Nauka o bycie a sztuka życia
Wczytuję dane...
KOD: 83-87025-21-6
Autor: Maharishi Mahesh Yogi
Dostępność: 24 godzin
EAN: 8387025216
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Medium

Ze wstępu do książki Nauka o bycie a sztuka życia

  Nauka o Bycie a sztuka życia jest podsumowaniem zarówno praktycznej wiedzy o zintegrowanym życiu, rozwiniętej przez wedyjskich riszich starożytnych Indii, jak i rozkwitu myśli naukowej we współczesnym świecie zachodnim.
   Książka przedstawia filozofię życia w spełnieniu i przybliża praktykę, pozwalającą ludziom na całym świecie nadać blask wszelkim aspektom ich codziennego życia. Mówi ona o istotnych przyczynach wszystkich problemów i proponuje jedno niezawodne lekarstwo na wykorzenienie wszelkich cierpień.
Książka ta stanowi praktyczną wykładnię zintegrowanego życia, będącego od dawna abstrakcyjnym celem różnych nauk, religii i dążeń grup społecznych zainteresowanych metafizyką. Zgodnie z jej tezą możliwe jest, aby wszyscy ludzie zharmonizowali swoje wewnętrzne życie duchowe ze wspaniałościami zewnętrznego życia materialnego i odnaleźli w sobie Boga.
    Nauka dogłębnie bada realność form i zjawisk. Wszystkie dziedziny nauki są różnymi drogami dotarcia do prawdy istnienia. Podejście badawcze jest zawsze takie samo: zaczyna się od tego, co jest oczywiste i znane, a następnie bada to, co ukryte i nieznane. Do podstawowej prawdy życia dociera się z różnych stron. Każda dziedzina nauki bada różne warstwy świata, od wyraźnie uchwytnych zmysłami po subtelniejsze sfery istnienia.
    Nauka o Bycie, jak każda inna nauka, zaczyna poszukiwanie prawdy o istnieniu od sfer życia łatwo dostępnych obserwacji, po czym wnika w subtelne rejony doświadczenia. Nauka o Bycie wykracza jednak poza te subtelne sfery i sięga do bezpośredniego doświadczania transcendentalnego pola wiecznego Bytu.
    Nauka o Bycie jest głęboką i praktyczną filozofią życia; jest systematycznym badaniem istoty ostatecznej rzeczywistości. Chociaż, jak każda inna nauka, jest sama w sobie teoretyczna, jej zastosowanie ukazuje znacznie szersze horyzonty najwyższej realności życia niż abstrakcyjne spekulacje metafizyczne.
Książka składa się z czterech części. Są to: „Nauka o Bycie", „Życie", „Sztuka Życia" i „Spełnienie". Trzy ostatnie części przedstawiają najbardziej praktyczną, największą mądrość codziennego życia. Wywodzi się ona z głęboko filozoficznych treści, zawartych w części „Nauka o Bycie".
    Celem Nauki o Bycie jest dostarczenie istotnej, głębokiej podstawy do sztuki życia. W samej rzeczy, sztuka życia to zastosowanie mądrości zawartej w Nauce o Bycie. Tym, którzy nigdy nie interesowali się metafizyką, część pierwsza, „Nauka o Bycie", może na początku wydawać się wysoce abstrakcyjna, lecz kiedy zapoznają się z kolejnymi częściami - „Życie", „Sztuka życia" i „Spełnienie" - po przemyśleniu stwierdzą, że właśnie abstrakcyjne cechy Nauki o Bycie stanowią praktyczną podstawę całej mądrości tej książki.
   Ogrodnik musi najpierw zdobyć wiedzę o niewidocznych korzeniach drzewa, aby potem móc na nich skupić swój wysiłek i nawodnić je, tak by całe drzewo zachowało świeżość i zieleń.
    Podobnie człowiek, którego życie obraca się wokół spraw praktycznych, musi najpierw dokładnie zrozumieć, czym jest podstawowa rzeczywistość życia znajdująca się w sferze abstrakcyjnego Bytu, aby potem nadać blask całej reszcie życia. Dlatego właśnie Nauka o Bycie stanowi pierwszą część tej książki, a dopiero dalsze części mówią o wartościach praktycznych.
    Zawarte w tytule słowo „science" pochodzi od łacińskiego słowa scire - wiedzieć. Oznacza ono zasób wiadomości; usystematyzowany zasób wiadomości to nauka. Nauka o Bycie zawiera usystematyzowany zasób wiadomości o Bycie - usystematyzowany zasób wiadomości o istnieniu, o rzeczywistości życia.
Sferę Bytu, czyli istnienie absolutne, przez wieki rozważano w kategoriach mistycyzmu. W naszej erze nauki z rezerwą podchodzi się do wartości okrytych zasłoną mistycyzmu i dlatego Byt, absolutne pole stworzenia, nie stanowił dotąd przedmiotu badań żadnej dziedziny nauki. Rozwój ścisłego myślenia cechujący obecne pokolenie sprawił, że Byt znalazł się w sferze badań i analiz naukowych.
    Powstała metoda, która umożliwia człowiekowi systematyczne, bezpośrednie doświadczanie czystego stanu Bytu. Osiąga się to poprzez świadome wkroczenie w subtelną sferę myśli, dojście do bezpośredniego doświadczenia najsubtelniejszego stanu tej myśli i w końcu dotarcie do samego jej źródła. Wtedy umysł świadomy osiąga czysty stan Bytu.
     Nauka o Bycie, z której wywodzi się praktyczna sztuka życia, jest znacznie cenniejsza dla człowieka niż wszystkie dotychczas nam znane nauki. Do tej pory bowiem podstawą wszelkich nauk był umysł ludzki, działający z ograniczonego pola świadomości, a więc z ograniczonym zasobem możliwości. Nauka o Bycie, poprzez stosowanie Transcendentalnej Medytacji, poszerza świadomą zdolność umysłu o nieskończone wartości i dlatego stanowi nie tylko podstawę do ogromnej ekspansji wiedzy w każdej dziedzinie nauki, lecz również wskazuje człowiekowi bezpośrednią drogę do spełnienia. Całą tę wiedzę zawdzięczam świętej tradycji Jagadguru Bhagwan Szankaraczarja, stanowiącej główne źródło wszystkich moich inspiracji i działań.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Maharishi Mahesh Yogi

 • Tytuł oryginału: 

  Science of Being and Art of Living: Transcendental Meditation

 • Liczba stron: 

  502

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-87025-21-6

 • Tłumacz: 

  Elżbieta Maria Skweres

 • Rok wydania: 

  2003

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...