Wczytuję dane...
KOD: 83-87025-50-X
Autor: Douglas Wile
EAN: 838702550X
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Medium

Wprowadzenie do książki

Podstawowy kanon tai-chi w tradycji rodziny Yang

   Głównym celem tej książki jest wskazanie, że znaczenie zasad i aplikacji jest jednakowo ważne. Z dnia na dzień wzrasta liczba osób uprawiających tai-chi, jednak samo ćwiczenie bez zrozumienia, jak należy łączyć zasady z aplikacjami, nie przyniesie pożądanych korzyści. Nie mam wiec zamiaru osiągać światowej sławy, ale mam nadzieję trafić do dzielnych i ambitnych mężów, którzy poświęcą się praktyce. Razem z moimi rodakami chciałbym ich do tego zachęcić.
   Tai-chi chuan opiera się na Great Ultimate, I chingu i ośmiu trygramach oraz na trzech podstawach: zasadzie (ty, chi i formie (hsiang). Jakże to, o czym mówił Konfucjusz: „obejmuje wszystkie zmiany w Niebie i na Ziemi bez wyjątku", mogło być czymś innym niż zasadą, chi i formą? Zasada, chi i forma stanowią źródło tai-chi chuan. Rozwinięcie ich czyni zasady i aplikacje kompletnymi. Jeżeli chodzi o formę, powstała ona z Great Ultimate i ośmiu try gramów. Chi jest niczym innym niż yin i yang, twardym i miękkim. Zasady kierują tym, co jest niezmienne w zmianie, oraz są podstawą transformacji. Adepci powinni najpierw pracować nad poprawnością formy, aby rozwijać i pielęgnować chi. Po pewnym czasie w sposób naturalny zrozumieją zasady.
   Istota tai-chi tkwi w regulacji przemiany ruchu w bezruch. Dlatego podczas praktyki musimy obserwować u siebie rozłożenie wagi ciała, lekkość i ciężkość ruchów, zasięg ataku i wycofania, głębokość i jakość oddechu, kierunek spojrzenia oraz ustawienie talii, głowy, pleców i brzucha. Błędem jest nagłe przejście z pozycji wysokiej do niskiej, nagłe przyśpieszenie lub zwolnienie, nagła zmiana lekkości w ciężkość, nagłe pchnięcie lub wycofanie, nagła zmiana delikatności w jej brak, nagła zmiana kierunku w lewo, w prawo, do góry, na dół, do przodu i do tyłu. Tylko wówczas gdy wysokość naszych pozycji i szybkość ruchu rąk są harmonijnie wyważone, możemy uwolnić się od konieczności stosowania zasad dotyczących wysokości i szybkości.
Ćwicząc tai-chi chuan, trzeba zwracać uwagę na trzynaście następujących punktów:

  1. opuścić barki i łokcie, 
  2. rozluźnić klatkę piersiową i zaokrąglić plecy, 
  3. skierować chi do tan-tien, 
  4. energię na wierzchołku głowy uczynić lekką i wrażliwą, 
  5. rozluźnić talię i biodra, 
  6. rozróżnić pełność od pustki, 
  7. skoordynować górną i dolną część ciała, 
  8. używać umysłu zamiast siły, 
  9. szukać równowagi między wewnętrznym a zewnętrznym, 
  10. połączyć umysł i chi, 
  11. szukać bezruchu (spokoju) w ruchu, 
  12. zjednoczyć ruch i bezruch, 
  13. pozycje wykonywać proporcjonalnie i jednolicie.

   To jest trzynaście ważnych wskazówek. Trzeba zwracać uwagę na każdy ruch. Każda pozycja musi być wykonana bardzo dokładnie. Nie wolno zlekceważyć żadnej z powyższych zasad. Mam nadzieję, że będziesz uważny i krytyczny wobec siebie.
Aplikacje samoobrony opisane w książce przeznaczone są dla tych, którzy już są zaawansowani w praktyce tai-chi chuan i chcieliby poczynić dalsze postępy. Oni oczywiście nie muszą już być instruowani w kierunkach czy czterech bokach i rogach kwadratu. Natomiast ci, którzy nie opanowali jeszcze dobrze formy, nie powinni przechodzić do aplikacji, ponieważ bez solidnych podstaw dalszy rozwój nie jest możliwy. Mam nadzieję, że początkujący uważnie przestudiują pozycje przedstawione na fotografiach. A jeśli już opanują formę, nie będzie im trudno nauczyć się aplikacji.
   Istnieje tylko jedna szkoła tai-chi chuan; nie ma dwóch różnych metod. Nie daj się zwieść własnej przebiegłości i nie dodawaj niczego od siebie, niczego też nie usuwaj. Jeśli w technikach stworzonych przez naszych mądrych przodków byłyby potrzebne jakieś modyfikacje, to na pewno wprowadziliby je od czasów dynastii Yuan i Ming do dnia dzisiejszego. Czy wprowadzenie zmian musiałoby czekać na nas? Liczę, że przyszli studenci tai-chi nie porzucą drogi praktyki z powodu spraw zewnętrznych, ale wytrwają w poszukiwaniu wewnętrznej prawdy. Osiągnięcie najwyższego poziomu zaawansowania wymaga wielkiej cierpliwości. Podczas studiowania pozycji nie przywiązuj wagi do ich wyglądu, ale staraj się zrozumieć zasady, na których się opierają. Największym niebezpieczeństwem jest wprowadzanie własnych innowacji i przekazywanie tych błędów jako prawdziwego przekazu. Przekaz prawdziwych zasad i aplikacji może łatwo ulec zniekształceniu, nawet do tego stopnia, że prawdziwe intencje naszych mistrzów mogą zostać utracone. Z tego powodu powstała niniejsza książka, która zawiera oryginalne teksty i może posłużyć jako poprawny wzorzec.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Douglas Wile

  • Tytuł oryginału: 

    Tai Chi Touchstones: Yang Family Secret Transmissions

  • Liczba stron: 

    184

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-87025-50-X

  • Tłumacz: 

    Anna Smok

  • Rok wydania: 

    2005

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...