Jak Wychowywać Dzieci Zgodnie Z Rytmem Kosmosu
Wczytuję dane...
KOD: 83-7377-256-4
Autor: Marie Svobodova
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Jak wychowywać dzieci zgodnie z rytmem kosmosu

   Publikacja ta jest kierowana do czytelników, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje dzieci i wychowywać je bez popełniania zbytecznych błędów, za co zapłacą nie tylko one - choć one przede wszystkim - ale i rodzice oraz pozostali wychowawcy.
   Mama kilkorga pociech wie, że nawet jeśli stara się je wychowywać w ten sam sposób, każde okazuje się inne. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak jest. Przecież mają tych samych rodziców, wyrastają w tym samym domu, w podobnych warunkach. Dlaczego dzieci pochodzące z jednej rodziny są tak różne? Dlaczego cechy ich charakteru nie są analogiczne? Do pewnego stopnia są oczywiście do siebie podobne - mają podobne oczy, usta, odziedziczoną po rodzicach czy dziadkach postawę, gesty. Zazwyczaj łatwo poznać, że pochodzą z tego samego domu, ale każde z nich ma w sobie też coś unikalnego. Nie jest tylko kopią swoich przodków, posiada również inne cechy, umiejętności i talenty, ma własny osobisty urok, smakują mu inne potrawy, wyznaje inną skalę wartości. Jest po prostu inną, niezależną istotą, obdarzoną jedynym w swoim rodzaju stosunkiem do świata i indywidualnym losem.
   Astrologia, nauka o „czytaniu z gwiazd”, pozwala zajrzeć nam „od kuchni” tam, gdzie nasze losy się „gotują”. Obserwując ruchy planet w naszej najbliższej przestrzeni kosmicznej (Układzie Słonecznym) oraz pozycje oddalonych gwiazd, śledzimy naturalny bieg czasu i kosmiczną sytuację chwili, która zmienia swój charakter w zależności od ich pozycji. Niektóre zjawiska z małymi odchyleniami powtarzają się co rok, mają więc względnie stabilny charakter. Dotyczy to niemal regularnego obrotu Ziemi wokół Słońca i wokół własnej osi, w związku z czym Słońce co rok wschodzi w poszczególnych miesiącach i dniach prawie o tym samym czasie. Na niebie dominują ciągle takie same zbiory gwiazd, kierując się którymi, nasi pradawni przodkowie podzielili przestrzeń wokół Ziemi na dwanaście części - znaków Zodiaku. Każdy znak nazwali według charakterystycznych cech określonego zwierzęcia (Baran, Byk) albo cech ludzkich czy cech przedmiotów (Bliźnięta, Waga). Co ich do tego przywiodło?
   Przyczyną była niewątpliwie charakterystyka żywiołów. Czym są żywioły? Są to elementarne składniki, z których został stworzony świat. Z pewnością je znacie. Są to: ogień, ziemia, powietrze, woda. Te elementarne składniki w dawnych czasach na co dzień wykorzystywali lekarze, zielarze i filozofowie w celu rozróżniania naturalnych zjawisk i procesów. Spotykamy się z nimi w starych wschodnich i zachodnich kulturach, w antycznej Grecji i w średniowieczu. Jeszcze przed stu laty za ich pomocą określano cechy charakteru, typ choroby, według nich selekcjonowano lecznicze rośliny. Do dzisiaj jest wykorzystywana typologia żywiołów, np. w typach temperamentu (cholerycy, sangwinicy, melancholicy czy flegmatycy) czy w fizyce, która rozróżnia stany skupienia: stały -ziemia, ciekły-woda, gazowy - powietrze. Z symboli tych korzysta również akupunktura i joga. Astrologia jako wiedza przyrodnicza również korzysta z tych podstawowych zasad naturalnej filozofii i zgodnie z nimi dzieli znaki Zodiaku na:


  Znaki ogniste (O) - Baran, Lew, Strzelec - aktywny i silny jang (jang - męski pozytywny pierwiastek zawarty w przyrodzie).
  Energia ta pobudza do działania, pozwala znaleźć inne spojrzenie na określoną sytuację, nowy sens czy kierunek. Kiedy znajduje się w nadmiarze, niszczy, spala. Osoby urodzone pod tymi znakami są zwykle aktywne. Mają dostatecznie dużo energii, siły i woli do osiągania wszystkiego, co zechcą i dla czego właśnie się spalają. Jeżeli jednak są zmuszane do robienia czegoś innego lub to, do czego zmierzają, nie idzie po ich myśli, albo u celu nie stają dostatecznie szybko, zachowują się w sposób choleryczny, wybuchowy. Nagromadzona energia zostaje niewykorzystana i powstaje w nich nadmierne ciśnienie, które muszą uwolnić, dlatego czasami zmierzają do wyznaczonego celu choćby po trupach. Wszystkie znaki Zodiaku mają w społeczeństwie jakieś szczególne posłannictwo. Posłannictwem ognistych jest pobudzanie otoczenia do działania.

   Znaki ziemskie (Z) - Byk, Panna, Koziorożec - bierne i słabe jin (jin - żeński negatywny pierwiastek zawarty w przyrodzie).
  Ta energia utrzymuje stabilność i porządek świata. Znaki te wchodzą w relację ze światem materialnym, z ciałem i wrażeniami zmysłowymi. Materię należy przetwarzać, dlatego ludzie ziemi są zazwyczaj praktyczni i cierpliwi, reagują powoli i długo się zastanawiają. Najpierw muszą swoje myśli uporządkować, a następnie je wysłowić. Czasami zdaje im się, że słowa są zbędne, że należy działać, po prostu robić to, co należy. Są flegmatyczni, dlatego ciężko jest ruszyć z nimi „z kopyta” (spróbujcie poruszyć górę!). Podczas gdy energia ognista stara się zmieniać zastany stan rzeczy, ziemska ma tendencję dotychczasowy stan utrzymać.

   Znaki powietrzne (ZP) - Bliźnięta, Waga, Wodnik - aktywny i słaby jang.
   Ta energia nie wystrzela do nieba jak ognista wola ludzka. Powietrze porusza się w płaszczyźnie horyzontalnej, łączy niebo i ziemię - dzięki niemu ogień płonie, a woda zamienia się w parę. Jest to energia twórcza. Płynie przez intelekt i pozwala logicznie myśleć. Symbolizuje myślenie, mowę (tj. przekazywanie myśli i słów). Ludzie narodzeni pod znakiem powietrza są bardzo ruchliwi i refleksyjni - to sangwinicy. To, o czym myślą, muszą wysłowić lub napisać, chcą bowiem swojej myśli nadać formę, co osiągają, oznajmiając ją drugiemu człowiekowi. Dopiero myśli wyrażone nabierają kształtu, a następnie można je doskonalić i oceniać ich wartość. To jest prawdziwy powód, dlaczego osoby te szukają kontaktu z innymi ludźmi - nie ze względu na uczucia, tych dopiero muszą się uczyć. Ludzie powietrza są rozumni. Jeśli chce się ich do czegoś nakłonić, należy przede wszystkim rozumnie argumentować. Posłannictwem znaków powietrza jest szukanie nowych bodźców, przekazywanie myśli, a w ten sposób łączenie ludzi ze sobą nawzajem, ale również ze światem materialnym oraz z tym, co jest nad nim.

  Znaki wodne (ZW) - Rak, Skorpion, Ryby - bierny i słaby jin.
  Ta energia oddziałuje na cały wewnętrzny świat człowieka, na uczucia i doznania, które sięgają najgłębszych warstw podświadomości lub z niej się wywodzą. Trudno jest wyrazić uczucia słowami, przeżywamy je raczej milcząc lub wyrażamy gestami. Za pośrednictwem fantazji i wyobraźni możliwa jest artystyczna ekspresja uczuć w sztuce: muzyce, śpiewie, poezji. Ludzie ci przede wszystkim obserwują i przeżywają świat wokół siebie. Łatwo wczuwają się w położenie innych i wychwytują ich potrzeby, dlatego tak dobrze umieją troszczyć się o kogoś. Kiedyjednak odczuwają coś po swojemu, żadną rozumną argumentacją nie wpłynie się na zmianę ich odczuć. Jeżeli uczucia wodnych ludzi nie są dopełnione ognistą iskrą, powietrznym tokiem rozumowania albo logiką i porządkiem ziemi, toną sami w sobie, co często prowadzi do melancholii czy depresji. Są sytuacje, kiedy przebywając z nimi, najlepiej jest milczeć, trzymać ich za rękę i po prostu być z nimi - być sercem; w ten sposób wzajemnie przekazuje się sobie więcej niż samymi słowami.

  Świat nie jest jednak stworzony z samych czystych żywiołów, ale także z ich kombinacji. Nic nie jest tylko ciepłe (ogień), jest również suche (ziemia). Nikt z nas nie jest tylko ognistym chole-rykiem, chociaż te cechy mogą przeważać. Gwiezdne znaki Zodiaku są charakteryzowane dwoma żywiołami: zewnętrznym i wewnętrznym.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Marie Svobodova

 • Tytuł oryginału: 

  Jak vychovávat děti podle hvězd

 • Liczba stron: 

  214

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-7377-256-4

 • Tłumacz: 

  Renata Ewa Lacina

 • Rok wydania: 

  2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...