Wprowadzenie do książki
Odwaga bycia samotnym
W lipcu 1978 roku U.G. zaprosił mnie do Bangalore, miasta, w którym przebywał i planował swoje podróże. Natychmiast się zgodziłem: „Oczywiście, Sir, chętnie",powiedziałem. Przypomniałem mu wówczas o tym, jak rok wcześniej zaprosiłem go do Amsterdamu, mówiąc: „Wielu ludzi czekało tam na pana, Sir". W 1982 roku U.G. przyjechał w końcu do Amsterdamu i był tam (ku swemu wielkiemu zdumieniu) 21 dni. Mieszkał w pięknym domu, zaoferowanym mu przez przyjaciół.
U.G. - jak większość zagranicznych turystów - zakochał się w Amsterdamie, w jego urokliwych kanałach i cudownych kwiatach. To miasto wyraźnie go poruszyło, co dało się zauważyć w jego klarownych i pełnych mocy rozmowach z nami. Na te spotkania przychodziło wielu gości. Chcieli go zobaczyć i porozmawiać z nim. Byli wśród nich psychologowie, wydawcy, dziennikarze zajmujący się tematyką spirytualną, sannjasini, palące haszysz „dziwadła" i „dzieci-kwiaty". Jeden z nich był powszechnie znanym poetą, który zdobył właśnie nagrodę za „mówienie bez przerwy przez 24 godziny". (U.G. uciszył go jednym zdaniem!) Tak więc, mimo iż była to niezgorsza mieszanka,powiedziałbym, że należeli oni raczej do „zwyczajnych" ludzi.
Tak się złożyło, że mieliśmy podłączony magnetofon i z pozwoleniem U.G. niemal wszystkie jego rozmowy (około 24 godzin materiału) zostały nagrane. Gdy U.G. wyjechał, przyszło mi do głowy, że mógłbym wydać kasetę z tym materiałem, głównie na potrzeby przyjaciół. Wysiłek ten zaowocował serią trzech kaset zatytułowanych Obudź się.
Na przełomie września i października 1982 roku kasety te ujrzały światło dzienne. Od tego czasu wiele kopii Obudź się okrążyło niemal całą kulę ziemską. Ludzie dzwonili do mnie z Niemiec, Francji, Austrii, Australii, Włoch, Stanów Zjednoczonych - w sumie z ponad 14 krajów. Od tamtego czasu, co roku, ilekroć się spotykamy, U.G. zauważa: „Wygląda na to, że zrobiłeś coś kapitalnego. Gdziekolwiek pojadę, wszyscy wychwalają twoje kasety". W wersji książkowej zmieniliśmy tytuł tych rozmów na Odwagę bycia samotnym.
U.G. powiedział kiedyś do gości, siedząc przed swoją chatą w Gstaad w Szwajcarii: „To miło z waszej strony, że przyjechaliście, ale przybyliście do niewłaściwego miejsca, ponieważ potrzebujecie odpowiedzi i myślicie, że moja odpowiedź stanie się waszą. Ale tak nie jest. Ja mogłem odnaleźć swą odpowiedź, ale nie jest ona waszą odpowiedzią. Musicie odnaleźć ją dla siebie sami i to w taki sposób, w jaki funkcjonujecie w tym świecie, a wtedy będzie to wasza odpowiedź". Mam nadzieję, że te słowa U.G. pomogą wam odnaleźć „odwagę, by twardo stanąć na własnych nogach".
Henk Schoenville
Amsterdam, Holandia Lipiec, 1995
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
U.G. Krishnamurti
-
Tytuł oryginału:
Courage to Stand Alone
-
Liczba stron:
113
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7191-104-0
-
Tłumacz:
Agnieszka Rolka
-
Rok wydania:
2010