Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62957-09-5
Autor: Usha Lad, Vasant Lad
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788362957095
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: a-ajurweda

Wprowadzenie do książki

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia

   Podczas stażu oraz po jego zakończeniu pracowałem jako lekarz w szpitalu ajurwedyjskim w Punę na oddziałach chirurgii, ginekologii oraz pediatrii. W owym czasie obserwowałem wielokrotnie, że właściwa dieta, w połączeniu z odpowiednimi lekami ziołowymi i stylem życia, może odegrać główną rolę w powrocie do zdrowia. W coraz większym stopniu uświadamiałem sobie, że choroba staje się zachętą do zmiany nawyków związanych ze zdrowym sposobem myślenia, odczuwania i odżywiania się.
   Moje poglądy zaczęły ewoluować: od powszechnie stosowanych etykietek nadawanych chorobom, takich jak: „to grypa” albo „to wirus”, do wewnętrznego wyczucia, w jaki sposób - zgodnie z podstawowymi teoriami ajurwedyjskimi dana choroba się przejawia. Zyskiwałem jednocześnie głębsze i bardziej subtelne rozumienie wzajemnych zależności pomiędzy doszarami z punktu widzenia zdrowia oraz choroby.    Przekonałem się też, że łagodne i naturalne sposoby leczenia za pomocą ziół i pożywienia mogą przywrócić zdrowie i równowagę. W miarę jak coraz bardziej byłem świadomy, iż pożywienie może odgrywać rolę leku, dostrzegałem, że wiele problemów zdrowotnych jest wyraźnie związanych ze stresem, jaki niesie codzienne życie. Mam na myśli między innymi problemy zawodowe, kłopoty finansowe, napięcie, a nawet stres wywołany spożywaniem niewłaściwych pokarmów i nieodpowiednim ich łączeniem.
   W ciągu ostatnich dwudziestu lat dostrzegłem u ludzi wiele problemów, niekiedy przybierających ostatecznie postać poważnej choroby, które były skutkiem niewłaściwej diety oraz lekceważenia sztuki przyrządzania posiłków dostosowanych do potrzeb swoich i rodziny. Pracując w szpitalu na oddziale pańca karmy, czyli terapii oczyszczającej, obserwowałem, jak zdumiewające rezultaty przynosi stosowanie jej w połączeniu z właściwą dietą, czyli zazwyczaj postem, podczas którego spożywa się tylko jeden rodzaj pokarmu. To nauczyło mnie również tego, że kiedy przestrzegamy odpowiednich zasad odżywiania, pokarm staje się lekarstwem.
    Książka Gotuj z ajurwedą dla zdrowia przedstawia proste, praktyczne podejście do żywienia oraz wybrane przepisy kuchni ajurwedyjskiej, przywracające zdrowie i równowagę ciała. Choć można tu znaleźć wiele pomocnych informacji, książka nie zastąpi wizyty u wykwalifikowanego lekarza, który ustali sposób leczenia.
   Większość podanych tu informacji należałoby określić jako „intuicyjna nauka o życiu”. Ich źródłem jest moja własna praktyka kliniczna, której fundamentem są podstawowe zasady wypracowane podczas tysięcy lat istnienia medycyny ajurwedyjskiej. Nie jest to metoda „naukowa” w takim znaczeniu, w jakim używa się tego terminu na Zachodzie, lecz raczej zbiór informacji starannie gromadzonych przez wieki codziennego doświadczenia.
    Na przykład kwaśne owoce, produkty fermentowane oraz ostre przyprawy pobudzają pitta, mogą więc spowodować nadkwaśność i zgagę. Czarna fasola i fasola pinto nasilają wata, mogą zatem wywoływać wzdęcia oraz poczucie dyskomfortu. Jogurt, ser żółty i zimne napoje zaostrzają kapha i mogą wywoływać przeziębienie, kaszel oraz niedrożność.
    Gotuj z ajurwedą dla zdrowia pomoże ci zrozumieć mądre i praktyczne ajurwedyjskie podejście do kwestii żywienia i zdrowia. Mam nadzieję, iż zalecenia w niej opisane staną się ważną częścią procesu samouzdrawiania. Kluczem do zdrowia jest nawiązanie kontaktu z własnym wnętrzem oraz postrzeganie procesu leczenia jako użytecznego sposobu na poznanie swoich indywidualnych potrzeb. Poznałem swoją żonę Ushę w szpitalu ajurwedyjskim w Punę, gdzie studiowała pielęgniarstwo ajurwedyjskie. Po naszym ślubie Usha zaczęła przyrządzać posiłki, kierując się swoją wiedzą i zamiłowaniem do ajurwedy. Zawsze przygotowuje pożywienie z miłością i szacunkiem; gotuje każde danie, wkładając w to całe serce. Nadając książce tytuł Gotuj z ajurwedą dla zdrowia, pragnę, abyś odkrył twórczy sposób na poprawę zdrowia swojego i rodziny. Te przepisy i metody leczenia powinny stać się częścią twojego życia jako naturalne metody przywracania zdrowia bez skutków ubocznych i niepożądanych reakcji.     Niniejszy praktyczny poradnik żywieniowy służy temu, byś zachował zdrowie i równowagę o każdej porze roku. Mam nadzieję, że gotowanie z ajurwedą dla zdrowia i szczęścia rodziny oraz przyjaciół sprawi ci radość.

Dr Vasant Lad

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Usha Lad, Vasant Lad

 • Tytuł oryginału: 

  Ayurvedic Cooking for Self Healing

 • Liczba stron: 

  277

 • Wymiary: 

  165x230

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-62957-09-5

 • Tłumacz: 

  Anna Boniszewska

 • Rok wydania: 

  2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...