Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-944-0
Autor: Bernd Butzke, Natalja Aleksandrowna Nowikowa
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Rosyjska medycyna ludowa do A do Z. Bezpieczne i skuteczne metody uzdrawiania codziennych dolegliwości

   Korzenie rosyjskiej medycyny ludowej tkwią w zaklęciach i rytu­ałach magicznych, praktykowanych przez pradawnych Słowian. Stare obrzędy opierały się na wierze w magiczną moc natury i były - oprócz czysto mechanicznych środków - najczęstszym sposobem leczenia chorób ciała. Zgodnie z wierzeniami animi­stycznymi ludów pierwotnych, świat dzielił się na część mate­rialną oraz duchową. Źródłem wiedzy byli najstarsi członkowie plemienia, którzy odpowiadali jednocześnie za pielęgnowanie kultu religijnego oraz legend a także wydawanie wyroków. Bar­dzo prawdopodobne, iż starszyzna plemienna miała też dostęp do tajemnic pierwotnej sztuki uzdrawiania.
    Pradawni Słowianie wierzyli w istnienie duszy, a ich prze­konania ściśle wiązały się z wiarą w reinkarnację. Plemiona słowiańskie upatrywały w niej siedzibę szczególnie ważnych dla życia mocy. Zgodnie z ich wierzeniami każdemu ciału była przypisana jedna dusza, która mogła żyć również i bez ciała. W rozumieniu pradawnych Słowian ciało i dusza pozostawały od siebie niezależne. Dusza nie była związana z człowiekiem i nie żyła wewnątrz niego, lecz przebywała w jego pobliżu. Dys­ponowała własnymi emocjami, wolą oraz zdolnością myślenia. Wraz ze śmiercią człowieka odchodziła od niego w postaci małego obłoczku mgiełki. Co do dalszego losu duszy wierzenia pradawnych ludów słowiańskich różniły się od siebie. Według stosunkowo najpowszechniejszego przekonania, mogła pozo­stać na ziemi, aby czynić na niej zło lub dobro, albo też odejść do nieba, aby wpływać tam na życie po śmierci. Niektórzy uważali natomiast, że dusze zmarłych znajdowały sobie jakieś zwierzę lub przedmioty. Dlatego też wiele prastarych zabiegów lecz­niczych wiązało się ze zwierzętami. Na przykład w przypadku bólu głowy na czoło chorego kładziono szczeniaka, a do ciała gorączkującej osoby przywiązywano kozę.
    Znaczącą część rosyjskiej medycyny ludowej stanowi połączenie wiary oraz magii z zabiegami leczniczymi. Zgodnie z przekazami historycznymi pradawni Słowianie nawrócili się na wiarę prawosławną i przyjęli religię chrześcijańską.

Natalja Aleksandrowna Nowikowa od wielu lat pracuje w Rosji iko lekarz i w ramach własnej praktyki lekarskiej skutecznie po- mo«rła już bardzo wielu chorym. Spektrum leczonych przez nią schorzeń obejmuje od alergii aż po niektóre formy nowotwo­rów. W swojej pracy autorka łączy elementy psychologii, wiedzy naukowej oraz medycyny tradycyjnej.
Po ukończeniu studiów medycznych Natalja Nowikowa wy­specjalizowała się w stosowanej medycynie tradycyjnej, której tajniki poznała już w dzieciństwie. Od dwunastu lat pracuje jako lekarz Centrum Alergologii w obwodzie swierdlowskim. Ponadto opiekuje się pacjentami oraz pacjentkami z Centrum Medycyny Regeneracyjnej wjekaterynburgu i prowadzi konsul­tacje z różnych dziedzin medycznych w Akademii Medycznej w obwodzie uralskim. W ramach rozwoju kariery medycznej uzyskała też dyplom hirudoterapeuty. Autorka zajmuje się też fitoterapią, naturopatią, refleksoterapią, chromoterapią (lecze­niem kolorami) oraz dietetyką ukierunkowaną na diety leczni­cze zgodne z grupą krwi.
   Jednocześnie prowadzi działalność naukową i opublikowa­ła dotychczas ponad 30 artykułów naukowych w fachowych czasopismach medycznych. Do głównych obszarów jej zainte­resowań należą między innymi zaburzenia psychosomatyczne oraz ich korygowanie. Jej mąż, Bernd Buczkę, przez większość roku mieszka w Niemczech i jest autorem przekładu na język niemiecki podanych w książce przepisów.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Natalja Aleksandrowna Nowikowa, Bernd Butzke

 • Tytuł oryginału: 

  Russische Volksmedizin: Alltagsbeschwerden von A-Z natürlich und sanft heilen

 • Liczba stron: 

  232

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-944-0

 • Tłumacz: 

  Sylwia Grodzicka

 • Rok wydania: 

  2018

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...