Wprowadzenie do książki
Sztuka sprzątania
Jaki jest cel sprzątania? Większość z nas odpowie prawdopodobnie, że trzeba to robić — i tyle. Podobnie jak jeść, spać czy myć się. Ale sprzątanie jest czymś więcej. Poza tym, że czyste i uporządkowane miejsce ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, sprzątanie pozwala również oczyścić serce i umysł.
Rozwój osobisty jest podstawą wszystkiego. A jego głównym celem jest wypracowanie stanu umysłu, który przynosi człowiekowi poczucie wewnętrznej wolności, nie budzi w nim negatywnych emocji ani niepokoju i sprawia, że okoliczności zewnętrzne nic mają nad nim władzy. Nie należy również zapominać, że klucze do wiedzy i rozwoju osobistego znajdują się w codziennej rzeczywistości i że wielkie myśli rodzą się z przywiązywania wagi do rzeczy najmniejszych.
To podczas pobytu inicjacyjnego w japońskiej świątyni dowiedziałam się, czym naprawdę jest praktyka sprzątania dla adeptów zen. Przytaczam zresztą kilka fragmentów z prowadzonego wówczas dziennika dla zilustrowania niektórych paragrafów. Również trzydzieści lat spędzonych w Japonii, jednym z najczystszych krajów świata, pomogło mi sobie uświadomić, że codzienne, dokładne sprzątanie domu nie ma nic wspólnego z maniactwem.
W życiu toczącym się w coraz szybszym tempie, w którym głębsze wartości są coraz częściej odrzucane na rzecz społecznego wizerunku, sprzątanie może stanowić prawdziwą terapie. Nasze domy się zmieniły, naturalne materiały ustąpiły miejsca syntetycznym, a urządzenia elektroniczne stały się niemal wszechobecne. Skończyły się już czasy, kiedy otwierało się dużą, piękną szafę z wiśniowego drewna, aby ułożyć w niej stosy wykrochmalonych prześcieradeł. W ciągu jednego, dwóch pokoleń obyczaje uległy zmianie, straciliśmy wszystkie punkty odniesienia, pozwalając, by w naszym życiu zapanował nieład, gardząc sprzątaniem i spokojem domowego zacisza. Dawna wiedza i umiejętności popadły w zapomnienie. Podobnie jak sztuka powolnego, głębokiego i prostego życia.
Sprzątanie może się stać przyjemnością, sztuką, ćwiczeniem duchowym: wystarczy odnaleźć w sobie pragnienie życia dla siebie, we własnym domu, i nawiązać do starych tradycji i uniwersalnych wartości.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Dominique Loreau
-
Tytuł oryginału:
Faire le menage chez soi Faire le menage en soi
-
Liczba stron:
224
-
Wymiary:
135x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7554-705-4
-
Tłumacz:
Angelina Waśko-Bongiraud
-
Rok wydania:
2013