Wprowadzenie do książki
Droga rzadziej wędrowana
Idee prezentowane w niniejszej książce zrodziły się przede wszystkim z mojej codziennej pracy z pacjentami walczącymi o uniknięcie lub uzyskanie wyższych poziomów dojrzałości. Z tej przyczyny zawiera ona fragmenty opisów rzeczywistych przypadków chorobowych.
Ponieważ tajemnica lekarska jest bezwzględnym wymogiem praktyki psychiatrycznej, imiona, nazwiska i niektóre szczegóły musiały zostać tak zmienione, by zachować anonimowość moich pacjentów, a jednocześnie zagwarantować autentyzm opisów naszych wspólnych doświadczeń. Mimo moich starań przytaczane historie mogły ulec pewnemu zniekształceniu ze względu na dokonane przeze mnie skróty. Psychoterapia rzadko kiedy trwa krótko, lecz ponieważ z konieczności skupiałem się na najważniejszych faktach, czytelnik może odnieść wrażenie, że dramaturgia przypadków sprowadza się do kilku jasno zdefiniowanych odsłon. Są to naprawdę dramatyczne historie i w pewnych sytuacjach udaje się osiągnąć klarowny obraz, lecz czytelnik musi zdać sobie sprawę, że w trosce o zrozumiałość przypadków pomijałem wiążące się nieodłącznie z procesem psychoterapii długie okresy frustracji, niepewności i błądzenia po omacku.
Chciałbym też wytłumaczyć, dlaczego mówiąc o Bogu, używałem rodzaju męskiego; czyniłem tak, chcąc uprościć sposób wyrażania, a nie ze względu na przypisywanie Bogu określonej płci.
Jako psychiatra uważam, że na samym początku powinienem powiedzieć o dwóch założeniach. Po pierwsze, nie czynię rozróżnienia między umysłem i duchem, a co za tym idzie — między rozwojem duchowym a rozwojem psychicznym. Uważam, że są tożsame. Po drugie, zakładam, że rozwój duchowy jest procesem złożonym, żmudnym i trwającym przez całe życie. Jeżeli psychoterapia ma istotnie przyczynić się do tego rozwoju, to nie może być procesem ani szybkim, ani łatwym. Nie należę do jakiejś szczególnej szkoły psychiatrii czy psychoterapii: nie jestem freudystą, jungistą, adlerystą, behawiorystą czy gestaltystą sensu stricto. Uważam, że nie ma uniwersalnego, jednego, łatwego i skutecznego rozwiązania. Uważam też, że krótkotrwałe formy psychoterapii mogą być pomocne i nie należy ich dyskredytować, jednak z założenia są bardzo powierzchowne i mogą pomóc tylko w ograniczonym zakresie. Wędrówka drogą rozwoju duchowego trwa przez całe życie.
Chciałbym podziękować tym moim pacjentom, którzy obdarzyli mnie przywilejem towarzyszenia im w głównych etapach wędrówki tą drogą. Bo ich wędrówka była również moją i w tej książce prezentuję wiele z tego, czego razem się nauczyliśmy. Chciałbym również wyrazić wdzięczność i podziękować wszystkim moim nauczycielom i kolegom, a także mojej żonie Lily. Jej wkład — jako mądrej małżonki, matki, doświadczonej psychoterapeutki i dobrego człowieka — w powstanie tej książki jest nie mniejszy od mojego.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
M. Scott Peck
-
Tytuł oryginału:
The Road Less Traveled: A New Psychology of Love, Traditional Values, and Spiritual Growth
-
Liczba stron:
360
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7785-241-5
-
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
-
Rok wydania:
2023