Wprowadzenie do książki
Joga z dziećmi
Z wielką przyjemnością zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na ekscytującą podróż w radosny świat opowieści o jodze.
Natura obdarzyła dzieci ciekawością, podwyższonym stanem świadomości, bujną wyobraźnią, która automatycznie reaguje na magię opowieści i zabawę w „udawanie”, nieprzemijającą radością czerpaną z nowych, różnorodnych doświadczeń. Dzieci mają instynktowną skłonność do aktywności fizycznej. Sprawia im ona dużo radości.
Joga rozciąga ciało dzięki pozycjom i ruchom pochodzącym z otaczającego nas środowiska. Dążąc do jednoczesnej pracy nad ciałem i umysłem, łączy pozycje i ruchy z technikami relaksacyjnymi oraz kontrolą oddechu. Cały proces przyczynia się do poprawy sylwetki, zwiększenia siły, gibkości, poczucia równowagi, poprawienia koncentracji oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości i siły woli. Liczne badania wykazały powiązania pomiędzy aktywnością fizyczną a rozwojem ciała i umysłu. W jodze nie ma współzawodnictwa, presji – nie ma też zwycięzców ani przegranych. Pozycje jogi oparte są na ruchach zwierząt, owadów i ptaków oraz kształtach mostów, drzew i kół. Większość pozycji nazwałyśmy zwyczajnie, poprzez przetłumaczenie oryginalnych terminów z sanskrytu, a niektóre z nich nazwałyśmy tak, by odpowiadały one poziomowi zaawansowania i wiekowi dzieci. Część pozycji i ruchów zostało wplecionych w różnego rodzaju opowieści, tak by połączyć naturalne dziecięce upodobanie do różnych historyjek z potrzebą aktywności fizycznej.
Obie jesteśmy matkami zaangażowanymi zarówno w wychowanie dzieci, jak i w jogę. Połączenie naszych doświadczeń z nauki jogi dorosłych wraz z opowiadaniem historii i bajek dzieciom zaowocowało stworzeniem zajęć jogi dla dzieci oraz napisaniem tej książki. Zauważyłyśmy, że dzieci kiedy dokładnie słuchają instrukcji i utrzymują pozycję przy liczeniu oddechów, znacząco wydłużają okresy uwagi i koncentracji. Poprawia się również ich zdolność koncentracji. Wraz z systematycznym treningiem zaobserwować można poprawę w poczuciu równowagi. To wspaniałe móc widzieć małe dzieci korzystające z narzędzi pochodzących z ich wnętrza, jak np. „drishti” (stałe spojrzenie), czy kontrola oddechu, by nauczyć się pozycji równowagi. Poprzez te zajęcia przekazujemy nasz rozwój i naukę Wam i Waszym dzieciom
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Thapar Mini, Singh Neesha
-
Liczba stron:
64
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-65717-29-0
-
Rok wydania:
2021