Wprowadzenie do książki
Obniż swój cholesterol
Kiedy w 2004 roku, podczas rutynowego badania, usłyszałam od lekarza, że cholesterol LDL – czy też „zły” cholesterol – osiągnął u mnie niebezpiecznie wysoki poziom, od razu się zaniepokoiłam. Mój ojciec zmarł bowiem przedwcześnie na zawał serca.
Jako specjalistka w dziedzinie odżywiania, uczestniczka maratonów, osoba prowadząca aktywny tryb życia i stosująca zdrową dietę opartą na roślinach byłam zszokowana, że znalazłam się wśród prawie 100 milionów Amerykanów, którzy cierpią z powodu wysokiego cholesterolu. Ponadto sądziłam, iż moja płeć będzie mnie chronić – przynajmniej do końca menopauzy. Ale nikt nie jest w tym zakresie bezpieczny. Zarówno geny, jak i styl życia wpływają na poziom cholesterolu, dlatego każdemu grozi jego podwyższenie.
Statyny są najbardziej powszechnym sposobem leczenia, jeśli chodzi o szybką redukcję cholesterolu, chociaż mają złą sławę z powodu obaw co do ich szkodliwości i ze względu na długą listę potencjalnych skutków ubocznych. Moi pacjenci przez lata w wielu anegdotach opowiadali mi o niepożądanym działaniu statyn, co potwierdzało istnienie owych skutków ubocznych. Zresztą od zawsze z niechęcią odnosiłam się do zażywania leków i gdy lekarz zasugerował, abym natychmiast rozpoczęła leczenie statynami, wiedziałam, że musi istnieć lepszy sposób – zdrowszy, wolny od leków plan obniżenia cholesterolu LDL.
Zaczęłam więc opracowywać dietę i ćwiczenia fizyczne. Opierałam się na produktach żywnościowych, które – jak udowodniła nauka – skutecznie redukują poziom cholesterolu LDL. Eksperymentowałam przy tym na sobie i zainteresowanych pacjentach. Byłam zdumiona, gdy okazało się, że po kilku miesiącach stosowania alternatywnego programu „zły” cholesterol obniżył się u mnie ze 160 mg/dl do 107 mg/dl. Nastąpiła 33% redukcja! Dalsze badania pokazały, że nawet krótki okres czterech tygodni wystarcza, aby zdecydowanie obniżyć poziom cholesterolu LDL. Kilku pacjentów skorzystało z mojego czterotygodniowego planu i osiągnęło zadziwiające wyniki. U jednej z pacjentek cholesterol LDL obniżył się o 71 punktów – z 211 mg/dl do 140 mg/dl (34% redukcja). Z kolei młody mężczyzna obniżył swój „zły” cholesterol ze 150 mg/dl do 80 mg/dl (redukcja aż o 47%), chociaż u niego w rodzinie wystąpił przypadek ostrej choroby serca. Te rezultaty są porównywalne do wyników osiąganych na początku leczenia statynami – ale w omawianym programie nie ma skutków ubocznych.
Bezpieczny i łatwy do zrealizowania plan obniżenia zbędnego cholesterolu dostarczył tak niezwykłych rezultatów, że postanowiłam napisać książkę, która byłaby podręcznikiem dla innych osób. Niniejsza publikacja stanowi owoc tej decyzji. Prezentuję tu jasny, praktyczny, wolny od leków program redukcji cholesterolu, oparty na solidnych badaniach naukowych.
Dla kogo jest ten plan?
Oferowany tutaj program jest przeznaczony dla ogólnie zdrowych osób dorosłych, które chciałyby obniżyć swój cholesterol LDL – „zły” cholesterol – dzięki bezpiecznym i skutecznym działaniom, niewymagającym stosowania lekarstw. Skorzystać z tego programu mogą też pacjenci, którzy przyjmują już statyny, lecz nie osiągnęli zaleconego przez lekarza poziomu LDL. Plan Obniżenia Cholesterolu jest również doskonałym uzupełnieniem leczenia statynami.
W takim przypadku chodzi o to, aby utrzymać dawkę statyny na niskim poziomie w celu redukcji ryzyka niebezpiecznych skutków ubocznych towarzyszących wyższym dawkom. Jako uzupełnienie statyn Plan Obniżenia Cholesterolu może być też skuteczny w przypadku osób obciążonych dużym ryzykiem, które powinny osiągnąć wyjątkowo niski poziom LDL, zalecany ostatnio przez amerykańskich lekarzy (takie ich podejście popiera rząd federalny).
Zasady korzystania z książki Obniż swój cholesterol
Na niniejszą publikację składają się dwie główne części. Rozdziały 1.-3. przedstawiają naukowe tło dla Planu Obniżenia Cholesterolu i stanowią fundament drugiej części, która obejmuje zalecenia dotyczące diety. Część pierwsza zawiera całą niezbędną dla Czytelnika wiedzę na temat cholesterolu, diety i chorób serca. Poza tym wyjaśnia, dlaczego Plan Obniżenia Cholesterolu skupia się na LDL. Jeżeli nauka nie jest dla ciebie zbyt istotna, możesz przejść od razu do drugiej części, aby rozpocząć proces redukcji swojego cholesterolu.
Rozdziały 1.-10. składające się na drugą część książki przedstawiają dziesięć metod, z których każda wyznacza jeden rozdział. Cały ten zestaw tworzy Plan Obniżenia Cholesterolu. Przed rozpoczęciem proponowanej tu terapii warto zapoznać się ze wszystkimi metodami i zwrócić szczególną uwagę na ostrzeżenia umieszczone na końcu każdego rozdziału. Po otrzymaniu zaleceń od lekarza należy ustalić własny punkt wyjścia, tzn. początkową wartość swojego cholesterolu LDL uzyskaną dzięki analizie krwi. Następnie warto zrobić parę kopii codziennej listy kontrolnej (zawartej w dodatku nr 1). Dalszy krok stanowi oczywiście zakup stosownych produktów żywnościowych. Po dokonaniu tych działań jesteś gotowy do rozpoczęcia procesu redukcji cholesterolu. Kontrolowanie codziennych wysiłków pomaga osiągnąć etap stosowania całego zestawu dziesięciu metod każdego dnia. Co cztery tygodnie badaj krew, aby śledzić postępy. Jeżeli chodzi o błonnik, postępuj w tym zakresie powoli, aby zapobiec problemom żołądkowo-jelitowym. Zacznij spożywać połowę przepisanych ilości i każdego dnia dodawaj nieco więcej błonnika do diety. Ponadto pij dużo płynów.
Dodatki zamieszczone po tekście zasadniczym stanowią pomocne narzędzia na ścieżce przestrzegania Planu Obniżenia Cholesterolu. Oprócz wspomnianej już codziennej listy kontrolnej masz do dyspozycji układ współrzędnych, byś mógł sporządzić wykres swoich postępów – w perspektywie sześciu miesięcy (dodatek nr 2); przykładowe zestawy posiłków na dwa tygodnie (dodatek nr 3); korzystne dla zdrowia przepisy, obejmujące wymagane produkty żywnościowe (dodatek nr 4), i materiał pomocny do skalkulowania ryzyka choroby serca (dodatek nr 5).
Czym książka Obniż swój cholesterol różni się od innych książek na temat cholesterolu?
Pod pewnymi względami niniejsza publikacja jest nowatorska. Łączy bowiem dwa zasadnicze ujęcia. Z jednej strony prezentuje jasny, usystematyzowany plan działania, wskazujący dokładnie, co należy robić, aby zredukować poziom cholesterolu. Jednocześnie dostarcza naukowej podstawy dla oferowanych tutaj metod, dzięki czemu Czytelnik może zrozumieć, dlaczego ten program działa. Innymi słowy, moje studium nie tylko wyjaśnia, co trzeba jadać i w jakich ilościach; nie tylko określa zalecany rodzaj ćwiczeń i czas ich trwania. Opisuje także racjonalną bazę dla tych działań; pozwala zrozumieć, że poszczególne metody obniżają cholesterol LDL na swój sposób, co w efekcie prowadzi do jego maksymalnej, skumulowanej redukcji.
Obniż swój cholesterol stanowi zwieńczenie mojego doświadczenia jako licencjonowanego dietetyka, specjalisty w zakresie fizjologii ruchu, certyfikowanego trenera wellness, a nawet pacjentki, która sama ma problemy z cholesterolem. Moje własne potrzeby i kłopoty innych pacjentów ukierunkowały mnie na tyle, że mogłam napisać przyjazny dla użytkownika zbiór porad i ukształtować go w taki sposób, aby łatwo można było podążać tą drogą.
Mam nadzieję, że książka Obniż swój cholesterol będzie potężnym narzędziem – być może ratującym życie – dla Ciebie i milionów Amerykanów, którzy w celu obniżenia poziomu LDL pragną bezpieczniejszej i naturalnej terapii alternatywnej (bądź uzupełniającej) wobec leczenia statynami.
Jakie skutki uboczne mają statyny?
„Mięśnie i stawy bolały mnie tak bardzo, że nie mogłem wstać z łóżka i przejść przez pokój! Lekarz stwierdził, że nie powinienem już zażywać lipitoru i przepisał dwie inne statyny, ale i tak nie mogłem znieść skutków ubocznych”. Opowiadając mi tę historię, pacjent kładł nacisk na fakt, że niektóre osoby naprawdę doświadczają niezwykle bolesnych skutków ubocznych przy zażywaniu statyn. Oto lista najczęściej występujących problemów przy tego rodzaju terapii:
• bóle głowy
• dolegliwości żołądkowo-jelitowe (mdłości, rozstrój żołądka, biegunka, zaparcia)
• zmęczenie, symptomy jak w przypadku grypy
• podniesiony poziom transaminaz, czyli enzymów wątroby (bardzo niebezpieczny skutek uboczny)
• mialgia (mięśnioból) – podrażnienie, osłabienie lub bóle mięśni bez podwyższenia kinazy kreatynowej (enzymu mięśni odkrytego w krwiobiegu)
• miopatia (poważne miositis czy też stan zapalny mięśnia) – osłabienie lub bóle mięśni, którym towarzyszy podwyższony poziom kinazy kreatynowej
• rabdomioliza (poważna miopatia) – osłabienie lub bóle mięśni, którym towarzyszy wyraźne podwyższenie kinazy kreatynowej i innych enzymów mięśni. Ponadto, przy tym rzadkim, aczkolwiek bardzo niebezpiecznym skutku ubocznym, wręcz zagrażającym życiu, komórki mięśni podlegają uszkodzeniu i uwalniają do krwiobiegu mioglobinę (białko mięśniowe). To zaś może spowodować dysfunkcję nerek, a nawet całkowite ich uszkodzenie.
Źródła: Richard C. Pasternak i in., „ACC/AHA/NHLBI clinical advisory on the use and safety of statins”, Stroke 33, 2002, ss. 2337-2341; James M. McKenney, „Selecting successful li-pid-lowering treatments”, ilustracja nr 10, http://www.lipidsonline.org
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Janet Bond Brill
-
Tytuł oryginału:
Cholesterol Down Ten Simple Steps to Lower Your Cholesterol in Four Weeks Without Prescription Drugs
-
Liczba stron:
356
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7377-592-3
-
Tłumacz:
Dariusz Rudziński
-
Rok wydania:
2013