Wprowadzenie do książki
Kiełki Cudowny pokarm
Jak odzyskałem zdrowie
Zmiana diety sprawiła, że uporałem się z alergiami i astmą, które dręczyły mnie przez całe życie. Pierwszym krokiem było wyeliminowanie skażonych chemią produktów, które kupowałem w supermarkecie. Jak mamy cieszyć się zdrowiem, spożywając ukryte w pożywieniu pestycydy i insektycydy? Ale to nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem nie to, co wspomniane produkty zawierają, lecz to, czego im brakuje. Mowa o substancjach odżywczych.
Wymuszone wymaganiami masowego rynku metody rolnicze wysysają z ziemi minerały i zastępują je sztucznymi nawozami i hormonami. Dla przykładu - cynk nie jest już obecny w wystarczających ilościach w typowej amerykańskiej diecie, a w konsekwencji amerykańscy mężczyźni są w skali całego świata najbardziej narażeni na nieprawidłową czynność prostaty i raka. Ilość witamin zawartych w warzywach spada z każdym dniem więdnięcia na półkach warzywniaka. Czy gdybyście mogli wybierać, spożywalibyście regularnie produkty wyhodowane 5000 kilometrów od waszego domu?
Mój domowy ogród wykarmił setki osób
W związku z tym, że żyłem w mieszkaniu, nauczyłem się ogrodnictwa domowego. Wkrótce żywiłem się kruchutką kapustą pekińską, słodką koniczyną krwistoczerwoną, zdrowym słonecznikiem, soczystą gryką, pikantną rzodkiewką, łagodnym jarmużem, słodkim groszkiem... Miałem tego tyle, że mogłem częstować moich studentów i wszystkich przyjaciół. Moje kiełki były tak pełne życia, kolorów i aromatów, że dosłownie czuło się w nich witaminy! Nie miejcie wątpliwości - ta witalność jest przez nas przyswajana pod postacią żywych enzymów, witamin, aminokwasów, mikroelementów, RNA, DNA, tlenu i innych sekretnych składników, które stanowią tajemnicę przyrody. Tak pożywnego jedzenia nie kupicie w tabletkach!
Środowisko będzie ci wdzięczne
Prowadząc domowy ogród, stajecie się mniej zależni od odległych źródeł pożywienia, energii i technologii. Nie myśl, że efekt cieplarniany istnieje tylko na papierze. Globalne ocieplenie, zanieczyszczenie powietrza, wycieki ropy, kwaśne deszcze - to wszystko ma wpływ na nasze zdrowie oraz na dostępność i jakość żywności, którą spożywamy. Susze, powodzie, fale upałów i mrozów windują ceny jedzenia tak samo, jak rosnące koszty benzyny potrzebnej do jego transportu. Wystawiona na szkodliwe działanie przemysłu, importowana z daleka, pełna chemii, sztucznie nawożona i pasteryzowana żywność musi przejść do lamusa. Albo sami zmienimy nasz system żywienia, albo to on w końcu zmieni nas. Co możemy zrobić? Na szczęście nie jesteśmy zdani na łaskę gigantycznego przemysłu biznesowo-rolniczego. Wystarczy kilka kroków, a staniecie się bardziej samowystarczalni. Domowy ogród to rozwiązanie łatwiejsze, niż się wydaje.
Chcesz wiedzieć, jakie to proste? Nasiona wschodzą same. Twoje jedyne zadanie to nawodnić je dwa razy dziennie (minuta nawadniania na pół kilograma nasion, 30 sekund rano, 30 wieczorem). Bez chwastów do plewienia, szkodników do zwalczania, bez robactwa i grzebania w ziemi, a wszystko to w czasie krótszym od tego, który marnujesz, stojąc w kolejce w supermarkecie. Zaledwie pięć łyżek nasion, których koszt jest naprawdę niewielki, daje pół kilograma kiełków. Tak taniego, a jednocześnie świeżego i pełnego wartościowych składników pożywienia nie znajdziesz nigdzie indziej! Nieważne, czy mieszkasz na trzydziestym piętrze wieżowca w centrum wielkiego miasta, czy w domku na odludnej Alasce. Styczeń czy lipiec - o każdej porze roku możesz mieć mnóstwo świeżych produktów.
Najtańsza i najbardziej wartościowa żywność na świecie
Ziarna i nasiona możesz przechowywać latami, więc jeśli w przyszłym roku po raz kolejny zdrożeje szpinak, nie musisz się martwić. Zapłacisz śmieszne pieniądze za organicznie wyhodowane kiełki słonecznika (zawierające jeszcze więcej białka niż szpinak) lub lucerny (w których chlorofilu i minerałów jest więcej niż w natce pietruszki). Pół kilograma kiełków zawiera w sobie skumulowaną dawkę wartości odżywczych odpowiadającą tej zawartej w tysiącach wyhodowanych z nasion roślin. Biolodzy podkreślają, że największe stężenie ważnych dla zdrowia substancji roślina osiąga między piątym a dziesiątym dniem wzrostu. Innymi słowy, to właśnie na etapie kiełkowania jest najbardziej wartościowa. Kiełki dosłownie kipią od błyskawicznie namnażających się enzymów, witamin, białka i minerałów potrzebnych do rozwoju dojrzałego warzywa. Samo stężenie witaminy B wzrasta od 300 do 1500% w ciągu zaledwie trzech do sześciu dni. Skrobia rozkładana jest na mniejsze cząsteczki, skraca się czas gotowania, a nasiona i ziarna stają się łatwiejsze do strawienia. Tu aż roi się od enzymów!
Nie potrzebujesz laboratorium, by stwierdzić, że kiełki to bardzo pożywny pokarm. Możesz wyczuć to w ich smaku, zapachu, zobaczyć w barwach. Kiedy ostatnio zachwycił cię kolor sałaty lodowej? To wcale nie wina tej bezbarwnej biedaczki! Została wyhodowana na pozbawionej życia, sztucznie mineralizo-wanej glebie zniszczonej setki lat temu gigantycznymi zbiorami.
Wszystko, czego potrzebujesz, by wyhodować pół kilograma domowej sałaty:
• 5 łyżek nasion • światło dzienne
• 20 centymetrów kuchennego blatu • 5-10 dni do wykiełkowania
• 1-2 minut nawadniania dziennie • kiełkownica o układzie pionowym
To wszystko, czego trzeba, by osiągnąć to, czego inni będą ci zazdrościć - alternatywne źródło świeżej żywności. W ciężkich chwilach twoja kiełkownica i nasiona mogą pomóc ci przetrwać. Na co dzień sprawią, że staniesz się smakoszem kiełków - jednego z najsmaczniejszych i najbardziej odżywczych rodzajów żywności na świecie!
Co dziś na obiad?
• twarożek z nerkowców
• migdałowe mleko słonecznikowe
• kiełkowy chleb na zakwasie
• humus z kiełkami
• pełne kiełków razowe paluszki
• słonecznikowy dressing Sunflower-Power
• bezmleczne lody
• zamiast wina - bezalkoholowy rejuvelac
• słoneczny ser słonecznikowy
• naturalne domowe napoje
• chipsy z cukinii
• marynata z kiełkami fasoli
• manhattańska bezrybna kiełkowa zupa rybna
• bananowe chipsy
Od zup po sałatki, od dressingów po dipy, kiełkowe chlebki i ciasteczka, krakersy, zapiekanki, krokiety, bezmleczne sery, naturalne słodycze, świeże soki, bezmleczne domowe jogurty, sery topione, lody czy nawet... pizzę! Two-ia dieta wzbogaci się o nowe aromaty i doznania. Stworzona z ziaren, nasion i kiełków warzyw kuchnia pełna nowych, ekscytujących smaków czeka na ciebie!
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Steve Meyerowitz
-
Tytuł oryginału:
Sprouts: The Miracle Food: The Complete Guide to Sprouting
-
Liczba stron:
197
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-60170-37-3
-
Tłumacz:
Krzysztof Światły
-
Rok wydania:
2010