Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7773-257-1
Autor: Michelle Berriedale-Johnson
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788377732571
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: RM

Wprowadzenie do książki

Kuchnia domowa Dieta bezglutenowa

   Przepisy kulinarne, które proponuję, nie zawierają pszenicy ani glutenu. Ponieważ stwierdzono już, że nadmierne pobłażanie podniebieniu jest jedną z przyczyn nietolerancji pokarmowych, to osoby z nietolerancją pszenicy i chorzy na celiakię powinni przede wszystkim rozszerzyć swoją dietę pod względem jakościowym, nie ilościowym. I zadziwiające, jak wiele jest potraw, które nie zawierają i nigdy nie zawierały pszenicy czy glutenu.
   Jest oczywiście wiele przepisów na różne potrawy, po których można by oczekiwać, że zrobione są z mąki pszennej: ciastka, herbatniki, paszteciki, makarony, sosy, zagęszczane zupy itd. Pomimo że na rynku istnieją gotowe „mieszanki", które nie zawierają glutenu lub pszenicy, postanowiliśmy, że będziemy używać (z wyjątkiem makaronów) tylko naturalnych składników. Decydując się na takie rozwiązanie, uwzględniliśmy fakt, że skoro macie zacząć nową dyscyplinę żywieniową, gotując sobie zdrowe jedzenie, powinniście przyrządzać je z prawdziwych produktów, a w dodatku gotowe mieszanki są dużo droższe, niż naturalne składniki.
  Makaron - swój własny - możecie zrobić szczególnie wtedy, gdy mieszkacie z dala od wielkich centrów handlowych - będzie z resztą o wiele tańszy. Jednak jest to czynność pracochłonna, więc sugerujemy skorzystanie z tych, które są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.
    Proponowane przeze mnie składniki to przede wszystkim mąka z ciecierzycy pospolitej lub grochu (używane często w kuchni indyjskiej), mąka ryżowa, kukurydziana, bezglutenowa owsiana, ziemniaczana, sojowa i gryczana. Jednakże należy się upewnić, czy te ostatnie nie były mielone razem z mąką pszenną, bo istniałoby wówczas duże ryzyko zanieczyszczenia.
   Spośród pieczonych produktów, w których nie ma mąki pszennej, najlepiej udają się ciastka i śmiem twierdzić, że nikt by nie zgadł, że nie są one z niej zrobione.
   Ciasta i herbatniki są całkiem niezłe, chociaż brak glutenu sprawia, że są mniej zwarte. Jeśli ci nie przeszkadza, że przez to się trochę kruszą, to na pewno się w nich rozsmakujesz.
   Mąka ziemniaczana i kukurydziana są bardzo dobrymi zagęszczaczami do sosów, zup itp. Jedynym produktem, który stwarza problemy, jest chleb, zwłaszcza jeśli przywykliśmy do dobrze wyrośniętego i miękkiego - a uzyskanie takiego w dużym stopniu zależy właśnie od sporej zawartości glutenu. Ale w książce tej znajdziecie pół tuzina przepisów na pyszny chleb w rozdziale poświęconym wypiekom (dzięki nieocenionej pomocy mojej dobrej przyjaciółki i koleżanki po fachu, Miriam Polunin), choć niestety żaden z nich nie będzie smakował tak jak świeże, wyrośnięte i chrupiące bułeczki.
   Dania, w których nie używa się i nigdy się nie używało mąki pszennej mają też swoje zalety. Miłego gotowania!

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Michelle Berriedale-Johnson

  • Tytuł oryginału: 

    The Everyday Wheat-free and Gluten-free Cookbook

  • Liczba stron: 

    232

  • Wymiary: 

    165x235

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7773-257-1

  • Tłumacz: 

    Anna Sobolewska

  • Rok wydania: 

    2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...