Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-705-4
Autor: Dominique Loreau
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Sztuka sprzątania

   Jaki jest cel sprzątania? Większość z nas odpowie prawdopodobnie, że trzeba to robić — i tyle. Podobnie jak jeść, spać czy myć się. Ale sprzątanie jest czymś więcej. Poza tym, że czyste i uporządkowane miejsce ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, sprzątanie pozwala również oczyścić serce i umysł.
   Rozwój osobisty jest podstawą wszystkiego. A jego głównym celem jest wypracowanie stanu umysłu, który przynosi człowiekowi poczucie wewnętrznej wolności, nie budzi w nim negatywnych emocji ani niepokoju i sprawia, że okoliczności zewnętrzne nic mają nad nim władzy.    Nie należy również zapominać, że klucze do wiedzy i rozwoju osobistego znajdują się w codziennej rzeczywistości i że wielkie myśli rodzą się z przywiązywania wagi do rzeczy najmniejszych.
   To podczas pobytu inicjacyjnego w japońskiej świątyni dowiedziałam się, czym naprawdę jest praktyka sprzątania dla adeptów zen. Przytaczam zresztą kilka fragmentów z prowadzonego wówczas dziennika dla zilustrowania niektórych paragrafów. Również trzydzieści lat spędzonych w Japonii, jednym z najczystszych krajów świata, pomogło mi sobie uświadomić, że codzienne, dokładne sprzątanie domu nie ma nic wspólnego z maniactwem.
   W życiu toczącym się w coraz szybszym tempie, w którym głębsze wartości są coraz częściej odrzucane na rzecz społecznego wizerunku, sprzątanie może stanowić prawdziwą terapie. Nasze domy się zmieniły, naturalne materiały ustąpiły miejsca syntetycznym, a urządzenia elektroniczne stały się niemal wszechobecne. Skończyły się już czasy, kiedy otwierało się dużą, piękną szafę z wiśniowego drewna, aby ułożyć w niej stosy wykrochmalonych prześcieradeł. W ciągu jednego, dwóch pokoleń obyczaje uległy zmianie, straciliśmy wszystkie punkty odniesienia, pozwalając, by w naszym życiu zapanował nieład, gardząc sprzątaniem i spokojem domowego zacisza. Dawna wiedza i umiejętności popadły w zapomnienie. Podobnie jak sztuka powolnego, głębokiego i prostego życia.

   Sprzątanie może się stać przyjemnością, sztuką, ćwiczeniem duchowym: wystarczy odnaleźć w sobie pragnienie życia dla siebie, we własnym domu, i nawiązać do starych tradycji i uniwersalnych wartości.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Dominique Loreau

 • Tytuł oryginału: 

  Faire le menage chez soi Faire le menage en soi

 • Liczba stron: 

  224

 • Wymiary: 

  135x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7554-705-4

 • Tłumacz: 

  Angelina Waśko-Bongiraud

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...