a pięćdziesiątym rokiem życia na dolegliwości uskarża się blisko co trzeci. Po pięćdziesiątym roku życia niemal co drugi człowiek ma problemy z pogodą. W starszym wieku dolegliwości znowu stają się rzadsze. Niewiele wiadomo dotąd na temat tego, dlaczego dzieci mniej cierpią pod wpływem warunków atmosferycznych. Rodzice, pielęgniarki opiekujące się niemowlętami i „kochane ciocie" w przedszkolu obserwują jednak, że ich podopieczni również reagują na bodźce pogodowe brakiem chęci do zabawy, kłótliwością, płaczliwością i bólami. Takie reakcje nasilają się.
   Fakt, że kobiety są tym zjawiskiem dotknięte o wiele częściej od mężczyzn, można wyjaśnić ich stale Zmieniającym się poziomem hormonów. Te, które znajdują się w okresie przekwitania - plasują się na czele listy! Pogoda wpływa niekorzystnie na ludzi z nadwagą silniej niż na szczupłych. Ludzie dobrze zarabiający i prowadzący hulaszcze życie są podobno wrażliwsi na pogodę niż ludzie gorzej sytuowani. „Bogacze" muszą zatem bardziej bać się pogody od „biedaków".

   Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed kaprysami pogody, musimy się zahartować. Hartowanie oznacza ćwiczenie mechanizmów regulacyjnych organizmu i zwiększanie siły jego odporności. Do tego celu nadają się przede wszystkim zabiegi stosowane w terapii Kneippa. Włączenie ich do przebiegu dnia nie wymaga wcale dużo dodatkowego czasu; wiele z nich można po prostu wykonywać w ramach codziennej pielęgnacji ciała. Na stronach od 145 do 160 przedstawiamy praktyczne zabiegi, za pomocą których można leczyć wiele dolegliwości związanych z pogodą, lecz również uczynić organizm odporniejszym na wpływy klimatyczne. Od strony 165 znajdziemy program tygodniowy, w którym na każdy dzień znajdziesz. propozycję różnych środków i wiele dodatkowych rad. Pod koniec tygodnia będziemy znali już cab paletę zabiegów i mogli zdecydować, które szczególnie nam służą i które chcielibyśmy włączyć do dnia codziennego.

Zabiegi Kneippa

   Sukces zabiegów Kneippa jest tym trwalszy, im bardziej indywidualnie je stosujemy. Wszelki schematyzm kończy się niepowodzeniem. Każdy człowiek ma bowiem swoje własne reakcje na ciepło i zimni wpływy wody i ruchu, napięcie i odprężenie. Ponadto samodzielnie ustalona terapia powinna sprawiać nam przyjemność, wykazywać długotrwałe skutki i zapewniać wymarzony efekt

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Lutz Koch

  • Tytuł oryginału: 

    Sich wohl fühlen bei jedem Wetter

  • Liczba stron: 

    216

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-89384-61-2

  • Tłumacz: 

    Barbara Floriańska

  • Rok wydania: 

    2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...