Wprowadzenie do książki
Nauka o umyśle
Od Wydawcy
Przekazujemy Czytelnikom wyjątkową książkę Ernesta Holmesa Nauka o umyśle, która jest zbiorem jego opracowań z 1938 roku na temat wszechobecności Boga oraz jedności życia. To podręcznik budzący świadomość u osób poszukujących duchowej inspiracji. Na kolejnych stronach dowiemy się, jaki jest sens naszych narodzin i zróżnicowanych życiowych doświadczeń. Zdziwimy się, odkrywając strona po stronie, że autor odpowiada na wiele naszych osobistych pytań, dotyczących zarówno sfery duchowej jak i materialnej.
Otrzymamy uniwersalne nauki o człowieku, jego roli we Wszechświecie, zdolnościach i potencjale drzemiącym w każdej jednostce ludzkiej oraz sposobach ich wykorzystania. Poznamy twórczą potęgę swoich myśli i ich determinujący wpływ na nasze życie. Znajdziemy także praktyczne wskazówki, w j aki sposób uzyskaną wiedzę zastosować, by uzdrawiać siebie i innych, oraz kształtować lepsze warunki własnego życia. Autor pokaże nam spektrum możliwości człowieka wraz z pełnym zakresem eksploracji ludzkich i boskich aspektów istnienia. Wyjaśni znaczenie emocji, płci i konfliktu pragnień oraz wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie. Będziemy także świadkami ewolucji człowieczego umysłu, dążącego do coraz większej wiedzy. Podążając ścieżką własnych przemian zobaczymy, iak autor stara się przekazać nam słowa wielkiego duchowego objawienia, jako nauki możliwej do zastosowania w codziennym życiu.
Książka Nauka o umyśle zawiera również medytacje służące uzdrawianiu i pokonywaniu trudności życiowych oraz cytaty i interpretacje fragmentów Biblii.
Dla lepszego zrozumienia treści pomocne będzie zapoznanie się z terminami wyjaśnionymi w Słowniku oraz wykresami znajdującymi się na końcu książki.
Wszyscy oczekujemy dnia, w którym nauka i religia odejdą ręka w rękę od tego, co jest widzialne, ku temu, co niewidzialne. Nauka nic nie wie o poglądach, ale uznaje rządy Prawa, którego zasady są uniwersalne. Jednakże naukowiec, który odmawia akceptacji nieuchwytnych wartości, nie posiada jednocześnie odpowiednich, namacalnych podstaw dla idei, które już odkrył. Objawienie wiedzy musi przynależeć rozumowi, a religia - Prawu. Podczas gdy intuicja zawsze rozpościera skrzydła do znacznie dalszych lotów, wiarę w to, co jest niewidzialne, musi weryfikować nauka.
Brakiem rozwagi byłoby przypuszczać, że twórcza moc, którą nazywamy Bogiem, owa twórcza Inteligencja Wszechświata, stworzyła zniewolonego człowieka, po czym pozostawiła go w okowach tej niewoli. Przypuszczenie, że Bóg mógłby stworzyć człowieka jako odrębną jednostkę, nie pozostawiając mu miejsca na samodzielne odkrywanie siebie, byłoby jednoznaczne z założeniem dopuszczającym istnienie niemożliwego. Indywidualność ludzka musi zaistnieć spontanicznie, nie ma prawa stać się bezwolna. Dlatego - mimo że w najskrytszej istocie człowieka jest zasiane ziarno wolności - człowiek niczym syn marnotrawny, musi je odkryć samodzielnie.
Wszechświat pozwala nam czerpać ze swej obfitości. Nie potrafimy nawet zliczyć ziaren piasku na jednej plaży. Ziemia chowa w sobie niezliczone bogactwa, a i samo powietrze przepełnione jest wibracją mocy. Dlaczego zatem człowiek jest tak słaby i pełen lęków? Właśnie takimi pytaniami zajmuje się nauka o umyśle. Boski Plan to plan wolności i Bóg nie stworzył go w celu szerzenia niewoli. Wolność jest przyrodzonym prawem, przysługującym każdej żyjącej istocie. Wszyscy instynktownie to wyczuwamy. Zgodnie z Uniwersalnym Prawem, wolność jest Prawdą. Dlatego natura człowieka, która jest formą niewidzialnej energii, zawsze dąży do wyrażania się w kategoriach wolności.
Czujemy się ożywczo pobudzeni, słuchając wewnętrznego głosu, ponieważ objaśnia on nam życie, które jest w całości cudem. Mówi o miłości, która wykracza poza najśmielsze marzenia, o wolności, której pragnie nasza dusza.
Wielka Miłość Wszechświata musi stać się jednością z wszelkimi prawami jego własnej istoty, a my przybliżamy się do tej Miłości za pośrednictwem Boskiego Prawa. Rozważać więc będziemy naukę Miłości i Prawa. Jako że Miłość Boga jest miłością doskonałą, Prawo Boga także jest Prawem doskonałym. Naszym zamierzeniem jest zrozumieć zarówno tę Miłość, jak i owo Prawo.
Niezależnie od rodzaju wszystkich zasad, jeśli ktokolwiek zrozumie którąkolwiek z nich, oznaczać to będzie, że może ona być zrozumiana także przez każdego, kto poświęci czas na jej zgłębianie. Zrozumienie Prawa nie wymaga niezwykłego poziomu inteligencji, a raczej umiejętności praktycznego wykorzystania wszystkiego, co już wiemy, dla dalszego poszerzania własnej wiedzy. Studiowanie nauk o umyśle to badanie Pierwszej Przyczyny. Pierwsza Przyczyna, Duch, Bóg, Umysł lub Niewidzialna Esencja, to niewidzialna Substancja i Inteligencja, JAŹŃ, z której pochodzi wszystko. To Moc, która leży u podstaw stworzenia, czyli Sama Rzecz - Rzecz Sama w Sobie.
My tę Rzecz badamy, wierząc w jej istnienie. Dążymy do uzyskania głębszej wiedzy o jej naturze oraz do określenia sposobów jej wykorzystywania w codziennym, zwykłym życiu. Dowody wskazują na to, że mamy do czynienia z konkretną Uniwersalną Zasadą. Jeśli człowiek, poprzez świadome korzystanie ze swej wiedzy, potrafi wytworzyć określony skutek, to z pewnością wie, czym się zajmuje.
Może nam się wydawać, że zajmując się metafizyką, rozważamy coś, co jest zbyt abstrakcyjne, lecz czy istnieje coś bardziej namacalnego niż skutki? Zasady są od zawsze ukryte przed ludzkim, zmysłowym wzrokiem. Naukowe teorie przyjmujemy dopiero wówczas, gdy znajdą poparcie w dowodach fizycznych. Przyjmujemy je także w takim zakresie, w jakim sami jesteśmy w stanie zrozumieć. A przecież opieraj ą się one o niezmienne i niewidoczne zasady.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
dr Ernest Holmes
-
Tytuł oryginału:
The Science of Mind: Complete and Unabridged
-
Liczba stron:
588
-
Wymiary:
152x230
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-93487-21-9
-
Tłumacz:
M.Wasiłek, M.Niemczyk
-
Rok wydania:
2013