Zdrowie Bez Granic
Wczytuję dane...
KOD: 83-87863-37-8
Autor: Deepak Chopra
EAN: 8387863378
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Medium

Wprowadzenie do książki

Zdrowie bez granic

Leczenie ducha i ciała na poziomie kwantowym

   W mojej praktyce wielokrotnie się zdarzało, że chorzy na raka w pełni wracali do zdrowia, choć wcześniej uznano ich za nieuleczalnie chorych i dawano im tylko kilka miesięcy życia. Nie uważam tych zdarzeń za cuda; moim zdaniem, dowodzą one, że umysł może sięgnąć na tyle głęboko, aby zmienić wzorce, które kształtują postać ciała. Może wymazać, że tak powiem, błędy w schemacie i zniweczyć chorobę, która zaburzyła wzór - czy był to rak, cukrzyca, czy choroba wieńcowa.
   Fizyczne podstawy nauk przyrodniczych są bardzo solidne, namacalne i bardzo przekonujące w oczach każdego lekarza. Uzdrawiająca siła umysłu natomiast podawana jest w wątpliwość. Byłem jednak zdecydowany wykazać, że owa uzdrawiająca moc sama w sobie stanowi naukę, która ma własne prawa. W ciągu kilku miesięcy poprzedzających mój przyjazd do Tokio oddawałem się studiowaniu Ajurwedy, tradycyjnej indyjskiej nauki o życiu, która narodziła się przeszło cztery tysiące lat temu. Choć wiele zasad i technik Ajurwedy popadło niemal całkiem w zapomnienie, byłem przekonany, że staną się one ważną częścią medycyny jutra.
   Miałem pewność, że tak będzie. Indyjska myśl zawsze opierała się na przeświadczeniu, że satya- prawda - niepodzielnie zatriumfuje.
    Dorastanie w Indiach, tak jak to było w moim przypadku, nie gwarantuje, że człowiek dowie się wiele o tej starożytnej nauce. Gdy byłem mały, moja babka zwykła nacierać turmerikiem miejsca po ukąszeniach owadów i przestrzegała nas, żebyśmy nigdy nie jedli kwaśnych owoców z mlekiem. Taka była Ajurweda w naszym domu. Ogólnie mówiąc, Ajurwedę przyćmiła naukowa medycyna Zachodu, postęp wyparł ją z kraju, w którym się narodziła. Poza kręgiem spokrewnionych ze sobą kultur Indii, Tybetu, Nepalu i Sri Lanki Ajurweda jest niemal zupełnie nie znana, aczkolwiek pozostawiła trwały ślad w tradycjach wielu krajów. Popularne systemy medyczne Wschodu, których nieliczne postacie zapuściły korzenie na Zachodzie, jak na przykład chińska akupunktura, powstały przed tysiącami lat, wykorzystując zasady ajurwedyjskie.
    Pierwotna wiedza Ajurwedy, uległa przez stulecia rozproszeniu. Hindusi, zwłaszcza na prowincji, którzy żyją zgodnie z tradycyjnymi wartościami, do dziś skłaniają się ku praktykom ajurwedyjskim, ale poddali je wielu rozmaitym interpretacjom, w większości bardzo wycinkowym, wręcz ułomnym. Każdy wajdja, ajurwedyjski lekarz, powołuje się na starożytnych mistrzów Ajurwedy, takich jak Ćaraka i Suśruta, ale to wcale nie znaczy, że przepisze on to samo, co zaleciłby wajdja z sąsiedniej wsi.
    Wiele technik ajurwedyjskich przepadło na dobre i to, niestety, właśnie te, które mogłyby najwięcej wnieść do współczesnej medycyny. Lekarze starożytnych Indii byli równocześnie wielkimi mędrcami, których przekonania opierały się na wierze w to, że ciało powstaje ze świadomości, podobnie jak uważali wielcy jogini i swami. Dlatego ich medycyna była medycyną świadomości, a ich sposób leczenia przebijał się przez materię ciała i wnikał głębiej, w sam rdzeń umysłu.
    Na ajurwedyjskich schematach anatomicznych nie widzi się narządów, z którymi oswoiły nas nasze podręczniki anatomii. Zamiast tego oczom widza ukazują się fantastyczne diagramy, objaśniające, którędy płynie umysł, kiedy stwarza ciało. To ów przepływ jest tym, czym zajmuje się ajurwedyjska medycyna; albo raczej, czym się zajmowała, zanim czas przyćmił światło tej bezcennej wiedzy.
   Nawet ja sam do niedawna zakładałem, że Ajurweda jest jedynie medycyną ludową, ponieważ widziałem w niej tylko zioła, diety, ćwiczenia ruchowe i niebywale skomplikowane reguły życia codziennego, którymi się wręcz oddycha, mieszkając w Indiach.
   Teraz jednak moje zainteresowania zaczęły się kierować ku „zapomnianej" Ajurwedzie, ku jej zdolności do leczenia chorych środkami pozamaterialnymi. Za-poznawszy się z tymi środkami, zapragnąłem opowiedzieć ludziom, jak one działają. Zacząłem się więc kontaktować z zainteresowanymi lekarzami i tak trafiłem do Tokio.
   I oto powtarzałem to samo człowiekowi umierającemu w szpitalnym łóżku o tysiące mil od domu i Bóg wie, jak daleko od własnych duchowych korzeni. Moje słowa zapadały się w ciszę zaciemnionego pokoju. Było oczywiste, że dr Liang jest już bardzo zmęczony. Gdy mówiłem, nie odezwał się ani razu, lecz gdy podnieśliśmy się, aby wyjść, dotknął mojego ramienia i powiedział: - Miejmy nadzieję, że ma pan słuszność... Dziękuję.
   Gdy wracaliśmy tą samą drogą przez oddziały szpitalne, znów spoglądałem przez okna na miniaturowe ogrody zeń. Każdy z nich, urządzony w przestrzeni niewiele większej niż szpitalny pokój, mógł służyć za wzór troskliwej opieki. Precyzyjnie przystrzyżone cisy pięknie połyskiwały w świetle słonecznego październikowego dnia. Japoński lekarz odprowadził m-nie na parking i pożegnaliśmy się serdecznym uściskiem dłoni. Powiedziałem, że zacznę testować moje metody najpierw w Ameryce, ale będę go informować na bieżąco.
   Każdy lekarz musi odbyć podróż wewnętrzną, wykraczającą poza ograniczenia fizycznego ciała i docierającą do samego serca głębszej rzeczywistości. Spoczywa na nim odpowiedzialność za zgłębienie zagadki życia ł śmierci. To zadanie wzywa go do wyruszenia w drogę z taką samą radością i niecierpliwością, jakie poruszały serca mędrców starożytności. Ogromnym skokiem pokonując przepaść czasu i przestrzeni, opierając się pochłaniającym ludzkość falom destrukcji, pradawna wiedza wedyjska przemawia do nas głębią swej prostoty: w doskonałym planie natury nic nigdy nie ginie. Istota ludzka jest wieczna jak gwiazdy. Tak samo jak one rozświetlona iskrą prawdy.
   Każdego dnia na nowo odczuwam doniosłość tej wewnętrznej podróży. Czuję, że wciąż jestem dopiero na początku drogi, ale pragnę odtworzyć te pierwsze kroki dla innych, pisząc tę książkę. Praktykowanie medycyny jest teraz dla mnie pełne nadziei. O tym, że lekarze toczą bitwę ze śmiercią, wiedziałem i bez wiedzy ajurwedyjskiej. Ale to dzięki niej dzisiaj wiem, że zwyciężymy.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Deepak Chopra

  • Tytuł oryginału: 

    Quantum Healing: Exploring the Frontiers of Mind/Body Medicine

  • Liczba stron: 

    372

  • Wymiary: 

    125x195

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-87863-37-8

  • Tłumacz: 

    Paweł Jerzy Listwa

  • Rok wydania: 

    2000

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...