Wprowadzenie do książki
Cisza Esencja naszego umysłu
PYTANIE O WOLNY UMYSŁ JEST RÓWNIEŻ PYTANIEM O PRAWDĘ
Jak wykażą dalsze rozważania, Prawda rzeczywistości bardziej wiąże się z wolnym umysłem niż z poglądami czy wiedzą. Postrzeganie intelektualne może być względne i wycinkowe. Warunkiem poznania jest wolny umysł, gdyż umysł zwykły zamyka się jedynie w kręgu iluzji, ukazując głównie to, na co pozwalają sterowane przez ego osądy i wizje. Czy jednak istnieje obiektywna Prawda, jednolity punkt odniesienia? Czy może istnieć jakaś wspólna płaszczyzna dla człowieka współczesnego i pierwotnego, wspólny mianownik dla Żyda i Greka, chrześcijanina i muzułmanina, kobiety, mężczyzny czy dziecka? Takim punktem odniesienia rzeczy jest właśnie wolny umysł, czyli jego prawdziwa natura, esencja, oaza wewnętrznego pokoju, lub jeszcze inaczej - Cisza. Cisza wolnego umysłu to pojęcie trudne do zdefiniowania, gdyż bardziej mówimy o jej doświadczaniu niż intelektualnym poznaniu. Doświadczenie Ciszy następuje po osiągnięciu wewnętrznej równowagi wynikającej z zanurzenia w chwili obecnej. Cisza jest pełną obecnością. Człowiek trwający w Ciszy jest wolny, a poprzez tę wolność szczęśliwy i nie obawia się o nic, nawet o własne życie.
Książka odsłania wielobarwność ludzkiej natury. Jest to podręcznik dla człowieka poszukującego. Przedstawione wartości wskazują na uniwersalną Prawdę opartą na zwykłym zdrowym rozsądku. Książka napisana jest w duchu kultury chrześcijańskiej, aczkolwiek nie zajmuje się poglądami. Systematyczna praca nad sobą, do której zaprasza, nie zmienia poglądów, lecz jedynie nasze nastawienia.
Przedstawioną tu drogę rozwoju można określić jako duchowość psychologiczną.
Książka składa się z trzech części, każda część z trzech rozdziałów, z kolei każdy rozdział z trzech podrozdziałów, te zaś z licznych podtytułów. Tematyka podrozdziałów jest różna, jednak obraca się ciągle wokół tej samej, stale pogłębianej myśli. Będziemy zatem zmierzać do celu metodą spiralną, stale poszerzając znaczenie pojęć pod różnym kątem. Metoda spiralna jest też sposobem systematycznego „odkażania" zaśniedziałego codziennością umysłu, co wymaga czasu i stopniowego dawkowania „wiedzy". Wskazane jest nawet zatrzymywanie się w miejscach wymagających dłuższej refleksji.
Część I - egzystencjalna, stanowi rodzaj ogólnego wstępu, którego celem jest ukazanie złożoności fenomenu życia, niewytłumaczalności zjawisk i miejsca człowieka w świecie. Kosmologiczne ujęcie tematu obnaża nasze stereotypowe poglądy, pozwalając dostrzec ogólną spójność rzeczywistości.
Część II - psychologiczna, ukazuje prawdziwe oblicze systemu obronnego, jakim jest ludzkie ego. Omówimy, jak ono powstaje i spróbujemy odróżnić je od samych siebie. Wiąże się to z trudnym zagadnieniem, które rozpatrywać będziemy do końca książki - czym jest to, co nazywamy samym sobą? W tej części zapoznamy się również z typologią osobowości według Helen Palmer i koncepcją nieświadomej motywacji Sigmunda Freuda. Na zakończenie pojawią się refleksje nad życiem, śmiercią i przemijalnością.
Część III - transcendentalna, zawiera propozycje ćwiczeń medytacyjnych, prowadzących poprzez samoobserwację do wewnętrznej przemiany. Droga samoobserwacji pogłębia też świadomość, co otwiera na przestrzenie poznania i widzenia.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tej publikacji, wyrażam serdeczne podziękowanie.
RYSZARD KLEIN
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Ryszard Klein
-
Liczba stron:
384
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7649-059-5
-
Rok wydania:
2012