Kundalini. Ognisty Wąż
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7191-997-8
Autor: Darrel Irving
EAN: 9788371919978
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Kundalini. Ognisty Wąż

   To, dlaczego współczesna psychologia nie rozpoczęła jeszcze badań empirycznych nad praną, jest kolejną wielką tajemnicą dwudziestego wieku. Współczesna postawa nauki wobec tego, co laicy uznają za zjawiska tajemnicze - UFO, doświadczenia poza ciałem, mistycyzm i inne dziwne czy nienormalne zjawiska, choroby psychiczne i tak dalej - jest przypuszczalnie wystarczającym wytłumaczeniem. Należy sobie jednak przypomnieć, że nawet największe teorie naukowe musiały być od czasu do czasu poddawane rewizji albo odrzucane, aby móc dostosować je do nowych spostrzeżeń. Niektórzy zastanawiają się, czy ta ogólna antypatia nauki wobec Kundalini może być zakorzeniona w płci? Niemal we wszystkich świętych tekstach starożytnych Siła Węża zawsze była kierowana do tego, co żeńskie - do Bogini. A może jest po prostu tak, że instynktownie wiemy, jakie spustoszenie powstałoby w umyśle, gdyby ta Bogini została nieostrożnie obudzona ze swojej drzemki u podstawy kręgosłupa?
     Lilian Silburn, wyraźnie świadoma tego niebezpieczeństwa, rozpoczyna swoją książkę Kundalini - The Energy ofthe Depths surowym ostrzeżeniem: „Tajemnicza energia wzbudzona przez jogę kundalini manifestuje się z niewiarygodną gwałtownością i nie można nią manipulować bez narażenia na określone ryzyko. (Niektóre dewiacje określane są mianem „demonicznych", jako że prowadzą do depresji i obłędu.) Dlatego, aby zbadać jej tajemnice, należy szukać pomocy mistrza wywodzącego się ze specjalnej linii i obdarzonego niezawodną wiedzą. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że bez takiego przewodnika albo gdy będzie się podążać za pozbawionym mocy nauczycielem ignorantem, wznoszenie się Kundalini da zgubne rezultaty."
    Ta przestroga pochodząca od uczonej, która zdobyła światowy szacunek jako Dyrektor Badań w Narodowym Instytucie Iladań Naukowych w Paryżu i która jest prezesem studiów Śaiwizmu Kaszmirskiego, jest stale aktualna w obliczu tego, co mówią liczni współcześni „mistrzowie jogi kundalini", kiedy rekrutują nowych uczniów. Zauważa się, że wielu z tych współczesnych nauczycieli, tych, którzy nie potrafią znaleźć w Kundalini żadnej tajemnicy i którzy właśnie dlatego mogą (z czystym sumieniem) reklamować samych siebie jako mistrzów starożytnej nauki, poczuliby silną presję, by napisać choć jeden oryginalny akapit, kiedy opisują to zjawisko.
    Wypowiedź dr Silburn jest czymś cudownym, także jeśli chodzi o skuteczność tego, czego doświadczają tysiące Amerykanów, kiedy otrzymują śak-lipatę (przekazanie bioenergii albo prany poprzez dotyk, słowa, spojrzenie lub myśli guru) od swojego ulubionego guru.     Dobrze jest mieć stale na względzie takie nauki, dlatego, o ile chodzi o Bogini Kundalini, wszyscy, nawet uczeni oraz posiadacze najbardziej imponujących dyplomów, są zaledwie nowicjuszami, gdy stają w obliczu tajemnicy Węża.
   Wzmianka o śaiwizmie kaszmirskim służy jako przypomnienie, że właśnie ten indyjski stan, Kaszmir, był niegdyś centrum Tajemnej Nauki Kundalini. Nie tak dawno temu odważny turysta dysponujący dużą ilością czasu i determinacją, mógł znaleźć tam ponad 800 świątyń i miejsc kultu tej Bogini. Nie powinno więc być zaskoczeniem, że u podnóża Himalajów okoliczne Dal Lakę w Dolinie Kaszmiru było niegdyś siedzibą całych pokoleń ryszi albo oświeconych proroków, kobiet i mężczyzn, których utwory literackie były niedoścignione ze względu na ich wgląd w Rzeczywistość. Poniższe strofy z Secrets of Kundalini in Panchaatavi, nadzwyczajnego hymnu do Kundalini napisanego tysiąc lat temu przez anonimowego mędrca, zostały wybrane na chybił trafił spośród stu czterdziestu sześciu, które składają się na tę książkę.

   Kiedy ludzie dotknięci dręczącymi chorobami psychicznymi staną się świadomi tak zręcznie przedstawionych tu faktów, wówczas ich mroczny, chaotyczny i przerażający obraz świata zacznie nabierać sensu i rozświetli się; taka bowiem jest siła prawdy.
   Autor starannie bada materiał dowodowy i dochodzi do wniosku, że ta tajemnicza siła - Ognisty Wąż - nie tylko czai się za schizofrenią, lecz ma również moc oczyszczenia, uzdrowienia, odnowienia i przebudowania psychiki, jeśli tylko da się jej szansę.
   Jednak zdecydowanie zbyt często osoby zdiagnozowane jako schizofrenicy są po prostu faszerowani takimi środkami, jak Thorazine, Stelazine, lit albo „stosem innych leków, w celu zgładzenia węża kundalini podążającego swoim traktem." Właśnie dlatego ta książka jest tak aktualna i ważna.
   Przyjęte metody leczenia nie działają. Współczesne instytucje psychiatryczne nic mogą już pomieścić olbrzymiej liczby pacjentów wymagających pomocy.
Implikacje tkwiące w tym, co autor nam przedłożył, są tak olbrzymie, że aż trudno je sobie wyobrazić. Sięgają daleko poza to, co możemy dostrzec gołym okiem. Tak, wiedza o Ognistym Wężu może zdziałać cuda na oddziałach naszych szpitali psychiatrycznych - i w życiu tych, którzy na te choroby cierpią- ale może ona zrobić również o wiele więcej. Wiedza ta, co autor wyraził bardzo jasno, mogłaby wskazać drogę do niebywale poszerzonej świadomości tysięcy kobiet i mężczyzn na całym świecie, a te Oświecone dusze wprowadziłyby świat w Złoty Wiek, który już powoli wyłania się na horyzoncie.

Gene Kieffer

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Darrel Irving

 • Tytuł oryginału: 

  Kundalini A Modern View Serpent Of Fire

 • Liczba stron: 

  214

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7191-997-8

 • Tłumacz: 

  Agnieszka Rolka

 • Rok wydania: 

  2009

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...